şükela:  tümü | bugün
  • terkosla beraber istanbul'un su ihtiyacının büyük kısmını karşılayan baraj, ancak su havzasının yapılaşma tehdidi altında olması endişe vericidir. interkontinental isale hattıyla (biraz fazla fiyakalı oldu sanırım, boğazın altından geçen işte) avrupa yakasına da su verir.
  • yirmi sene önce stajım sırasında kendisini besleyen derelerin analizini yapmış olduğum barajdır; süpper kalitede sularla beslenirdi o zamanlar. biokimyasal oksijen ihtiyacı, nitrat içeriği, sertlik ve bilimum parametrelereri o kadar optimum düzeyde çıkıyodu ki, inanamayıp tekrar tekrar sağlamasını yapmıştım analizlerin. yirmi sene içinde istanbul'un engellenemeyen çarpık çurpuk büyümesinden nasibini almış, şimdilerde su kalitesini düşünmek bile istemediğim baraj.
  • riva çayı üzerine kurulmuş bir barajımızdır. ama sularının yüzde 80nini kaybetmiştir.

not: sularının çekilmesiyle baraj altında kalan 900 yıllık mezarlar gün ışığına çıkmıştır.
  • kendisine akan derelerde zamanında akvaryum balıklarını, japon balıklarını aratmayacak güzellikte balıkların yüzdüğü, o derelerin sularının kana kana içilebildiği baraj. uzak çevresindeki küçük göletlerde bile yakın tarihe kadar yaban ördeklerine rastlamak mümkündü.

zamanında tabiat harikası bir mevkide kurulu en fazla 10 haneli bir köy olan sultanbeyli'nin acımasız göç dalgasıyla (ki birileri de göçenlere acımamıştı) sadece birkaç sene içinde ilçeye dönüşmesiyle beraber söz konusu derelerin lağım deresine dönüştüğünü belirtmekte fayda var.

o güzel renkli balıklar da, kana kana içilebilen sular da aynı hızla yok oldu. üstelik bütün bunlar, küresel ısınma gibi kavramların gündeme gelmesinden ve dünyanın çivisinin tam olarak çıktığının anlaşılmasından yaklaşık 15 sene önce oluyordu.

evet, bizim çocukluğumuzda da sofralarımıza kuşlar konar, rüyalarımıza melekler uğrardı...

(...)

belki kırık bir rüya denizi
    belki suya düşürdüğümüz suretimizin
    cep aynamıza nüktedan bir yansımasıydı her şey
    her şey maltepe sigarasının
    her arandığında
    her bakkalda bulunabilmesi ile
    büyüsünü kaybetmişti belki de
    belki de biz bir rüya mı görmüştük...

hadi hepsi yalandı
    hadi hepsi hayaldi
    hadi hepsini ben uydurmuştum.
    ama rüyalarımızın melekleri
    ve sofralarımızın daim konukları kuşlar
    ya onlar
    onları siz de görmediniz mi
    sizin de sofralarınıza konup
    rüyalarınıza uğramadılar mı
    onlar da mı yalandı.

ibrahim sadri
  • pazartesi hariç her sabah gittiğim barajdır. şu sıralar sular hızla tekrar çekilmektedir. ve bizi (bkz: fenerbahçe kürek takımı) zor durumda bırakmaktadır. suların çekilmesi yüzünden tekne sırtınızdayken baya bir yürürsünüz...ki antrenmandan sonra o yol size ikinci bir antrenmanmış gibi gelir. bir de insanlar eskiden alıştığı köşelerden döneyim derken bir sürü insan karaya çıkar. güzelim tekneniz mahvolur, içinize oturur. (bkz: filippi) (bkz: empacher)
  • suların çekilmesiyle göl'ün ortasında neredeyse bir köy büyüklüğünde tepeciğin ortaya çıktığı, vakti zamanın da otuz kiloluk balıkların yakalandığı, an itibari ile kurbağa cazırdamalarının bile duyulmadığı ve ne kadar takviye edilirse edilsin eski güzelliğine kavuşamayacak olan tatlı su kaynağı.
  • iski'nin sitesinde baraj bazında doluluk oranlarını bulamadım ama şu an istanbul için genelde %69 baraj doluluk oranı gösteriliyor.

bunlara bakma nedenim ise şu: iski'nin sitesindeki grafiğe göre şu an istanbul'daki kullanılabilir suyun %28'i ömerli barajı'nda. önceki gün köye giden babam, ömerli barajı'nın %90'larda doluluk oranına ulaştığını, yakında baraj kapaklarının açılabileceğini duymuş. bizim köy, çevresinde ömerli barajı'nın kapakları açıldığında su basmayan tek köy sayılır. bizimkinde ve çevre köylerde barajdaki su seviyesi yakından takip edilir.

babamın duyumunu iski sitesinde baraj bazında doluluk oranlarını bulamadığım için teyit edemedim ama, bu gibi durumlarda bir barajda su oranı atıyorum %15 iken diğerinde kapak açılması ihtimali iç burkucu.

bu arada iski'nin sitesine hayatımda ilk defa bu vesileyle girdiğimi de ekleyeyim bari.
  • su taşkınına neden olabilecek barajdır.

aşırı yağış nedeniyle kapaklarının açılacağı akom tarafından uyarılmıştır.

(bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…em/13669234.asp?gid=229)
  • sıkı korunan barajdır. etrafında gezme maksadıyla koçulu civarından dibine kadar gidip, bir fotoğraf çektirmek için bile görevliden özel izin almak gerekne yerdir ama görülmeye değer, güzel bir yerdir. (bkz: orman ve göl)
  • melen çayından gelen desteğe rağmen %23 dolu olan baraj. şimdi de sakarya nehrini buraya bağlıcaklarmış.
    duş alırken zehirlenmesek bari.