şükela:  tümü | bugün soru sor
 • omurganin ortasindan gecen ve beyinle beraber sinir sistemini olusturan, sinir uclarinin kendileriyle ve beyin arasindaki iletisimini saglayan organ..
 • öğrenir.
 • omurganın içinde bulunan,beyinden kuyruk sokumuna kadar olusan,beynin verdiği komutları gerekli yerlere ileten,dolayısı ile hareket etmemizi-hissetmemizi saglayan sinir topluluguna verilen ad.zedelenmesi durumunda ciddi sorunlar dogurur.c,t,l ve s diye dort bolume ayrılır.mudahelesi beyin cerrahisi tarafından yapılır.omurilik beyinden gelen bir sıvıyla kaplıdır ve onun da dısında bir kılıfla cevrilidir.omurilik henüz tıp tarafından çozulememiş bir bolgedir...üzerinde bir çok çalışma devam etmektedir.superman rolunde oynamıs olan chrısthoper reeves'de bu sorunla karsı karsıyadır(omurilik zedelenmesi,felç)
 • murdarilik de denir.
 • omurilik, omurganın içerisinde yer almaktadır. ancak omurilik bu kanal içerisinde; dura adı verilen bir zarla çevrili olan bos’un yani beyin omurilik sıvısının içinde bulunmaktadır. bos yani boyun omurilik sıvısı, spinal kordun dura ve kemiğe değmesini engelleyen bir hidrolik tampon görevi görmektedir.

  omurilik, anatomik olarak iki kısımdan oluşmaktadır. ilk kısım; c1’den l1-2’ye kadar uzanan ana parçadır. ikinci kısımsa; bu bölgeden aşağı kadar uzanan ve at kuyruğuna benzeyen sinir lifi demetinden oluşan ve cauda equina (kauda eqina okunur)adı verilen kısımdır. anatomik olarak bu şekilde yapılan omurilik; organlarla bağlantıyı, vertebralar arasında uzattığı sinir kökleri vasıtasıyla kurar. toplam 31 çift sinir kökünün bölgelere göre dağılımı şöyledir:

  1. certikal bölge 7+1=8 çift

  2. torakal bölge 12 çift

  3. lomber bölge 5 çift

  4. sakral bölge 5 çift

  5. coxygeal bölge 1 çift

  bu anatomik özelliklere sahip olan omurilik, bir hastalık ya da travmaya bağlı olarak baskıya uğrarsa, yani basıya maruz kalırsa işlevini yitirebilir. bası yapacak hastalık ya da travma direkt omurilik üzerinde olabilmekle birlikte, bu durum daha çok, omurgada yani vertebra kemiklerinde gelişen bir hastalık veya travmanın etkisiyle olmaktadır. özellikle bir kaza sonucu kırılan vertebralardan kopan kemik parçaları, vertebranın içinden geçen omuriliğe zarar vermekte (kesi oluşturarak) omurilik felcine sebep olmaktadır. bu şekilde zarar gören omurilik hücreleri bir daha yeniden canlandırılamaz ve üretilemez.
 • (bkz: nühaışevki)
 • yeni bir altıncı nesil yazar.
 • bir zombi'nin olmazsa olmazi.. yasamsal faliyetleri sürdürmemize yarayan über bir zamazingo..

  aslen insanoglunun yüzde 70 inin dünyada mutlu mesut yasamasi icin yeterli bir hadisedir.. bu insanlar icin ki beyin aksesuardan öte bir sey degildir.. mesela futbolcularin cogunun beyinleri pek kullanilmaz, ayni zamanda bir asker ne kadar basariliysa o kadar da bütün işlerini omuriligine yaptirir.. parti baskani listesinden meclise giren bir mebusun da omuriligi ile yetinmesi beklenir..

  su yaziyi cetin altan okusa yeminle "ulan uslubumu takdir ediyorlar sikicem birakicam bu meslegi" derdi heralde.. ilenc olsun ben ve ridvan dilmeni sakatlayanlara.. (hazir ilenc ederken onlara da sey ediim dedim)
 • zamaninda omurgamda olan bir tumore karsi koyamayip, incelmeye karar vermisti.
  farkinda degil densiz, yari felcli hale gelmistim onun yuzunden. incelesi gelmismis.
  sonra kendine geldi.
 • refleks merkezi.