şükela:  tümü | bugün
  • anında mudahelenin cok onemli oldugu durum. cıkık kalan her an gerilen yapılar - baglar, kaslar..- daha fazla zarar goruyor.
  • suyun 12 metre altinda akintiya karsi yuzerken olunca insanin kopuk ucurtma gibi akintiya kapilmasina neden olan durum. neyse ki arkadas coktan yalama olmus omuzunu 5-6 saniye icinde yerine oturttu, hatta dalisa normal bir sekilde devam etti.
  • acil servis şartlarında kapalı redüksiyon 3 defa denenir, olursa olur, yok eğer olmazsa ameliyathanede anestezi altında omuz yerine konur.. ideal olanı omzu yerinden çıkarmamaktır.
  • kurtlar vadisi pusu'da gladionun başkanı itina ile düzeltiyor. geçen bölümde izledim biraz canın acıyacak demişti uzun saçlı, göndere çekilen adama.
  • omuz çıkığı oldukça ağrılı acil bir durumdur.
    toplam beş çeşit omuz çıkığı vardır. anterior, posterior, superior, inferior ya da luxactio erecta ve intratorasik çıkık. bunlardan en sık görüleni anterior dislokasyondur.

çıkığın yerine oturtulması teknikleri, çıkığın çeşidi, beraberinde kırık olup olmaması ve hastanın klinik durumuna bağlı olarak değişir.
  • her hafta yapılan, geleneksel halı saha maçında, dün itibari ile başıma gelen olay .hayır b.kyiyen niye artistlik yapıyosan bugüne kadar kırığım çıkığım olmadı diye. adam bilendi tabi, taktı çelmeyi aldı façamı aşağıya. futbol kariyerimin sonu oldu sözlük.
  • oldukça sancılıdır. acısı başka, çıktığı anda koldaki yapı bozukluğu midesi kaldırmayanlar için bambaşkadir. kolun yerine takılması ile birlikte gelen rahatlık ise paha biçilemez... kronikleşmeyenler için üç hafta mumya gibi dolaşmakta en kötü yanıdir. siz siz olun insan olduğunuzu asla unutmayın, malumunuz her an herşey olabilü hayatta. adi eyv.
  • yok diş ağrısıymış yok doğurmakmış hepsi hikaye. ben bunun kadar adamın anasını ağlatan başka acı görmedim arkadaş. insanı hep tereddüt ederek yaşamaya itmeside cabası. mazallah bi kavgaya karışmam daha ilk yumruk denemem le birlikte son bulur ve dayağı yerim. bunun korkusundan cebimde kızlar gibi biber gazıyla dolaşıyorum
  • bugün bir köpeğin kovalamasıyla toprak zeminde kaçış manevrası yaparken sağ tarafımın üzerine düşüp maruz kaldığım. (bkz: ceylan tarzında entry girmek)

sakatlanma anından yaklaşık 35 dakika sonra filmiydi, sırasıydı derken omzum yerine getirildi. doktorun kendisi bile yerine geri getirme işleminin acı verici olacağını, kasmamam gerektiğini, farklı şeyler düşünmem gerektiğini, hatta ben kasarsam anesteziye bile gideceğini söylemesine rağmen yaklaşık 15 saniye içinde 3-4 hamleyle yerine inanılmaz bir şekilde acısız olarak geri yerleştirdi. hatta yerine oturduğu anı bile hatırlıyorum, kıtlama sesi bile duyulmadı, sadece ben içerden* hissettim. kendisine de buradan tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

edit: film ne ya, röntgen işte. iyice 45 yaş üstü hastane müdavimi teyze ağızlarına bağladım ben de.
  • aman aman bi acısı falan yoktur. sıcağı sıcağına yaşayacağınız tansiyon düşmesini de tarlası yanmış köylü gibi çömelerek atlatabilirsiniz. bundan sonra kolu oynatmadan tıpış tıpış uzmana gidilmelidir. acele edilse iyi olur, müdahale ne kadar erken ise o kadar iyidir sanki...

daha önce defalarca sol omuzda yaşadım, artık lego gibi oldu namussuz. biraz silkeleyince oturuyor yerine. ilk defa bugün sağ omuzda vuku buldu. canım hiç yanmadı fakat hareket ettirmeye de maçam yemedi açıkçası. işini bilen birinin elinde yine hiç acı çekmeden yerine oturtuldu şükür. kıçı kırık bi çıkık için tokiden bir aylık ev taksidi ödettiler ama canları sağolsun, sağlık paralı nihayetinde.

neyse efendim, korkulacak bir şey yok yani. daha önce el baş parmağımı çıkartmıştım, onun yanında çocuk oyuncağı. size yaşatacağı en kötü şey, acı değil, "neden ben?" hissidir.

ertesi gün motorsiklet için ehliyet sınavına girecek olmam dışında pek de sıkıntı yaratmadı. sanırım o'nun hayaleti kovalıyor hala beni. batıl inançlarım da yoktur ama ilk aklıma gelen o oldu. aslına bakarsanız, aklımdan çıktığı da söylenemez.

edit: sınavı geçtim ya la :)