şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eğer multi marketing'e version 1 dersek, omni channel tam olarak version 2'dir. değişen kullanıcı profili, medya kanallarının çoğalması ve teknolojinin daha fazla hayatımızda olmasının sonucunda multi marketing kaçınılmaz olarak evrilerek yerini omni marketing'e bırakmıştır.

  kısaca özetlemek gerekirse,
  multi marketing: birçok farklı kanal kendi küçük evreninde varolmuştur ancak birbirine köprülenememiştir ve birbirleriyle ilişkileri sağlanamaz.(dikey pazarlama)
  omni marketing: müşterinin olabileceği her kanalda var olmayı ve onların anladığı dilden konuşmayı gerektirir. medya yakınsaması kavramıyla birlikte müşteri iç içe geçmiş medya kanallarında var olabilmektedir, omni marketing markaların kanallarını yataylaştırarak müşteriyi mümkün mertebe her alanda yakalamasını sağlar. (yatay pazarlama)

  omni channel da nihai amaç müşterinin çevresini birçok temas noktasıyla kuşatmak ve aynı zamanda bir kanaldan diğerine geçtiklerinde onlara pürüzsüzce devam eden online+offline deneyim sunmaktır.

  örnek vermek gerekirse, tüketici bir ürünü online olarak mobil üzerinde araştırır, mağazada offline olarak ürünü bizzat görür, sosyal medya üzerinde online olarak ürün yorumlarını okur, ve yine mağazada offline olarak satış işlemini gerçekleştirir. burada gördüğünüz gibi, marka farkındalığından satın alma eylemine giden müşteri yolculuğunda dört temel temas noktası var. markanın her bir noktada mükemmel bir deneyim vermesi ve bu noktaların birbirine bağlı olması gerekiyor.