şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1040 entry daha
  • bugün kendimi çok halsiz hissediyorum ve dudaklarımda anormal bir kuruluk var.
    bugün test yaptıracağım ama bu nane dudak kuruluğu yapıyor mu bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.

edit: negatif çıktım
  • 2 doz sinovaclı (2 ay önce tanımlanan hatırlatma dozunu olmamış) beni 3 gündür yerden yere vuran covid-19 varyantı. önlemlere uyun, tüm aşılarınızı olun ve yakalanmamaya çalışın sevgili sözlük yazarları. çok çok berbat...
  • covirgin degilim artik.. 11ocak isyerinde amirimin esi pozitif cikti ve kendisi adaya veda etti. cumartesi gecesi uyumadan once bogazimda bir gariplik oldu grip geliyo dedim ve bogaz spreyi fislattim. pazar gunu ara ara bogazimda bi gariplik hissettim. pazartesi sabah oda arkadasim pozitif cikti ve benim sesim catallasti. bu kadar tesaduf olamaz dedim eve geldigimde ev halkindan izole bi hayat yasamaya basladim. pazartesi gecesi uyurken burnum usudu degisik bi his anlatamam ama boluk porcuk uyuttu meret. sali sabah test yaptirdim ve ta taam pozitifi yakaladik. sali gunu sesim hala catalli. eve gelip karantinaya girdim. devlete gore ilk gun sali. ama bence degil.
    carsamba-2.gun: grip gibiyim burnum tikanip aciliyo agrim sizim yok, sesim bozuk.
    persembe-3.gun: hafif oksuruk, ses daha boguk, burun acik akintili, geniz akintisi da basladi.
    cuma-4.gun: ses daha daha boguk bogazdan asagisi cok saglikli ama yukarda anlatamadigim normal griplerde yasamadim bir his, burun inanilmaz kuru nefes alirken burnumun ici usuyo ama bazen dolup akiyo da, bogaz agrisi yok.
    simdilik durum boyle. devlet baba sali gunu ise gidersin kocsun sen diyor. yarismaya 3 biontechle katiliyorum.
  • bundan tam 13 gün önce tamaslıydım. hafif bir sırt ağrısı dışında belirti yoktu ve 3. gün test yaptırdım. pozitif çıktım eşim ise negatif.

tam iyi çok kolay atlattık diye sevinirken 7 günlük karantinanın son günü boğazım ağrımaya burnum akmaya ve aşırı yorgun hissetmeye başladım. aynı zamanda eşim de boğazım ağrıyor dedi. geçmeyince artık bugün test baktırdı pozitif. karantina sona ereli 2 gün oldu ama hastalık resmen yeni başladı. bu şekilde pozitif olduktan sonra geç semptom gösteren var mı merak ediyorum.

yarın tekrar test vermeyi deneyeceğim bakarlarsa. yoksa pazartesi bu halde işe gidip herkese bulaştırmaktan korkuyorum.
  • perşembe günü ingiltere'ye vardıktan sonra cumartesi günü yaptığım antijen testinin pozitif sonuç vermesiyle izolasyon sürecim başladı. bu sonuç ertesi günü yaptığım bir pcr testi ile doğrulandı. semptom gelişimim şu şekilde gerçekleşti:

11 ocak salı: aralıklı öksürük başlangıcı. üşüttüğümü düşündüm.
    çarşamba: artan öksürük, hafif burun tıkanıklığı.
    perşembe: baş ağrısı, burun tıkanıklığı, boğazda yoğun gıcıklanma, yoğun öksürük.
    cuma: devam eden burun tıkanıklığı, hafif yorgunluk, aralıklı öksürük.
    cumartesi: aralıklı öksürük, tıkalı buruna uyanma, pozitif antijen testi.
    pazar: nadir öksürük, pozitif pcr.
    17 ocak pazartesi: bir ya da iki öksürük.
    salı-dün: asemptomatik, pozitif gelen antijen testleri.
    bugün: asemptomatik, negatif antijen testi.

iki adet türkiye'den, iki de birleşik krallık'tan olmak üzere sonuncusu aralık'ta yapılmış dört biontech aşım var. herhangi bir şekilde tat ya da koku kaybı yaşamadım. ateşimin de uçuyor olmam nedeniyle ölçmediğim perşembe harici 37'nin üzerine çıktığını zannetmiyorum.

dört aşılı birisi olarak çok hafif atlattım, üç biontech aşılı annem ve babam da işleri güçlerine mani olmayacak biçimde hastalığı geçirdiler. bu bakımdan hatırlatma aşısının özellikle çok önemli olduğunu düşünüyorum.

not: bu seyahati gerçekleştirmemin özellikle temaslı olmam ve semptomlarım dolayısıyla doğru olmadığını biliyorum. eğitimimin yeniden başlayacak olması ve sınavım dolayısıyla planlarımı değiştirme olanağım yoktu. çift maske ve vizör taktım, öksürmemeye ve uçakta temas ettiğim yüzeyleri dezenfekte etmeye özen gösterdim. uçağımda benim ve cam tarafı arasındaki koltuk boştu, bunun da sosyal mesafeye katkı sağladığını umuyorum.
  • adam 4 tane biontech saplatmış, bir haftada yaşamadığı şey kalmamış, halâ daha hafif atlattım diyor.

ne hayatlar var be.
  • 3 covid siringasi vurdurdum, omicron'u hafif atlatiyorum diyenlere sesleniyorum. biz hic vurdurmayanlar da hafif atlatiyoruz. keramet siringada degil.

3 covid siringasi vurdurup agir gecirenlere lafim yok. enayilere ne anlatilir.
  • son 2 haftada partnerim, ev arkadaşım, yakın arkadaşım bunu geçirdi/-yor hepsiyle temasım var; korkuyorum, ve de pcr ve hızlı test olmaktan burnum düşecek. tanıdığım kimsede olmayan garip aşı kombinasyonum (astra-zeneca, biontech ve moderna) koruyor sanırım zira son 2 haftada 16 defa test oldum ve hepsi negatif.
  • 10'unda 3. doz biontech'i olup dün itibari ile pozitif çıktığım varyant. keşke önce biraz antikor üretebilseydim ama kısmet olmadı. temastan dolayı pazartesi yaptırdığım pcr negatifti. çarşamba günü hafif nezle gibi bir burun akıntısı ve tıkanıklığına eşlik eden boğazda kaşıntı ve hapşırma ile başladı. perşembe burun tıkanıklığı ve boğazımdaki rahatsız his artınca gece rahat uyumak icin tylolhot almama, otrivine ve majezik boğaz spreyi kullanmama, sabaha karşı nurofen icmeme rağmen zaman zaman nefesimi kesen bir öksürük krizi yaşadım. ne pastille ne de suyla kontrol altına alamadım öksürüğü. derhal cuma yaptırdığım test pozitif cikti. gördüm ki bu varyantta neredeyse herkeste boğazda gıcık hissi ve hapşırma söz konusu. öksürük krizi de öyle cok konuşmakla falan girmiyor; istediği zaman beklemediğiniz yerde gelip hayatınızı sikiyor. covid geçiren bir arkadaşım pimpiriklendigimizde "covid geçiriyor olsan inan anlarsın" derdi. gerçekten öyleymiş. normalden farklı bir şeyler hissettiğinizde test yaptırmayı ihmal etmeyin. ben "korkmayın yea bisey olmaz" diye ofiste gezip pozitif çıkan, covid temaslısı olduğu halde grip geçirdiğini iddia edip pcr yaptirmayip ofise gelmeye devam eden, tat koku almıyorum ama işe geldim diyen gerizekalılar yüzünden bu haldeyim ve insanların sorumsuzluğu yüzünden delirmek üzereyim.

hesabın var mı? giriş yap