şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ün hasta yatagında yazdıgı ve halka zamanın başbakanı celal bayar tarafından duyurulan nutuktur.

  metin;

  "zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle birlikte uygarlık ışıklarım taşıyan kahraman türk ordusu!

  ülkenin en bunalımlı ve en çetin anlarda zulümden, felâket ve kötülüklerden ve düşman istilâsından nasıl korumuş ve kurtarmış isen. cumhuriyetin bu günkü verimli döneminde de askerlik tekniğinin bütün çağdaş silâh ve araçları ile donatılmış olduğun halde görevini aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur. bugün cumhuriyetin 15. yılına durmadan artan büyük bir refah ve kudret içinde kavuşan büyük türk milletinin önünde kahraman ordu, sana yürekten şükranlarımı bildirir ve anlatırken büyük ulusumuzun övünç duygularını da açıklıyorum:

  türk vatanının ve türk toplumunun şan ve şerefini, iç ve dış her türlü tehlikelere karşı korumak olan görevini her an yerine getirmeğe hazır olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve güvenimiz vardır. büyük ulusumuzun orduya sağladığı en son sistem fabrikalar ve silâhlar ile bir kat daha kuvvetlenerek büyük bir gönül tokluğu ile hayatını hiçe sayarak, her türlü görevi yapmağa hazır olduğunuza inanıyorum. bu kanaatla kara, deniz, hava ordularımızın kahraman ve tecrübeli komutanları ile subay ve erlerini selamlar ve takdirlerimi bütün ulus karşısında açıklarım. cumhuriyet bayramın 15. yıldönümü, hakkınızda kutlu olsun."

  alıntı: http://www.dersimiz.com/
 • eğer yüzü kızarmayacaksa her askerin okuması gereken nutuktur.

  anıtkabir şeref holüne girişte solda yer alır.

  https://upload.wikimedia.org/…şeref_holü_girişi.jpg