şükela:  tümü | bugün
 • taraftari sol menseili kibris takimi.gecen sene sampiyon oldular.
 • lefkosa da 1948 yılında kurulmuş bir futbol takımıdır.
 • güney kıbrıs'ta bir futbol takımı. hatıra şaraplar çıkartırlar bunlar.
 • tam isimleri athletic club omonia nicosia. isimleri birlik anlamına geliyor. yunanistan iç savaşında aşırı milliyetçilerin desteklediği apoel'e karşı solcuların kurduğu ve desteklediği takımdır. apoel'den fazla kupası vardır, 5 kez duble yapmış bu ohannesburg birliği milli takımlarını falan desteklemez haliyle, onun yerine kızıl bayraklar, che pankartlarıyla kendi statlarını (yirmi küsur bin kişilik) ful doldururlar her maç. lan zaten kaç kişi rum kesimi, ülke topluca maçta işte. taraftar grupları gate9 ismiyle örgütlüdür, "faşizme karşı yeşil yoldaşlar" diye türkü söylerler. yeşil de armalarındaki yonca'dan geliyor, umudun ve direnişin rengi. darısı konyaspor'un başına diyeceğim ama ya ben lan neyse bişey demiyorum.
 • son oynanan kupa macinda taraftarlarinin ezeli rakipleri apoel'i tahrik etmek icin tribunde kktc bayragi yaninda istanbul since 1453 pankarti actiklari kuluptur.
 • rumların faşo takımı apoel'i 2-1 yenerek kupada finale yükseldiler. apoel taraftarı "türksünüz siz(!)" diye tezahürat yapmaya başlayınca, tüm tribün kıbrıs türk cumhuriyeti bayrağı ve üzerinde istanbul since 1453 yazan bir pankartla "alın lan türk işte" tadında cevap verdiler.

  maksat milliyetçilik değil tabii, diğerini sevmek. forza omonia denebilir ancak.
 • bugun aek atina 'yı uefa kupasından eleyen takım. 2 günde 2 kıbrıslı rum takımı 2 yunan takımını elemiş oldu böylece.
 • tam adı athlitikos sillogos omonia lefkosias (omonia lefkoşa atletizm kulübü) olan ve kendisine türk diyen/denilen taraftar camiasıyla dikkat çeken bir rum futbol kulübü. kendilerine türk denmesinin hikayesi, yunanistan iç savaşına dayanır ve hatta bu kulüp tamamen politik bir tepkiselliğin ürünü olarak apoel'den* ayrılan futbolcu ve üyeler tarafından kurulmuştur. 1948'de kulübün sağcı duruşunu desteklemeyen üyelerin yönetmeliğe aykırı davrandığı ile ilgili bir uyarı mektubu yayınlayan apoel, uyarıya uymayan bazı futbolcuları kulüpten çıkarmış, yönetimin politik duruşunu eleştiren bu oyuncular da aralarında protest bir kulüp meydana getirmişlerdir. bugünkü ac omonia bu kulübün ta kendisidir işte.

  apoel'in muhafazakar, milliyetçi ve sağcı kimliğine tepki olarak kurulduğu için 1948'den günümüze kadar hain, kalleş ve dahi dolaylı olarak da türk yakıştırmalarıyla varolmuştur. fakat taraftar camiası bu yakıştırmayı bir hakaret değil iftihar sebebi kabul edip sembolik olarak kendilerini türk addetmişlerdir. derbilerde barış, kardeşlik ve başkaldırı temalı pankart ve sembolleri sıklıkla kullanıp, apoel tribünlerine gıcık vermek amacıyla türkiye ve kktc bayrakları açtıkları, aşağıdaki linklerde olduğu gibi görülmüştür.

  http://img150.imageshack.us/…g150/6207/ns51ahn6.jpg
  http://img249.imageshack.us/…poutanopaidodt5sv6.jpg
  http://img301.imageshack.us/…/tourkikisimaiaod9.jpg
  http://i41.tinypic.com/21erl12.gif ("size inat türküz" manasında bir pankart)

  bu enteresan anekdotla türk lakaplı başka bir futbol takımını, ispanyol deportivo la coruña'yı da çağrıştırıyor aslında:
  (bkz: deportivo la coruna/#16752219)
 • inanılmaz ama tribünde yunanistan bayrağı yakabilecek kadar cesur taraftarları var. birkaç gün evvelki apoel maçında da orak-çekiçli koreografi yapmışlar.
 • 'faşizme karşı yeşil yoldaşlar' sloganları ve ulusal takıma futbolcu vermemeleriyle ünlü rum takımı.