şükela:  tümü | bugün soru sor
  • atinadaki temel meydanlardan biri. metro duragi ve ykm benzeri buyuk bir alisveris merkezi barindirir.
  • etrafındaki oteller azicik tehlikeli ama ucuzdur.
  • atina'da kalinabilecek en ucuz hostellerin bulundugu mekandir.
  • atinanın kalbi. kutlamaların, eylemlerin merkez noktası. istanbul için taksim neyse, atina için de omonia odur.
  • yunanca "birlik" anlamına gelmektedir. omonia meydanı özellikle geceleri bu civar pek tekin değildir. gündüzleri vızır vızır işleyen tüm caddeler, sokaklar çok da abartmamakla birlikte başta meydan olmak üzere gangsterlerin, eroin esrar mafyası kılıklıların mekanına döner, pusherlar oldukça fazladır özellikle metronun içinde (ha bir de bol esrar çekmiş punkçı görünümlü tipler mevcut). özellikle ara sokaklarda fuhuş yapan doğu avrupa ve afrika kökenli hatunlar "hello sir, come here!" der yanılıp da giderseniz "you wanna fuck?" şeklinde soru yöneltirler ki bu yörede bazı oteller genelev niteliğindedir. pakistanlıların rağbet ettiği yer de yine omonia'ya çok yakın odos sofokleous'ta bulunur. avrupalı görünümlü birinin geceleyin buradan geçmesi çevre halkı tarafından yadırganan gözlerle karşılanır. odos panepistimiou tarafı nispeten daha sakindir ama burası da bir hayli tenha olduğu için yalnız yürürken tırsma ihtimaliniz oldukça fazladır. işte bu durumlardan dolayı eğer ki gecenin kör karanlığında illa ki ben buralarda gezicem diyorsanız, o vakit size cebinizde çok fazla olmayan ama size musallat olacak insanları da tatmin edecek miktarda para bulundurmanızdır. atina'ya her gittiğimde buralardan geceleyin geçmek zorunda kalmama rağmen başıma birşey gelmemiştir ama çok da tekinlik arz etmemektedir. bunun yanında yamulmuyorsam odos tsaldari'nin omonia meydanıyle birleştiği köşede "to stenaki" adlı bir souvlakici hizmet verir, özellikle bünye alkol aldıktan sonra buranın souvlakileri tavsiye olunur. bu arada punkçı gençlerin musallat olup abi bize de alsana diye musallat olma ihtimalleri yüksektir alınız veriniz tanesi 1 €
  • genişliğine rağmen insanda oradan kaçma isteği uyandıran meydan.
  • muhtemelen zamanında şehrin kalbi olarak düşünülse de, syntagma gibi gösterişli meydanların yanında sönük ve eski kalan, bu özelliğiyle bana hüzünlü ulus meydanını hatırlatan atina meydanı. hemen yakınındaki başlıca muzır caddeye sofokles'in isminin verilmesini de yunanlı kardeşlerimizin cinliğine yormak gerektir.
  • geceleyin eroinmanların, alkolik ve uyuşturucu bağımlısı geniş bir kitlenin toplanma noktasıdır. kucağında bebeği ile hap alacak para arayan kadından, peşinden 60 kişiyle koşan satıcıya kadar değişik tiple karşılaşabilirsiniz. geceleyin oturup bira içilecek en son mekanmış, hostele yakın diye takılmamak gerekirmiş öğrendik bunu.