şükela:  tümü | bugün
  • etiyopya'nın güneyinde yer alan, bir çok kabileye ev sahipliği yapan doğa harikası. maalesef petrol bulunması, devletin pamuk ve demir-çelik fabrikaları yapma kararı ayrıca kabileleri "modernleştirme" adıyla baskı altına alması sebebiyle yakında mahvolma tehlikesi bulunuyor.
  • etiyopya’nın güneybatısında yer alan omo vadisi, halen ilkel bir kabile hayatı yaşayan insanlara ev sahipliği yapan bir bölge. 8 farklı kabileye sahip olan bu vadideki nüfus 200.000 civarında. yarı kurak bir iklime sahip olan bölgenin içinden omo nehri geçmekte ve sezonluk taşmalar ile zengin bir faunaya ev sahipliği yapmaktadır. fakat doğanın her sene saat gibi çalışmamasından dolayı kimi seneler diğerlerine göre daha kurak geçebilmektedir.

    avcı toplayıcıdan sadece biraz daha fazla gelişmiş olan bu kabileler, nehirin taşıp çekilmesinden sonra büyüyen bitkilerden yararlanmaktadırlar, ve modern insanlar kadar olmasa da yarı tarım ekonomisine geçmiş durumdalar. ayrıca hayvancılık da yapmaktadırlar. büyükbaş hayvanların yeri geldiğinde başlık parası olarak kullanıldığını da belirtmekte fayda var.

    özellikle yağmurların azaldığı ve tarım ekonomilerine zarar geldiği zaman aralarında çatışmalar olmasına karşın, genel olarak birbirleriyle iyi geçinirler. fakat ateşli silahların gelmesi ile bu çatışmalar daha tehlikeli bir hal almıştır.

    brezilya’da ve komşu ülkelerde amazon ormanlarının giderek tahrip edilip tarım ve diğer amaçlarla kentleşmeye ve tarıma açılmasına benzer bir olgu burada da söz konusudur. bioyakıt, yağ, keten ve benzeri ürünler üretmek için birçok alan tarıma açılmıştır, ve bunları yapan büyük ölçekli firmalar karşısında yerliler çaresiz kalmışlar ve devamlı küçülen yaşam alanlarında göç etmeye zorlanmışlardır. bu kabileler giderek yaşam alanlarını kaybetmektedirler, ve azalan kaynaklarla beraber birbirleriyle daha çok çatışmaya başlamışlardır. etiyopya’nın ana dili amharik’ı az kişinin bilmesi, ve okur yazarlık oranının düşük olmasından mütevellit, bu insanlar devlete karşı kendi haklarını arayacak kapasiteye sahip değillerdir, devlet de zaten bunları çok dinlememektedir.

    gibe ııı barajının tekliflerine 2006 yılında başlanmış, ve 2015 yılında da su toplamaya başlamıştır. bu baraj senelik su taşmalarının önüne geçmektedir, ve burada yaşayan kabilelerin hayatta kalma kaynaklarını yok etmeye başlamıştır. gibe ıv ve gibe v barajları da planlar arasındadır.