• doğulan üke türkiye. bu ülkede çocuk sevgisi yoktur. çocukların çoğu çocuk olduğunu bilmeden büyümek zorunda kalır. çocukların hakları tartışma konusu değildir. bilinçsiz anne babalar çocuklarını hemen her şekilde sömürür ve buna, bakmak, büyütmek derler. saçlar süpürge edilmiş, onlar için onca çalışılmıştır, çocuklardan da bir karşılık beklenir elbet. (bkz: çocukluğun soğuk geceleri) (bkz: yetenekli çocuğun dramı)
    pek çok çocuk küçük yaşlarda eve ekonomik katkı sağlamak için çalışmaya başlar. çok büyük kısmı, muhteşem, şahane, inanılmaz yüksek ahlaklı bu toplumda ne hikmetse tacize uğrar. başlarına gelen kötü şeyleri anlattıklarında ise genelde tokat yerler. kız yerinde yetişir der atalarımız. böylece çocuklar 14 yaşında eş, 15 yaşında anne olurlar ve kendi döngülerini yeni gelene yaşatmak üzere devinip dururlar.

acımasız, sevgisiz bu toplumda çocuk olarak hayatta kalanlar da sağlam yetişkinler olamaz genelde. bazıları arazları görür, doktorlara taşınır. tabii ki bazıları da ömür boyu ilaç yutacaktır. ömür boyu yuttuklarımızın yanında ilaç zaten nedir?
  • bana bir psikiyatrist "senin durumundaki kisiler omur boyu kullanmali" demisti, bir baskasi da "yok omur boyu kullanmana gerek yok" dedi ve sonucta biraktim daha yeni kontrollu olarak.

ben bu islerden anlayan herkese soruyorum ve anladigim bu konuda bir netlik yok. antidepresanin uzun sure kullaniminda bazi zararlari gosteren calismalar var. fakat kullanmasi gereken kesimin kullanmadiginda noolacak onu gosteremiyor tabi bilim. bilemedim.

gerek yoksa uzun donem kullanmayin tabi ama merak ediyorum. ornegin bipolar bozuklugu olanlar hayatlari boyunca bir ilaci kullanmak zorunda. ayni mantikta kronik depresifler de omur boyu antidepresan kullanmamali mi? her depresyon yasayandan bahsetmiyorum ama bazi insanlar vardir, cukurun kenarinda yasar ve cukura her an dusmeye meyillidir. sonucta bu ilaclar da koruyor o cukurdan.
  • kontrolsüz antidepresan kullanımının aşık etmesi yan etkisinden habersiz olma durumunda ortaya çıkar
  • gerektiği dönemlerde herkes kullanmalı ama bunlar o kadar sinsidirki yarımla başlanır bir ile devam edilir ve belli bir noktadan sonra bırakılması gerekir yoksa bağımlılık yapar. bide ay ben kullanmazsam çok sinirli olurum diyen tipler vardır bu ise tamamen bağımlılığa bulunan güzel bir kılıftan başka birşey de değildir.

(bkz: bir şeyin bokunu çıkarmak)
  • psikologla ilacın ne alakası var da adam eleştirilmiş anlamadım. ilaç yutması gerekiyorsa yutacak tabii sana mı soracak. te allah'ım ya. ilaç konusunda doktorlar arasında bi mutabakat yok. ben de aynı durumu yaşadım. biri hep içeceksin dedi biri yok tedavi mümkün dedi. kendileri de aralarında anlaşamıyor.
  • çevrendeki insanlara sorman gerek. ya kullanırsın ya da onlar kullanmak zorunda kalır senin yüzünden. tabi kendine gelirsen kimse kullanmayabilir.
hesabın var mı? giriş yap