şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir pazarlama terimi.

    "omni-channel, edinilen deneyimin kusursuz, entegre ve tutarlı olması için müşterinin gözünden gözlemlemek, müşteri deneyimini tüm kanallarda yönetmek demektir. omni-channel tüketicilerin önce bir kanaldan başladığını, sonra karar vermek için diğer kanallara baktığını varsayar. kanallar arasında bu karmaşık "işlemler" yapılırken, tüketici bunu son derece akıcı bir şekilde deneyimlemelidir. kısacası, omni-channel, çoklu kanalın doğru şekilde uygulanmasıdır."
  • bir kanalda başlayan alışveriş sürecinin başka kanalları kullanarak tamamlandığı görüşünden hareketle; tüm kanallarda "deneyimin yönetilmesi" olarak tanımlanmaktadır. firmanın online ve offline varlıklarının bir bütün halinde 360 derece yönetilmesidir.

    misal;

    internetten aradığın ürünü fiziki mağazadan satın alırsın. fiziki mağazadan aldığın ürünle ilgili şikayetini sosyal medyadan iletirsin. şikayete ilişkin geri bildirimi telefon araması ile alırsın. ve tüm bu süreçlerde kusursuz, entegre, tatmin edici bir deneyim yaşarsın. tabi bununla birlikte o internette aradığın ürünle ilgili her yerde karşına reklamlar çıkar. o derece ki gece rüyana bile girebilir. hatta rüyanın içinde yeniden uykuya dalarsın ve orada gördüğün rüyada da karşına çıkabilir. işte öyle bir şey.