• yıl 1994... ankara batıkentten sıhhiyedeki dtcf'ye gidilecek... her sabah olduğu gibi otostop çekilmektedir. bir araba durur... lada samara* arabanın açık camından yavuz bingöl kaseti görünmektedir. anlaşılır ki yol arkadaşımız türkü severdir. türkü sevmesinin hatrına bir durak fazladan yürümek pahasına binilir operaya giden arabaya... yolda türkü üzerine konuşulur... sürücü, bir başka türkü kaseti koyar... harika bir tenor zülüf söylemektedir... yol boyunca bu kaset dinlenir... ömer yılmaz - bekir küçükay imzalı sevda türküleridir bu albüm... yol hızla geçer... operaya gelinir... inmek üzereyken sorulur; bu albüm bulunur mu heryerde diye... kaset teypten çıkarılır, kasetin kapağı "tetrapond'a hoş bir sürprizin anısına" yazarak imzalanır... ömer yılmazdır... o şaşkınlığın içinde, bir de arabanın içinde, aygız söylenir beraber... şimdiyse, öldüğü öğrenilir... yine aygız söylenir, yalnız ama bu defa... allah rahmet eylesin...
  • --- spoiler ---

ölümsüz sanatçi ömer yilmaz

bana kulak ver sayın yeni kültür bakanı! ses sanatçısını ölümsüz kılan şey ses kaydıdır. ömer yilmaz’ın sesini şimdi istesen de duyamazsın! o artık “boş kubbede hoş bir seda”.

camiamızın acısını sana saygıyla iletiyorum. lütfen bir şeyler yap. ses kaydı yapamayan opera bale kurumlarımızın 17. yüzyılda temsil veren kurumlardan hiçbir farkı olmadığını bil! opera kurumlarımızı 21. yüzyıla taşıyarak gönlümüzde esaslı bir yer kazan. atatürk’ün bize verdiği operacılık, balecilik görevini yaşadığımız çağın gereklerine göre yapabilmemizi sağlamış ol. türkiye sana şükran duysun. bu görevi sen yapmazsan bir dahaki seçimlerde milletvekilliğine adaylağımı koyup kültür bakanı olarak bizzat ben yapacağım. ama bu işi sen yap ve bana izin ver ki, siyasete girmeyeyim de birkaç opera bale daha besteleyerek ülkeme yeni iftihar vesileleri yaratayım bu dünyadan ayrılmadan!

büyük ustamız tenor ömer yilmaz’ımız otuz beş sene nice operanın baş rollerini söyledi. söyledi ama cd yapabilecek, gelecek nesillere aktarabilecek, ve en önemlisi türkiye’nin opera sanatında kendini batı’da ispatlayabilmesini sağlayacak ve ülkemize dünya çapında sanatsal itibar kazandıracak, iftihar ettiğimiz bu sesi, (bu konuyu geçmişten beri dikkate almadıkları için) operaların cd’lerini gerçekleştirmeyen kültür bakanları ve opera genel müdürleri yüzünden ebediyen kaybettik!

türkiye, ömer yilmaz’a olan borcunu hiçbir konuda ödeyemedi. umarım bu acı kaybımızdan bu sefer gerekli ders çıkarılır ve yeni kültür bakanı sayın attila koç gereken yatırımları derhal, hemen, ivedilikle, acilen, mutlaka yapar, beş opera bale kurumumuzda çağdaş ses kayıt donanımlarını kurar, türk operaları ve operacıları nihayet dünyaya açılır. atalet biter!

tanrı türk operasını cezalandırdı. şoktan çıkamıyorum. sesin kulağımda ömer’im. kafamda “keops’un aryası” ’nı söylüyorsun... “ölümsüzsün sen, ölmezsin sen!”

sayın siyasilerimizin empati yapabileceği dille ifade etmek gerekirse futbol millî takımımızın santrforunu kaybettik. “türk ulusal opera hareketi” ‘nin en önemli savaşçısını yitirdik. ömer ustamızı, canımızı, umutlarımızı uğurladık.

sanatçı, hele ömer yılmaz gibi büyük bir sanatçı gücünü devletinden almaz! bilakis devlet, gücünü büyük sanatçıdan alır, gururlanır! büyük sanatçılar kendisini yetiştiren devletine borcunu sanatçılığının ilk yıllarında çabucak öder. ama devlet, sanatçıya borcunu hiçbir zaman ödeyemez.

ses sanatı kaydedilmedikçe daima yok olur. türk opera ve balesinin kuruluş tarihi olan 1949’dan beri seslerimiz hep yok olmuştur! leyla gencer, aydın gün, belkıs aran, saadet ikesus, orhan günek, ihsan şenol, ferhan onat, suna korat, ayhan baran, erol uras, mete uğur, zehra yıldız, nüzhet öyken, cemalettin kurugüllü ve daha nice seslerimiz sadece onları opera temsillerinde dinleyenlerin hafızalarında! ama devlet yöneticilerimiz operaların ses kaydını yapmanın önemini idrak edebilselerdi bu benzersiz sesler şimdi dünyada da bilinecek ve yaşayacaktı. bu umursamazlık ülkemizin, devletimizin, milletimizin en büyük kayıplarından biridir.

ömer yilmaz’ımız unutulmayacak. operalarda söylediği aryalardan radyo ve tv kayıtlarından derleyerek ona mutlaka bir cd yapılması gerekiyor. kendi gayretleriyle gerçekleştirdiği birkaç türkü kaydı da var.

onu hak ettiği üstün yerde yaşatacağımıza eminim. gelecek kuşaklara aktaracağız. ve her kuşak onu bir sonraki kuşağa mutlaka aktaracak. türkiye, bu suretle kalkınacak, ömer yilmaz yaşadıkça da varolacak.

selman ada
    orkestra şefi, besteci, piyanist, pedagog, yazar,
    bağımsız kültür sanat sen. genel başkanı
    --- spoiler ---

söylenmesi gereken herşey söylenmiştir, peki bir etkisi olacakmıdır?inanmak istiyorum ama inanamıyorum,
  • bugün ölümünün 5. yıldönümüdür. rahmetle anıyor, sevgiyle hatırlıyoruz kendisini. türkiye'nin önemli lirik tenorlarından birisiydi kendisi. hiç canlı dinleme fırsatı bulamamış olmam da ayrı bir üzüntü kaynağı benim için.

http://www.youtube.com/…tou-b7fjex0&feature=related
  • opera sanatçısıydı evet ama trabzonlu olmasının da etkisi olsa gerek ondan türkü dinlemenin tadi bir başkaydı..hem tuncer tercan'la olan türkü konserleri hem yer aldığı operalarda gerçekten çok başarılıydı.. eşsiz bir sesi vardı..neşeli, hoşsohbet, aydın, güzel bi insandı.. ama hastalığa yenik düştü..çok erken ayrıldı.. hem de çok erken.. artık bilmem şu feleğin bende nesi var o kadar güzel söylenemeyecek..
  • konservatuar okumamasına rağmen kendi imkanlarıyla sesini geliştirerek türkiye'nin en iyi lirik tenor larından biri olmuştu. o tatlı sesinden mozart , donizetti operaları dinlemek büyük bir zevkti.

5-6 ay önce bilkent konser salonunda dünya çapında, olağanüstü una furtiva lagrima yorumunu dinlerken onu son kez dinlediğimi bilmiyordum. artık meleklerle düet yapacak, ruhu şad olsun.
  • büyüleyici sesinden sarı çiçek ve odam kireç tutmuyor dinlemek için;

http://www.youtube.com/watch?v=hayw2ipl5sk
  • arkitera'da "erdoğan ve mimarlık" isimli hegemonik ama muhalif nitelikli bir yazı yazmış. güya bir taraftan erdoğan'ın ve akpist zihniyetin mimarlık ve şehirleşme yaklaşımını eleştirir görünüyor ama yazının içine serpiştirilmiş güzellemelerle sempatisini de açığa vuruyor. kafası karışık belli.
  • türkü sevmeyene türkü sevdirebilen adamdı. nereden geldi aklıma bilmem, yerinde dinlensin..

http://www.youtube.com/watch?v=tou-b7fjex0
  • az önce bir emailden vefat ettiğini öğrendim, benim de çok bir eserini bilmesem de türkü yorumlarını beğendiğim bir müzisyendi.
    özellikle ardıçtandır guyuların govası'nı senelerdir, taşınabilir müzik çalarımın içinde taşırım. dinlerim
    gözlerim doldu.
  • opera kitapcigini acip da kadroda adini gordugumde beni en cok sevindiren tenorlardan biriydi omer yilmaz.. kac mukemmel rolde o harika sesini dinledim, izledim.. bu gece ise madama butterfly oncesinde yapilan duyuruda yine onun ismi geciyordu.. herkesin bogazina bir seyler dugumlendi, belki butterfly bile bu gece daha fazla izleyiciyi aglatti.. daha cok genctiniz.. nicin ama..
hesabın var mı? giriş yap