şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendi kızlarından hafsa bint-i ömer'i evlendirdiği muhammed'in, yani damadının fatıma'dan olma torunu ümmü gülsüm ile evlenerek gerçekleştirdiği harika bir doğa olayı. bu evlilik gerçekleşirken ümmü gülsüm bint ali 11, ömer bin hattab 57 yaşındadır.
    damadının torunuyla evlenmede bir mani bulunmayan, yaş farkını pek de sorun etmeyen dinimiz çok kolay, çok süper değil mi sizce de ya? :)

"şüphesiz bunda inananlar için bir ibret vardır."(hicr suresi 77. ayet)

edit piaf: başlık altında yazılan birkaç entry'e cevap vermek istiyorum.
    1. "bizim değer verdiğimiz insanlara hakaret edemezsin!"
    cevap: entry'de herhangi bir hakaret unsuru yok. küfür mü ettik, lakap mı taktık? bahsi geçen şahsiyetlere isimleriyle hitap etmek hakaret midir?
    isimlerinin başında "hz." ifadesini kullanmak zorunda mıyız? ayrıca hz. ifadesini kullanınca başlık sol frame'de sansüre uğruyor. kısacası boş laf.
    2. "dönemin şartlarına göre normaldir. siz ateyizler anlamazsınız".
    cevap: senin dönemin şartlarına göre bunlar normaldir dediğin şeylere modern tıp "pedofili", hukuk da "suç" diyor. hiçbir dönemin şartlarına göre 57 yaşındaki bir adamın 11 yaşındaki kızla evlenme zorunluluğu olmaz, olamaz. yaşlı bir insanın daha ergenliğe girip girmediği meçhul bir kızla evlenmesini ancak sorgusuz bir inanç meşrulaştırabilir. islam devrim yapmıştır, köleliği kaldırmış, kız çocuklarının diri diri gömülmesini engellemiştir demeyi biliyorsunuz, peki kuran'da kimin kimle evlenebileceği konusunda, cariyelik konusunda, hatta evlatlığının karısıyla evlenilebileceği konusunda detaylı ve açıklayıcı ayetler mevcutken neden yaş farkına yönelik bir kural mevcut değil?
    3. "bunlar birer itham. yok öyle bir şey."
    cevap: isteyen çok kolay bir şekilde kaynaklara ulaşabilir. ateyiz kaynakları değil üstelik, bizzat islam kaynakları. elinizin altında google var, kullanın bir zahmet.
    4. "araplarda kızların yaşı ergenlikten sonra sayılırdı. bu yüzden gülsüm'ün yaşı 11'den çok daha fazla olmalı."
    cevap: ömer 581, ümmü gülsüm 627 doğumludur. aralarında 46 yaş vardır. hadi diyelim ki ümmü gülsüm'ün doğum tarihi yanlış verilmiş. ömer bin hattab ile peygamber muhammed arasında 10 yaş fark vardır. peki 25 yaşında evlenen peygamberin en küçük kızı olan fatıma'nın çocuğu ümmü gülsüm'ün ömerle yaş farkı 5-10 yaş civarı olabilir mi? adamın kızın dedesiyle arasında zaten hepi topu 10 yaş fark var, torunuyla olan yaş farkını sen hesap et!

kısaca bu entry'de ne bir hakaret, ne bir itham ne de islam'a saldırı amacı vardır. tarihsel bir olay dogmalardan arınarak tarafsız bir şekilde ifade edilmiştir. kimin bundan ne anlayacağı, ne manalara getireceği de onları ilgilendirir. nokta.

edit2: başlık sol frame'de engellenmiş. teşekkürler kanzuk, teşekkürler düşünce özgürlüğü olan canım ülkem.
  • o dönemin şartları için normaldir diyeceğim ama bu cahillere laf anlatılmaz. havlamaya başlayacak bazı komünist ve ateistleri anlayacakları dilden susturalım: siz alevilerin en değer verdiği hz. ali hakkında nasıl böyle kötü konuşursunuz?
  • halam da teyzem de 15 yaşında evlenmiş hemde kendi istekleriyle (hatta biri kaçmış)
    şimdi bu yaşta çocuk evlenmeye kalksa ne saçmalıyorsun sen denir.
    40 yılda bile algıların/bakış açısının bu denli değiştiği bir konuda 1400 yıl önceye bugünün kafası ile yorum yapmak?
    bilemiyorum

edit:
    saçma sapan yorumlardan dolayı editleme gereği duydum.
    ben sadece evlilik yaşı ile ilgili düşüncelerin sürekli değiştiğinden bahsettim ağzımdan asla normal diye bir kelime çıkmadı.
    ayrıca bu yaş verisini hangi kaynaktan elde ediyorsunuz ne şekilde ediyorsunuz bilemiyorum ama islama mal etmeniz için kurandan referans göstermeniz gerekiyor.
    benim bildiğime göre kuranda evlilik için erginlik ve rüşd kavramları vardır. bundada eleştirecek bişey göremiyorum.
    neyse size sabaha kadar da anlatsam fayda etmez
  • 1400'lerin kafasını sikeyim
  • biri de gelmiş o dönemin şartlarına göre normaldi demiş. yeri gelince dersin islam her döneme hitap eden değişmez, evrensel din diye? o dönem normalse bu dönemde de normal olması gerekmez mi yoksa islam’a yeni update mi geldi?

tanım: ağzı süt kokan çocuk yaştaki torunuyla(!) evlenmeyi normal sayan bir dine mensup adamın yaptığı eylem.
  • 1400 sene önce 5, 7, 11 gibi yaşlarda çocuklarla evlenmek çok normaldi. o zamanlarda değişik bir ahlak anlayışı vardı. kadın, erkek, çoluk, çocuk, bitki, hayvan demeden tutan tuttuğu ile evlenebiliyordu. hatta bu hususta kimi dinlerin en önemli figürlerinin bile gayet liberal davrandığı hususunda çok sayıda tartışma vardır. bi tanesi ebegümeci ile evlenmiş sanırım. çağın ve kültürel çevrenin şartları içinde sübyancılık, zoofili, plantofili ve nekrofili (öeh) gibi akımlar normal kabul edilebilir (!) yerseniz...
  • he o dönemin şartları.

--- spoiler ---
    “when [umar] proposed to amir al-mu’minin, he said, ‘she is a child.’ then he [umar] met abbas and asked him, ‘what is wrong with me? is there a problem with me?’"
    --- spoiler ---

she
    is
    a
    child
  • o zamanlarda arabistan'da kadınların yaşı ergenlikden sonra sayılmaya başlardı,ona göre hesaplayın.11 yaş dediğiniz, 10 yaşında ergen olmuş ise gerçekte 21 yaşında oluyor.

not: bir de insanların inançları ve sevdikleri hakkında, bu kadar terbiyesiz ve hakaretamiz yazmayın .ayıptır....
  • bu iğrençlikleri savunmak için uydurulmuş yalanlara inananlara acımıyorum artık.

he ergenlikten sonra sayılırdı yaşları he aq !!

gerçi omzunda meleklerin olduğuna inanan adamdan mantık beklemek nedir ki? bende suç
  • her dakika şu toplara girmesek ? tamam yanlış ve bunu herkes biliyor.

ama milletin inandığı saygı duyduğu hz. dediği kişilere şu tarz yaklaşımlarla gelmek doğru değil.

bunun üstüne karşı taraf kemal sunal’ı sevmiyorum dediği zaman ortalık yıkılıyor. atatürk’ü sevmiyorum dediği zaman ise cezaevine giriyor.

bunları sakın hacı hoca bir adam yazıyor sanmayın ağır deistim. ama birazcık da saygı duyalım insanların değerlerine.