şükela:  tümü | bugün
 • körler ülkesinde görmeyi başarma erdeminde bulunanlara verilecek önerilerdir.
 • ne yapın edin, o ötv'yi, kdv'yi vermeyin.

  alkole zam mı geldi? evde yap.
  sigaraya zam mı geldi? tütün sar.
  araba mı alacaksın? alma, akbil bas, becerebiliyorsan her gün yürü.
  yeme-içme? çok kolay, doğrudan üreticiden al. çiftçi akepeli mi? kolay hemşehrim; chp'lisi de var, mhp'lisi de var, hdp'lisi de var, hatta mlkp'lisi de var(ovacık belediyesi'nin bakliyat ürünleri).

  bunun dışında,

  esnaftan almayın, düzenli olarak büyük marketlerden alış verişinizi yapın.
  taksiye, minibüse binmeyin, toplu ulaşımı, über'i kullanın, arkadaşlarınızla benzin parasını paylaşın.
  tekstilde, elektronikte ve daha pek çok şeyde aliexpress'i kullanın(gerçi dolar da roket gibi), buradaki dükkanlar da ithal ediyor her şeyi, sonra 2-3 katına iteliyorlar.

  ne yapın edin, alın terinizinbu adamların cebine girmesini önleyin(olabildiğince tabii, adamlar bütün düzeni buna göre tasarlamışlar; biz çalışacağız, onlar yiyecek).

  ayrıca,

  geceleri dışarı çıkmak sakıncalı mı? tacizcisi, tecavüzcüsü mü var? birlikte dolaşın, daha sık bir araya gelin(a.k.a. örgütlü olun).
  yeni nesil ışid'li olsun diye mi yetiştiriliyor? gidin ücretsiz ders verin. ne biliyorsanız onun dersini verin, tanımasanız da birilerinin çocuklarını yetiştirin, onlara ışid'den, akepeden başka bir seçenek gösterin, zaten otomatik olarak onu seçeceklerdir.

  ne yapın edin, bir arada durun, zırnık koklatmayın, kimseyi harcatmayın. kürtçüsünü de kaptırmayın, ülkücüsünü de bu adamların kdv, ötv batağına. kaptırdıkça küçücük çocukarı istismar edecekler, kadınlara, erkeklere, eşeklere, damacanalara ve hatta rulmanlara tecavüz edecekler, madenlerde, inşaatlarda işçileri katledecekler, insanları diri diri yakacaklar.

  siz paranızı kaptırmazsanız, onlar da "ehönömi çoh eyi" diyemezler, birbirlerini yemek zorunda kalırlar.
 • taşşak geçin. her fırsatta hunharca taşşak geçin.
  öküzlerin öküzlüklerini, cahillerin cahilliklerini, bönlerin bönlüklerini dilinize dolayın. acımasızca dalga geçin. yaptıkları her yanlışı, her "kandırılışlarını" yüzlerine vurun. kazandıkları parayla sürdükleri sefanın onları adam yerine koymanız için yeterli olmadığını her an hissettirin. görgüsüzlüğün, ayılığın parayla örtülemeyeceğini kemiklerinde hissettirin.
 • bir an once muhalefetten vazgecmeleridir. eh, ne demis sair esref:

  devr-i istibdatta soz soylemek memnu idi,
  aglatirdi agzini acsan hukumet manani.
  devr-i hurriyetteyiz simdi, degisti kaide;
  soyletirler evvela, sonra sikerler anani.

  devr-i hurriyette ulkemiz malum; her seyi soylemek serbest, sonuclarina katlanabildiginiz muddetce...
 • tavsiye: geçirmeyin.
 • dolar alın.