• bu kadar cirkin, bu kadar yeteneksiz, bu kadar antipatik bir insan ancak turkiye'de el ustunde tutulur.
  • hadi cüceyi hobbitle karıştırdın ki yuh artık (her kısa sakallıyı hobbit mi sandın bağyan?) bari film hakkında konuşurken "yüzüklerin efendisi kralın dönüşü çıktığından beri konuşulan üçlemenin sonunun gün yüzüne çıkması beklenenden daha fazla zaman aldı." demeyeydin.

kadın eleştireceği şeyin üçlemenin sonu olduğunu zannediyor?

mahmutpaşa'dan vcd'ye tadında yorumlara devam!
  • kendisinin yaptığı kadar sinema eleştirmenliğini yapabilecek yüz binlerce üniversite mezunu prezantabl, en sevmediği özelliği mükemmelliyetçiliği olan türk genci varken bu işi onun yapıyor olmasının sırrı 21 yaşında, doğan holding icra kurulu üyesi soner gedik’le evlilik yapması mıdır acaba?
  • gerçekten çok boş bir kadın. hiçbir konuda altyapısı olmamasına rağmen üç ayrı sektörden para kazanıyor. sanırım bu sadece türkiye'de olabilecek bir şey.
  • "oynayan gobek atan halay ceken halkimizi gorunce turklukten cikasim geliyor. biz buysak ben yokum." diye tivitlemiş gazeteci(!).

naapak kanka, tango mu yapak?
  • the hobbit an unexpected journey ile ilgili yazdığı yazısında artık filmi nasıl izlediyse hobbit ile cüceleri karıştırmış "yazardır" kendisi. belki herhangi bir kişi 'her biri ufak lan bunların' diyerek böyle bir kafa karışıklığı yaşayabilir ancak kendisini "sinema yazarı" olarak niteleyen birinin bir filmi daha dikkatli izlemesi gerektiğini ve filmle bilgileri okuyuculara doğru bir şekilde aktarması gerektiğini düşünüyorum. ve yine bir sinema yazarının çuvalla oscar kazanmış yüzüklerin efendisi serisini dikkatle izlemiş olacağını varsayarak hobbitler ile cücelerin farklı ırklar olduğunu bilmesi gerektiğine inanıyorum, yazıdaki hatalardan gözüme çarpanlar:

"14 cücelerle orta dünya’da" - ilk hata yazının başlığında zaten. doğrusu 13 cüce + 1 hobbit

"film, hobbit halkının, altın düşkünü ejderha smaug tarafından yerlerinden yurtlarından edilişlerini anlatan, etkileyici sahnelerle açılıyor." - smaug tarafından erebordan kovulan halk cüceler aynı zamanda insanlar da ejderha tarafından yağmalanıyor ancak hobbitler kendi hallerinde batıda yaşayan bir halk.

"bir şehrin yok oluşunu izledikten sonra bilbo baggins’in sürgünde yaşadığı evine konuk oluyoruz." - bilbo baggins sürgünde yaşamıyor çünkü kendisi smaug tarafından yurdundan edilen bir cüce değil.

"bunun en önemli nedeni başkahramanları hobbitler tabii. birbirlerine sıkı sıkıya bağlı koca ayaklı bu cüceler her ne kadar ilk bakışta itici ve çirkin görünseler de zaman içinde izleyicinin kalbini kazanmayı başarıyorlar." - yazar ısrarla hobbitler ve cüceleri bir tutuyor ve demiyor ki madem bunlar aynı şey ben niye sürekli hem cüce hem hobbit diyorum.

"frodo’nun koskoca orta dünya’nın kurtarılması için tek umut olmasıyla, bilbo baggins’in cücelerle birlikte krallığını kurtarmak için evine dönüş yolculuğu hayli farklı motivasyonlar içermekte." - burada krallığını geri kazanmak isteyenler thorin ve cüce kafilesi, bilbo değil. bilbo bu yolculuğa en başta bir serüven yaşamak amacıyla hırsız kontenjanından katılıyor.

daha önce yazılarında spoiler verdiği için izlemeyi düşündüğüm filmler hakkında ömür gedik'in yazdığı yazıları okumaktan kaçınıyordum ama ısrarla yanlış bir bilgiyi verdiğini görünce artık bir daha yazılarını okumam sanırım.
  • yaşayan efsane. sinema yazarı olması bile bana umut veriyordu ki artık işi abartmış şarkı da söylüyor. ömür gedik bu ülkenin vasıfsız gençlerinin örnek alması gereken, başlı başına bir başarı öyküsüdür. önünde saygıyla eğiliyorum.
  • hayvan olsam ve şu kadın benim savunucum olsa ota evrilmek isterdim.
  • şovenizmin ırkçılık anlamına geldiğini bilmeden hayatta kalabilen insanlar olduğuna şaşırıyordum, şimdi köşe yazarı yapıyorlarmış demek ki bunlardan.

tanım: hobbit analizi yaparken bilbo baggins'i cüce sanan sinema dehası, şarkıcı, son olarak sosyolog.
hesabın var mı? giriş yap