şükela:  tümü | bugün
  • eluveitie'nin yakında çıkacak olan the arcane dominion albümünden myspace'e düşmüş ilk şarkısı. değişik bir tat olmuş, bu albüm gerçekten ilginç olacak gibi... yalnız nakarat sanki "popumsu" mu olmuş biraz ne? ama anna'nın vokalini beğendim, tatlı söylüyor hatun. ha bir de unutmadan, 10. saniyede giren melodi yine allahsal eluveitie melodilerinden biri olacak gibi, ilk dinleyişte hemen aklımda kaldı, kafamda çalıyor hala.
  • bir de metal versiyonu vardır bu şarkının. distortion gitarlı filan. ancak akustik halinin zevkini vermez. arada değişiklik olsun diye dinlenebilir.

immi daga uimpi geneta
    lana beos et’ iouintutos
    blatus ceti, cantla carami
    aia gnata uimpi iouinca
    pid in cete tu toue suoine
    pid uregisi peli doniobi
    aia mape coime, adrete
    in blatugabagli uorete
    cante snon celiiui in cete
    n’immi mapos, immi drucocu.
    in cetobi selgin agumi
    selgin blatos tou’ iouintutos.
    nu, uoregon, cu, uorigamos
    lamman, cu, suuercin lingamos
    indui uelui cantla canamos
    ne moi iantus gnaton uorega
    iantus drucocunos uoregon
    cante toi in medie cete
    cu allate, papon sod urege
    eiio de iantu in cridie
    vediiumi: cante moi uosta
    ne, a gnata, cante t’ usstami
    ne uostami, ne te carami.
    ne carami, nec carasumi.
    boua daga uimpi geneta.
    immi trouga, lana nariias.
    vrit- me lindos dubnon -piseti.
  • keltçe yazılmış eluveitie parçasıdır.dedim bunun anlamı ne ola bir baktım ingilizce sözleri şöyleymiş:

girl: i am a fair, pretty girl, full of virtue and youthfulness. the forest's flowers and songs i love.
    wolf: hey, pretty young girl, what are you doing in the forest alone, so far from all beings?
    girl: hey, handsome boy, come here! let us pick some flowers in this forest together!
    wolf: i am not a boy, i am the bad wolf. in the woods i hunt, hunt for the flower of your youth.
    girl: well, wolf, let us play a game, let us dance a joyful dance, let us sing decent songs!
    wolf: i don't like children's games, i like playing sinister wolf games in the depths of the forest, with you.
    girl: wild wolf, do whatever your heart longs for, but i beg you: stay with me!
    wolf: no, girl, i will not abide with you, i'm not staying with you and don't love you. never loved you.
    girl: i was a fair and pretty girl. now i'm poor and overcome with shame. now only the deep pond awaits me.

he baktımda noldu yamuldum resmen neler neler bekliyodum böyle, evet bildiğimiz kırmızı başlıklı kız hikayesidir, biz böyle gazla ve hayvanca wooww eluveitieee diye bağırıp, olm şarkıya bak kesin harika bir şeyler söylüyolar lan , karının seside süper ha derken mal mal bir bakarız kız, bir kız çocuğu ormanda salak salak kurtla konusur, ama olsun lan der devam ederiz dinlemeye.
  • eluveite adlı şahane gruptan haberdar etmiş müthiş şarkı. gerek melodi, gerek etnik enstrümanların ahenkli sesi, gerek hatunun şarkıyı yanık yanık söylemesi insanı alır, şarkının tam içinde buldurur.
    hal böyle olunca anlamı insanda merak uyandırıyor. bu güzel tınılar bütünü ne anlatıyor, ne söylüyor bize? işte türkçe çevirisi:

kız: ben sarışın, güzel bir kızım, iffet ve gençlik doluyum. bu ormanın çiçeklerini ve şarkılarını seviyorum.

kurt: hey, güzel genç kız, bu ormanda tek başına ne yapıyorsun? tüm varoluşlardan çok uzaklarda?

kız: hey, yakışıklı çocuk, buraya gel! hadi çiçekler toplayalım birlikte bu ormanda! şimdi sadece derin gölet bekler beni...

kurt: ben bir erkek değilim, kötü kurtum. bu ormanda avlanırım, gençliğinin çiçeği için avlanırım.

kız: kurt, hadi bi' oyun oynayalım, neşeli bir dans edelim, edepli şarkılar söyleyelim.

kurt: ben bir erkek değilim, kötü kurtum. bu ormanda avlanırım. çocukların oyunlarını sevmem. uğursuz kurt oyunlarını severim. ormanın derinliklerinde, seninle...

kız: şimdi sadece derin gölet bekler beni... vahşi kurt, kalbin ne yapmayı özlüyorsa onu yap. ama yalvarırım benimle kal!

kurt: hayır, kız, seninle kalmıyorum ve seni sevmiyorum! hiç sevmedim!

kız: ben sarışın ve güzel bir kızdım. şimdi zavallı ve utancın üstesinden gelmiş biriyim. şimdi sadece derin gölet bekler beni...

velhasıl aşkı arayan genç bir kadınla, her türlü pisliği yaşamış, aşka inanmayan adamın hikayesinin; kırmızı başlıklı kız masalına istinaden metaforudur omnos.
    aslında ıssız adam filmine şarkı da olabilirmiş bu lan.
  • eluveitie'nin bu şarkısı "evocation i - the arcane dominion" albümünde yer almaktadır.
  • herkes dinlesin kimse eksik kalmasın diye;

http://www.youtube.com/watch?v=msry4vcsx4k
  • metal versiyonun, akustiğine üstünlüğü tartışma götürmez eluveitie şarkısı. akustik versiyonu daha çok folklor şarkısı gibi. yalnız o arkadaki abinin vokali, brutal vocal mıdır, scream vocal mıdır. o, şarkının melodik yapısıyla biraz uyumsuz olmuş.
  • böyle şeker gibi, kıpır kıpır eluveitie şarkısı.
  • faun'un 2013 çıkışlı von den elben albümlerindeki 5. şarkı olan schrei es in die winde, bu şarkının coverlanmış halidir:
    http://www.youtube.com/watch?v=rlufua_eize
  • osu sayesinde keşfettiğim müthiş eluveitie şarkısı.