şükela:  tümü | bugün soru sor
 • online mendelian inheritance in man'in kısaltmasidir. bugune kadar saptanmis genetik tabanli hastaliklar icin hangi gende hangi kromozomda sorularına yanıt veren sistem. misal, "hipertansiyonla hangi genle ilgili ve bunlardan hangileri 17. kromozomda" görmek isterseniz, search kismina hypertension yazar ve "limit" kısmında 17. kromozoma bir check koyarsak sonuca ulasilabilinir.
 • odtü mimarlık fakültesi mezunları bilgi ve iletişim derneği
 • entrez sistemine bagli yet another* hayvanat arama motoru. mendelyen kalitilan hastaliklari taramaya yarayan omim, victor mccusick ve diger johns hopkins uni.li sahsiyetler tarafindan derlenip toparlanmis text-based bir mim katalogunun online versiyonudur. gayet tabi, omim kullanmak daha akillicadir (zira omim her gun update edilebilir).

  omim katalogunda her entrynin alti basamakli bir numarasi bulunur, ilk basamak icin 1 05-15-94'ten once, 2 ve 6 sonra girilen otozomal lokus ve fenotipleri, 3 x'e bagli kalitilan ve 4 y'ye bagli kalitilan lokus ve fenotipleri, 5 ise mitokondriyel kalitimi temsil eder. omim numarasini takiben gelen ^,%,+ isaretleri ise sekans ve subsekanslarin tanimlanmasi ve konfirmasyonuyla ilgili bilgiler icerir.

  genelde makalelerde ve textbooklarda yazarlar genin omim numarasini verirler. omim numarasi vermek genellikle citation gerektirdiginden yazan kisi web sitesini kaynak gosterir.
 • genom hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmanızı sağlayan veritabanı. 60'lara uzanan bir geçmişi vardır. ayrıca genetik hastalık açısından şüphe uyandıran bulgularla karşılaştığınızda search bölümüne yazarsanız bu bulguların görülebildiği genetik hastalıklarla ilgili yayınları listeler. türkiye gibi genetik hastalıkların çok nadir olmadığı yerlerde işe yarama potansiyeli yüksek bir kaynaktır.

  örnek: http://omim.org/…&sort=score desc, prefix_sort desc
 • 1987'den beri kullanımda olan genetik hastalık veritabanı. her hastalığın altı haneli bir kodu vardır.

  100000–299999: autosomal loci or phenotypes (created before may 15, 1994)
  300000–399999: x-linked loci or phenotypes
  400000–499999: y-linked loci or phenotypes
  500000–599999: mitochondrial loci or phenotypes
  600000–above : autosomal loci or phenotypes (created after may 15, 1994)

  [http://en.wikipedia.org/wiki/omim http://en.wikipedia.org/wiki/omim]
 • omim linki ile ulaşabileceğiniz. enfes genetik veritabanı. ister fenotip ister genotip üzerinden arama yapıp, ilgilendiğiniz konunun detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. şahsıma ait bir makalenin içinde bulunması onur vericidir.