şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anında mudahelenin cok onemli oldugu durum. cıkık kalan her an gerilen yapılar - baglar, kaslar..- daha fazla zarar goruyor.
 • suyun 12 metre altinda akintiya karsi yuzerken olunca insanin kopuk ucurtma gibi akintiya kapilmasina neden olan durum. neyse ki arkadas coktan yalama olmus omuzunu 5-6 saniye icinde yerine oturttu, hatta dalisa normal bir sekilde devam etti.
 • acil servis şartlarında kapalı redüksiyon 3 defa denenir, olursa olur, yok eğer olmazsa ameliyathanede anestezi altında omuz yerine konur.. ideal olanı omzu yerinden çıkarmamaktır.
 • kurtlar vadisi pusu'da gladionun başkanı itina ile düzeltiyor. geçen bölümde izledim biraz canın acıyacak demişti uzun saçlı, göndere çekilen adama.
 • omuz çıkığı oldukça ağrılı acil bir durumdur.
  toplam beş çeşit omuz çıkığı vardır. anterior, posterior, superior, inferior ya da luxactio erecta ve intratorasik çıkık. bunlardan en sık görüleni anterior dislokasyondur.

  çıkığın yerine oturtulması teknikleri, çıkığın çeşidi, beraberinde kırık olup olmaması ve hastanın klinik durumuna bağlı olarak değişir.
 • her hafta yapılan, geleneksel halı saha maçında, dün itibari ile başıma gelen olay .hayır b.kyiyen niye artistlik yapıyosan bugüne kadar kırığım çıkığım olmadı diye. adam bilendi tabi, taktı çelmeyi aldı façamı aşağıya. futbol kariyerimin sonu oldu sözlük.
 • oldukça sancılıdır. acısı başka, çıktığı anda koldaki yapı bozukluğu midesi kaldırmayanlar için bambaşkadir. kolun yerine takılması ile birlikte gelen rahatlık ise paha biçilemez... kronikleşmeyenler için üç hafta mumya gibi dolaşmakta en kötü yanıdir. siz siz olun insan olduğunuzu asla unutmayın, malumunuz her an herşey olabilü hayatta. adi eyv.
 • yok diş ağrısıymış yok doğurmakmış hepsi hikaye. ben bunun kadar adamın anasını ağlatan başka acı görmedim arkadaş. insanı hep tereddüt ederek yaşamaya itmeside cabası. mazallah bi kavgaya karışmam daha ilk yumruk denemem le birlikte son bulur ve dayağı yerim. bunun korkusundan cebimde kızlar gibi biber gazıyla dolaşıyorum
 • bugün bir köpeğin kovalamasıyla toprak zeminde kaçış manevrası yaparken sağ tarafımın üzerine düşüp maruz kaldığım. (bkz: ceylan tarzında entry girmek)

  sakatlanma anından yaklaşık 35 dakika sonra filmiydi, sırasıydı derken omzum yerine getirildi. doktorun kendisi bile yerine geri getirme işleminin acı verici olacağını, kasmamam gerektiğini, farklı şeyler düşünmem gerektiğini, hatta ben kasarsam anesteziye bile gideceğini söylemesine rağmen yaklaşık 15 saniye içinde 3-4 hamleyle yerine inanılmaz bir şekilde acısız olarak geri yerleştirdi. hatta yerine oturduğu anı bile hatırlıyorum, kıtlama sesi bile duyulmadı, sadece ben içerden* hissettim. kendisine de buradan tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

  edit: film ne ya, röntgen işte. iyice 45 yaş üstü hastane müdavimi teyze ağızlarına bağladım ben de.
 • hayatımda ilk kez bugün başıma gelen olay.

  veledrome bisiklet parkuruna tur bisikletimle girip mtb lerin bölümüne bende yaparım lan bunu diyerek daha ilk tepede uçup metrelerce yüksekten nasıl olduğunu hatırlamadığım bir şekilde yere düşünce sol omzumu hareket ettiremedim ama acı yoktu. ambülansla hastaneye taşındıktan sonra teşhisin omuz çıkığı olduğunu öğrendim.

  müdahaleye kadar acı hissetmezken doktorun burası mı demesiyle bir ahh layıp kasıldım gözümden yaş gelicekti neredeyse. şimdi sarıp sarmaladılar işte umuyoruz doğru kaynar da ameliyatlık bi durum olmaz.