şükela:  tümü | bugün
  • mal rejimleri hukuku isimli kitap değil, 1750 sayfalık tuğlanın yazarı.

24.10.1958 doğumlu, 1979 istanbul hukuk mezunu, 1981'de şebinkarahisar ağır ceza mahkemesi üyeliği ile mesleğe atılıyor kendisi, 1988'de yargıtay ikinci hukuk dairesi tektik hakimliği görevine getiriliyor, buradan da temmuz 2005'te aynı daireye yargıtay üyesi olarak atanıyor. 1996 yılında gazi üniversitesi siyasal ve sosyal bilimler fakültesinde tamamlamış olduğu bir yüksek lisansı mevcut. yüksek lisans tezi konusu ise başkanlık sistemi. evli, iki çocuk babası. birçok gazete, dergide yayınlanmış yazısı, makalesi mevcut.
  • facebookta her gün online guncel yargıtay kararları, ihtilafli konularda hukuki görüşlerini paylaşıyor.
    bir insan yargitay uyesi olup bu kadar tatli olsun . cok iyi lan .
  • yargıtay ikinci hukuk dairesi başkanı entelektüel bir hukukçudur.
    kendisi "aile konutu" üzerinden aile birliğinin korunmasına yönelik olarak çok uzun zaman belki de tek başına mücadele etmiş gerçek bir hukukçu.

kendisi bugün yargıtay hukuk genel kurulu'nun oybirliği ile aldığı yeni bir emsal kararı sayfasından paylaşmış. yargıtay'ın oybirliği ile aldığı bu karar, aile konutu ile ilgili çekişmelere son noktayı koymuştur. ömer beyefendiyi ve kendisini destekleyen hukukçu ve akademisyenleri, malik olan eşin sorumsuzluğu nedeniyle bu ülkenin yarayan kanası haline gelen aile birliği meselesine verdiği önemden ve destekten dolayı kutlarım.

sonuç itibariyle bu kararla birlikte artık kadınlar korkmasınlar. çünkü kocaları onların izni olmadan aile konutu olan evlerini tabiri caizse nah satarlar nah ipotek ettirler.
    işin en ironik yanı ne biliyor musunuz? bu sorunu çözerek birçok aileyi parçalanmaktan kurtaran kişilerin, aile kavramına (sözde) çok önem atfediyormuş gibi görünenlerin değil, ömer bey gibi değerli hukukçuların olması. demek ki önemli olan ne düşündüğün değil bunun için ne yaptığınmış.

--- spoiler ---
    bugün (14.12.2016) çıkan "çok önemli" yhgk kararı !!!
    aile konutu işlemlerinde eşin "açık rızası alınmadan" yapılan işlemler "geçersizdir"
    çekişmeli vakıa
    aile konutu üzerinde "malik olmayan eşin açık rızası alınmadan" malik eş tarafından yapılan işlem (satış, ipotek vs) geçerli midir?
    yargıtay hukuk genel kurulu kararı ilkeleri
    1- aile konutu üzerinde “mali olmayan eşin açık rızası alınmadan” malik eş tarafından yapılan işlem (satış, ipotek vs) geçersizdir.
    2- tapu kaydı üzerinde "aile konutu şerhinin bulunmamasının" bir önemi yoktur.
    3- işlem tarafı üçüncü kişinin "iyi niyeti korunmaz"
    4- ispat yükü : "davalı" taraftadır.
    5- ispat konusu: davalı tarafı davacı eşin "açık rızasının bulunduğu" ispat etmelidir.
    6- ispat sonucu: davalı tarafı davacı eşin "aaçık rızasının bulunduğu" ispat ederse davanın "reddine" davalı tarafı davacı eşin açık rızasının bulunduğu ispat edemezse davanın "kabulüne" karar verilmelidir.
    hukuk genel kurulu aksi düşüncede olan yerel mahkemenin direnme kararını yukarıdaki ilkelere göre bozmuş" olup bu karara karşı yapılan karar düzeltme istemi bugün (14 aralık 2016) "oybirliği" ile reddedilmiştir.
    ömer uğur gençcan, yargıtay 2. hukuk dairesi başkanı
    (bkz: https://www.facebook.com/…can/posts/383866695285649).
    --- spoiler ---
  • facebook üzerinden -imbikten süzülmüş- altın değerinde hukuki notlarını herkesle paylaşan değerli bir hukukçu, güzel bir insan.

roma hukukunu temel alırsak, taş levhalardan facebook'a kadar geldik. hukukçular da hayat da gelişiyor... (devlet gene aynı devlet ama)
  • kendisini facebook sayfasi üzerinden takip ediyorum. turkiye'deki adalet mekanizmasi icerisinde hukuki birikimi ve entelektuelligin ayni sahista toplanip, nasil bu kadar iyi seviyelerde oldugunu da ayrica merak ediyorum.

cogu guncel yargitay karari uzerinden, avukatlara nasil yol izlemeleri gerektigini anlatiyor ve dahasi, bir ogretmen gibi aciklamalarda bulunuyor.

yeri geliyor nazimdan siir paylasiyor, yeri geliyor kur'an ayetleri paylasiyor, yeri geliyor kendi siirlerini yaziyor sayfasina. oyle de anlayisli ve 'korku' duymadigi asikar. ben bile herhangi bir yere bir seyler yazarken uc kere dusunuyorum, kendisini bu acidan da tebrik ve takdir ediyorum.

turk yargi sisteminden az da olsa umudum varsa bu ve bunun gibi adalet sistemi calisanlari ve avukatlardir. yasama kismi zaten malumunuz.
  • kendisine ait boşanma hukuku kitabının önsözünde a'raf suresi 52. ayete yer vermis hukukcu. yanlis yapmistir. ilgili ayette "gerçekten onlara, inanan bir toplum için yol gösterici ve rahmet olarak, ilim üzere açıkladığımız bir kitap getirdik." denilerek kuran-ı kerim'den bahsedilirken sirf "kitap" kelimesi geciyor diye yazdigi kitabin onsozune bu ayet'i koymak en hafif tabir ile isguzarliktir.
  • 1- evlilik süresi bir yılı dolmadan açılan anlaşmalı boşanma davası (tmk m. 166/3) kabul edilemez.
    2- dava sırasında süreni·n dolması halinde dahi dava kabul edilemez
    3- yıllar önce farklı sadece bir kararımız çıkmış ise de bu karar "emsal karar" değildir.
    4- anlaşma iradesine saygı gösterme; dava tarihinde bir yıllık evlilik varsa mümkündür

sonuç:
    iki aylık evliyken "anlaşmalı boşanma davası " açan eşlere on ay sonraya duruşma günü verip !!! anlaşmalı boşanma hükmü kurulamaz !!!
    ömer uğur gençcan

ömer uğur gençcan
    yargıtay 2.hukuk dairesi başkanı
  • "bu ülke için ne yaptın?" denildiğinde hesabım hazır;

42 yıldır hukukun içinde kaldım.
    hiçbir yere "aday" olmadım. tek seçime girdim: yargıtay 2. hukuk dairesi başkan'lığına aday oldum. yargıtay büyük genel kurulunun layık görmesiyle/teveccühüyle ilk turda seçildim.
    35 kitap yazdım. (bazıları 2 cilt, bazıları 3 cilt)
    yüksek lisans yaptım
    250'yi aşkın üniversite, baro, tv'de konuşma yaptım.
    onlarca makale yazdım.
    30.000'i aşkın kütüphanede kitaplarımla yerimi aldım.
    30 yıldır yargıtay 2. hukuk dairesinde aralıksız çalıştım.
    17 yıl tetkik hakimliğimde binlerce dosya okudum, binlerce karar yazdım.
    10 yıl yargıtay üyeliği yaptım
    3 yılı aşkın süredir yargıtay daire başkanlığı yapıyorum.
    sosyal medyada bilimsel kimliğime güvenen 30.000'i aşkın takipçi 5000 arkadaşım oldu.
    akademi, eğitim merkezinde yüzlerce hakim ve savcının hocalığını yaptım. bir kısmı yargıtay üyesi seçildi (kendileriyle gurur duyuyorum)
    çok sevenim oldu. sevmeyenim de.
    hata yaparım diye allahtan çok korktum.
    insanları çok sevdim
    yüzümden en sıkıntılı halimde bile tebessümü eksik etmedim.
    gülümseyerek gördüklerime her zaman selam verdim.
    hatalı olduğumda özür dilemeyi bildim.
    bu dünyada bu makamda misafir olduğumu aklımdan hiç ama hiç çıkarmadım.
    ne bileyim işte...
    bugünü de gördük elhamdulillah.
    yunus der ki : bizi bilmeyen ne bilsin. bilenlere selam olsun...
  • hem müthiş bilgili hem de oldukça tatlı, kibar ve iyi bir insan kendisi. seviyoruz başkanım.