şükela:  tümü | bugün
 • seksle bir ilgisi yoktur. teknik analizdeki formlardan biri. grafik kabaca bir insanin omuz bas ve omuzuna benzer. omuz ve bas gorduyseniz fiyatlarin diger omzu olusturmak uzere dusecegi varsayilir. tabii sacmadir bu. dikkatli ve azimli bir teknik analist o grafikte su icmekte olan bir zurafa silueti bile gorebilir.
 • genelde bu formasyon meydana gelip, omuz bas omuz olduktan sonra cok sevgili teknik analizciler uzun uzun olayı anlatmaya bayılırlar. halbuki 1 hafta kadar once omuz bas durumunda hisse dirençlerini kırdı koptu gidiyor diye yorum yapmışlardır.

  (bkz: borsa terimleri)
 • her zaman gerceklesmeyen teknik analistlerin müsteriyi kandirma odakli bi sacmaligi..
 • adını, oluşturduğu şeklin insana benzemesinden alan bu formasyon sıkça görülen bir formasyon olup doğruluk oranı oldukça yüksektir. omuz-baş-omuz formasyonları, yükselen trendin sonunda ortaya çıkabildiği gibi, alçalan trendin bitiminde de görülebilmekte, sağ ve sol omuzlar simetrik olma eğilimine sahip olmaktadır.

  formasyonun oluşumu dört aşamadan geçmektedir.

  yükselen bir trendin ivme kazanması sonucu hisseye ilgi başlar. ardından, karlarını realize etmeye çalışan yatırımcıların satışları ve talebin azalması sonucu çıkış hızı azalır. fiyatlar bir süre yatay seyrettikten sonra gerilemeye başlar ki bu durum “sol omuz”un oluşmaya başlamasını ifade eder. çıkış esnasında görülen yoğun işlem hacmi artık göreceli olarak azalmıştır.

  fiyatlar bir süre daha geriledikten sonra tekrar bir talep oluşur. bu talep ralli başlagıcında alış gerçekleştiremeyip, mevcut durumu tekrar alım fırsatı olarak değerlediren yatırımcıların (önceki tepede satış fırsatını kaçırdığını düşünen yatırımcıların) da desteği ile fiyatları bir önceki tepeden daha yukarılarda bir yerlere taşır. ancak bu yeni talep geçicidir ve kısa sürer. sol omuzun oluşumu sırasında satış fırsatını kaçıran yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen satışlarla fiyatların yükselişi engellenir ve düşmeye başlayan fiyatlar “baş” kısmını oluşturur. bu bölgenin oluşumu sırasında işlem hacmi maksimum fiyat seviyelerinde, sol omuzdakinden daha düşük düzeylerde gerçekleşir. fiyatların sol omuzun zirve seviyelerinden daha düşük seviyelerde gerçekleşmesi ile baş oluşumu tamamlanır. sol omuz ile başın sonuçlandığı dipler arasındaki hata “boyun çizgisi” denir ve bu nokta bir sonraki aşamada kritik destek seviyesidir.

  bu aşama genelde bir tepki aşaması niteliğindedir. bir önceki aşamaya nazaran çok düşük bir işlem hacmi ile gerçekleşen bu çıkış genelde sol omuz seviyelerinde son bulur. hiçbir zaman baş seviyelerine ulaşamayan fiyatlar gerilemeye başlar ve boyun çizgisi seviyelerine ulaşır. bu aşama “sağ omuz”un oluşumunu ifade eder.

  boyun çizgisi seviyesine gelen fiyatlar, daha önceki seviyelerde görülen taleple karşılaşılmaması sonucu bu seviyeyi aşağı doğru kırarlar ki bu durum “teyit” veya “kırılma” olarak adlandırılır. fiyatların boyun çizgisisini minimum %5 aşağı kırması ile formasyon onaylanır. talebin zayıf olması halinde fiyat çok daha aşağılara inebilir; daha sonra yeni bir atakla tekrar boyun çizgisi civarında sona erebilir veya boyun çizgisini biraz yukarı doğru geçebilir.
 • bir teknik analiz aracı. (bkz: head and shoulders)
  sol omuz, baş ve sağ omuz şeklinde izleyen endekslere uyarlanır.
  http://www.chartpatterns.com/images/head2t~1.gif

  bunun bi de tersi var, (bkz: inverted head and shoulders)
 • paritenin belli bir zaman aralığında, yükseliş trendlerinin sonlarında oluşturduğu, başlıca 3 tepeden meydana gelen formasyondur. lmektedir.