• genel olarak "benim gücüm her şeye yeter" olarak bilinmektedir. bu düşünce şekli ergenlerin yaşamı basite almasına neden olur.
  • adeta bir superman ya da batman gibi hissetmektir. her şeyi yapabilecek güçte olma sanrısıdır.
  • genelde ergenlerde görülen düşünce tarzıdır. kendisinde herşeyi yapabilecek gücü görmesidir. yani hayaller kurar ileride çok lüks arabam olacak, villa alacağım gibi hayaller kurar ve bunu yapacak gücü kendisinde görür. ebeveynleri onlara, çabalamazsan çalışmazsan hiç birşey elde edenezsin dediklerinde ise onların bu konuda çok abarttıklarını düşünürler.
  • ergenin her seyi yapabilecegine inanmasi. hayatin abartildigindan daha kolay olduguna inanilmasi.
    (bkz: fight club replikleri/#16792224)

ayrica
    (bkz: omnipotent)
  • freud'un çocuk narsisizmi olarak adlandırdığı düşünce şeklidir. çocuk kendine verdiği önemi aşırı şekilde abartır. ailelerinin gösterdiği ilgi nedeniyle kendilerini evrenin merkezi görme eğilimleri vardır.

tecrübeleri ve bilgileri olmamasına rağmen her konunun üstesinden gelebileceklerini düşünürler. çocuklara sorumluluk verilerek onlara diğer insanlarla birlikte eşit olarak çalışıp yaşamaları gerektiği fikri aşılanarak bu durumun üstesinden gelinebilir. önlem alınmazsa çocuk ileride narsist kişilik bozukluğuna sahip olabilir.
  • literatürde ergen mantığı olarak tanımlanmış ama bu türk tipi düşünce resmen.

-türk’e bişe olmaz.
    -yaparız
    -hallederiz..
  • benim herşeye gücüm yeter. bana bişey olmaz.
  • ergen benmerkezciliğinin etkisinde, bireyin kendi duygu ve düşüncelerinin yeryüzünde biricik olduğunu düşünmesi, her şeyi yapabileceğine olan sonsuz inancıdır.
    örneğin sevgilisinden yeni ayrılmış bir ergen "bir daha hiç böyle sevemeyeceğim", "kimse benim kadar acı çekmemiştir" şeklinde ifadeler kullanır.

her şeyi yapabileceğine olan sonsuz inanç risk alma davranışlarını beraberinde getirir. tehlikeli işlere girişen ergen. akşam babasının arabasını kaçırır, hız yapar, arkadaşlarıyla sigaraya başlar, alkol alır.
  • ergenler bu düşünce başlarını sarınca kendilerini adeta "ölümsüz" zannederler.
    hikâye hiç bitmeyecekmiş gibi, kendinizi gta'da yaşıyor hissedebilirsiniz.
  • “gülben” ergen düşünce tarzı : unutmayın ki bana hiçbir şey olmaz.
hesabın var mı? giriş yap