• biri de gelmiş o dönemin şartlarına göre normaldi demiş. yeri gelince dersin islam her döneme hitap eden değişmez, evrensel din diye? o dönem normalse bu dönemde de normal olması gerekmez mi yoksa islam’a yeni update mi geldi?

tanım: ağzı süt kokan çocuk yaştaki torunuyla(!) evlenmeyi normal sayan bir dine mensup adamın yaptığı eylem.
  • kendi kızlarından hafsa bint-i ömer'i evlendirdiği muhammed'in, yani damadının fatıma'dan olma torunu ümmü gülsüm ile evlenerek gerçekleştirdiği harika bir doğa olayı. bu evlilik gerçekleşirken ümmü gülsüm bint ali 11, ömer bin hattab 57 yaşındadır.
    damadının torunuyla evlenmede bir mani bulunmayan, yaş farkını pek de sorun etmeyen dinimiz çok kolay, çok süper değil mi sizce de ya? :)

"şüphesiz bunda inananlar için bir ibret vardır."(hicr suresi 77. ayet)

edit piaf: başlık altında yazılan birkaç entry'e cevap vermek istiyorum.
    1. "bizim değer verdiğimiz insanlara hakaret edemezsin!"
    cevap: entry'de herhangi bir hakaret unsuru yok. küfür mü ettik, lakap mı taktık? bahsi geçen şahsiyetlere isimleriyle hitap etmek hakaret midir?
    isimlerinin başında "hz." ifadesini kullanmak zorunda mıyız? ayrıca hz. ifadesini kullanınca başlık sol frame'de sansüre uğruyor. kısacası boş laf.
    2. "dönemin şartlarına göre normaldir. siz ateyizler anlamazsınız".
    cevap: senin dönemin şartlarına göre bunlar normaldir dediğin şeylere modern tıp "pedofili", hukuk da "suç" diyor. hiçbir dönemin şartlarına göre 57 yaşındaki bir adamın 11 yaşındaki kızla evlenme zorunluluğu olmaz, olamaz. yaşlı bir insanın daha ergenliğe girip girmediği meçhul bir kızla evlenmesini ancak sorgusuz bir inanç meşrulaştırabilir. islam devrim yapmıştır, köleliği kaldırmış, kız çocuklarının diri diri gömülmesini engellemiştir demeyi biliyorsunuz, peki kuran'da kimin kimle evlenebileceği konusunda, cariyelik konusunda, hatta evlatlığının karısıyla evlenilebileceği konusunda detaylı ve açıklayıcı ayetler mevcutken neden yaş farkına yönelik bir kural mevcut değil?
    3. "bunlar birer itham. yok öyle bir şey."
    cevap: isteyen çok kolay bir şekilde kaynaklara ulaşabilir. ateyiz kaynakları değil üstelik, bizzat islam kaynakları. elinizin altında google var, kullanın bir zahmet.
    4. "araplarda kızların yaşı ergenlikten sonra sayılırdı. bu yüzden gülsüm'ün yaşı 11'den çok daha fazla olmalı."
    cevap: ömer 581, ümmü gülsüm 627 doğumludur. aralarında 46 yaş vardır. hadi diyelim ki ümmü gülsüm'ün doğum tarihi yanlış verilmiş. ömer bin hattab ile peygamber muhammed arasında 10 yaş fark vardır. peki 25 yaşında evlenen peygamberin en küçük kızı olan fatıma'nın çocuğu ümmü gülsüm'ün ömerle yaş farkı 5-10 yaş civarı olabilir mi? adamın kızın dedesiyle arasında zaten hepi topu 10 yaş fark var, torunuyla olan yaş farkını sen hesap et!

kısaca bu entry'de ne bir hakaret, ne bir itham ne de islam'a saldırı amacı vardır. tarihsel bir olay dogmalardan arınarak tarafsız bir şekilde ifade edilmiştir. kimin bundan ne anlayacağı, ne manalara getireceği de onları ilgilendirir. nokta.

edit2: başlık sol frame'de engellenmiş. teşekkürler kanzuk, teşekkürler düşünce özgürlüğü olan canım ülkem.
  • at yalanı sikeyim inananı.

evet kanayınca başlıyorlarmış yaş saymaya hatta kız çocuğu ilk defa adet görünce onun adına parti veriyorlarmış arabistan'da.

ha ha ha.
  • 1400'lerin kafasını sikeyim
  • yıllardır aynı terane. "o dönemin şartları" bi bitmediniz amk. bir kerede yanlışa yanlış deyin. elin araplarını savunmayı bırakın.
  • bir lgs sınavı yapıldı. hatırladın mı? hani 300bin çocuk imam hatiplere gitmek istemediği için açıkta kaldığı. bir 22’den sonra alkol alma yasağı var, bildin mi? kanun konulduğunda dönemin başbakanı “iki ayyaşın yaptığı kanun muteber de bizim inancımız gereği yaptığımız kanun mu geçersiz?” demişti. şort giyiyor ya da ramazanda yemek yiyor diye insanlar bu ülkede dayak yiyor. cuma günleri namaz vakti caddeler sırf birileri namaz kılsın diye kapatılıyor. doğuracak kadın namaz bitene kadar caddenin açılmasını bekliyor. müslümanlar gitti, kendi sosyal alanlarında kendi dinlerini yaşadı da gayri-müslümler mi onlarla uğraştı? isteyen orucunu tutsun, namazını kılsın. ama müslümanlar kendi istediği hayatı yaşayacak diye diğerlerini rahatsız ediyorsa insanların onlara en hafif tabirle antipati beslemesine de laf edemezler
  • he o dönemin şartları.

--- spoiler ---
    “when [umar] proposed to amir al-mu’minin, he said, ‘she is a child.’ then he [umar] met abbas and asked him, ‘what is wrong with me? is there a problem with me?’"
    --- spoiler ---

she
    is
    a
    child
  • yukarıda sığırın biri ağlamış afrika kabilelerin geleneklerini olgunlukla karşılıyorsunuz demiş.
    evet olgunlukla karşılıyorum ve zamanın ruhuna göre değerlendiriyorum.
    lakin elindeki kitabın gelmiş, gelecek hatta tüm evrenin sırlarını açıkladığını iddia edenlere aynı şekilde önyargısız yaklaşamıyorum.
    ya birader norveç'teki adama 22 saat oruç tutman lazım, namaz 3 rekat mı 5 rekat mı netleştirememiş, kabe'nin taşına el yüz sürerek şefaat dilenen, parayla satılan taşla şeytan avlayan adamsınız siz. pedofiliye verdiğin tepkiyle kantara çıkmayacağını mı sandın.
  • adet görünce yaş sayılmaya başlıyor demek, insanı biraz saf yerine koymak oluyor sanki. bundan 1400-1500 sene önce, arap coğrafyasında (on yaşında ergen oldu diyelim), gerçek yaşı 20-21 olana kadar bir kız evlenmeden kalacak öyle mi? sonradan yaş sayma mevzusu, pedofiliyi aklamak için uydurulmuş bir yalandır. buna inanana saf demek övgüdür.
  • özellikle çocuklarla evlilik konusunda dindarların yaptıkları açıklamalara bayılıyorum; "o dönemin şartları".

ama mesela kur'an için "çağlar üstü" deniliyor, böyle deyince de mavi ekran veriyorlar. samimi olanlar "o konuda benim de kafam biraz karışık" diyor.

bazısı "islam'dan önce kız çocuklarını diri diri gömerlermiş, kur'an çok büyük bir yenilik" diyor. evet katılıyorum ben de, kesinlikle öyle. dönemin sosyal yaşantısını düzenlemek için yazılmış bir kitap işte. döneme göre iyileştirmeler var, kadınlara tanınan haklar var. süper bence de.

dönemin şartlarına göre kur'an ve islam kesinlikle modern, yenilikçi ve iyidir. ve tam da bu nedenle yani o dönem çoktan bittiği için artık hükmü kalmamıştır. dolayısıyla allah tarafından gönderilmiş çağlar üstü kutsal bir kitap değildir. mantık basit ama kafanızı çalıştırırsanız küfre girer cehennemde yanarsınız diye korkuyorsunuz.

halbuki biraz düşünseniz. biraz araştırsanız bütün dinlerin aslında kendi dönemleri içinde sosyal hayatı düzenleyen birer unsur olduklarını ve günümüzde geçerliliklerini yitirdiklerini anlayacaksınız. işte o zaman özgürleşecek ve allah ile aranıza kimseleri, hiçbir şeyi koymadan direkt o'na bağlanacaksınız. bunun huzuru bambaşka olacak.

ama korkuyorsunuz.
    çok korkuyorsunuz.
    anlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap