şükela:  tümü | bugün
  • bazen en iyi sığınak olabildiği gibi bazen de sizi yıkıp geçen bir kütle olabilmesidir.
  • düşük ya da çökmüş olanların sebebini ahmet hamdi, huzur'da yazmış;
    "biz düşüncelerimizi çok defa omuzlarımızda taşırız."
  • çürümenin asma köprüsü. şairin yüzüne yalandan gülen dünya gibi güler aynadan insanın yüzüne bu asma köprü. hele bir de dolgunlaşmışsa direkler; belirginleşmişse günah çizgileri iyice, insanı kendisiyle baş başa bırakır, kapıyı da dışarıdan kilitler. ortada bir sır varmış gibi davranır ayna; asma köprüyse, dağı ve kabartmayı gösteriyormuş gibi görünmesine rağmen, aslında saklayan bir kabartma gibi, olmayan sırrı saklar. tevrat'ta yeremya'nın mersiyelerinin başlangıcı; cehennem ve araf'ın arasındaki o görkemli kapıdır herhangi bir ele ihtiyaç duymaksızın, kendi kendisiyle çarpılan. güneş'in öldüğü, merkür'ün boğulduğu, venüs'ün, bekâretini kaybettiği; beş duyudan öte, görmenin simgesi belirir aynada: sağ eli omzunda çocuk isa. omuzlarının üstünde kırmızı pelerinle örtülü karanlığı, göğün en güzel meleğinin sığınağıdır. aşkın ölümle tamamlanacağı o nokta, tanrısal olana, ona bağlı kalacağına yeminler ettirir. kadın susar. kadın dile gelir: "ah sen! toprakla aramda, sivrilikleri göğsüme batan! kokunu hissederek, büyük bir gök alanına yayılan ben... uyuyabilseydim omzunda!"
  • kafayi tasiyan sistemin karkasidir.
  • malesef geliştirmesi zor olandır he birde sakatlığa o kadar açıktır ki çok fazla yüklenemezsin vs vs...
  • genişliği ve büyüklüğü erkeğe çekicilik kazandıran, boynun iki yanında, kolların gövdeye bağlandığı bölüm.
    ben demiyorum evrimsel psikologlar diyor.
  • vücudunuzda six pack yoksa geliştirmeniz gereken en önemli bölge omuzdur bana göre, omuz çalışılması zor bir kas grubu olmasına rağmen belli bir süre çalışıldığında vücudu inanılmaz iyi gösteren bir bölgedir, üçgen vücut için en basit omuzların geniş olması lazım, omuzlar geniş olduktan sonra ister istemez bel kısmınız da dar görünecektir, karşı cinsi etkileme açısından önemli bir işlevi var, kadınların geniş omuzlar hayranlığı bilinen bir gerçek zaten, omuzlar çalışıp belli bir seviyeye geldiğinde aynı şekilde biceps, triceps ve göğüs bölgeleri de gelişim göstermeye başlıyor.
  • erkeklerde belli bir yaştan itibaren kıllanmaya başlar. 22 yaşındaki bir erkekte omuz kılı pek görülmez. 32 yaşındaki erkekte görülür. 42 yaşındaki erkekte daha fazlası görülür.
  • en güzel sığınak.