• --- spoiler ---

ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan on birinci kalkınma planı (2019-2023) hazırlıkları, t.c. kalkınma bakanlığı önderliğinde geniş katılımlı özel ihtisas komisyonları ve istişare toplantıları ile başlatılmıştır. on birinci kalkınma planı hazırlıkları kapsamında, yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olması hedeflenmektedir. bu kapsamda toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla bir anket çalışması düzenlenmektedir. bu anket vasıtasıyla sunacağınız katkılar planın önceliklerinin belirlenmesine ışık tutacaktır.

--- spoiler ---

eşin dostun önem sırasını taciz edercesine sorduğumdur. birden beşe kadar sıraladığımız önceliklerin ek soruları ise beni birazcık güldürmüş birazcık üzmüştür.
    on yedi seçenek arasından beş tanesini önem sırasına göre sıraladıktan sonra yine aynı sıralamada çıkan seçenekler arasından ikisini seçiyoruz. ardından kaale alınmayı bekleyip vatanı kurtarma heyecanı ile sonuçları bekliyoruz. yakındır, göreceğiz...

anket'e aşağıdaki linkten ulaşabilir; vatanı kurtarma heyecanı ile yanıp tutuşabilirsiniz.

p.s. bu anketin de sonuçlarında hile hurda dönmez umarım. *

on birinci kalkınma planı vatandaş anketi
  • kalkınanlar çıksın, çok kasıyor.
  • gündem haline getirerek kitlelere ulaştırılması gereken anket. eğitim, adalet, teknoloji, tarım ve ekonomi gibi çok önemli maddelerde sıkıntı yaşandığını hükümetin gözüne sokmalıyız.
  • pek ilgi çekmeyecek ankettir.
    cinsellikle ve futbolla ilgili sorular yok zira...
  • yazılan kalemlerin hepsi gerekli ama ille de öncelik diyince
    1 özgürlük
    2 adalet
    3 vergi
    4 dışa bağımlılık
    5 sağlık hizmet kalitesi

minvalinde yazdım cevapları. kale alınacağını sanmıyorum. ayrıca ben stratejist değilim ne bileyim sosyolog değilim ekonomist değilim; bana soracaksanız anket yapmayın, seçim yapın, işini bilen bana sormadan beni refaha kavuşturacak olanı seçeyim.
  • 1. eğitim
    2. demokrasi, adalet, güvenlik
    3. teknolojiye dayalı yenilikçi ve rekabetçi üretim
    4. bilgi ve iletişim teknolojileri
    5. tarım ve kırsal kalkınma

şeklinde oyladığım anket. ama imkanım olsa hepsini eğitim işaretlerdim.
  • ne kadar ise yarayacak, bizleri dinleyecekler ya da baskalari da benim verdigime oncelik verecek mi bilmiyorum ama umarsiz bir anketmanyak olarak tabiki de firsati kacirmayip doldurdum, hem de azicik da olsa (secimler haric) vatandas olup da katki saglamanin huzuruna vardim ( aslinda vatandas olarak demokrasi ve sivil toplumu guclendirecek yapabilecegimiz o kadar cok is var ki, ama ben dahil buyuk cogunlugumuz tatli gotlerimizi kaldirip elimizi tasin altina koymuyoruz hic, neyse)

gelelim benim sectigim onceliklerime ve anketteki eksiklere vs

1) egitim

benim dusunceme gore ulkemizdeki tum kotuluklerin anasi sikik egitim sistemimiz. cani gonulden inaniyorum buna. hala daha muhammed'in hayatini, siyer falan ogreterek zaten bok gibi olan egitim sistemimizi daha da beter hale getiriyoruz, imam hatiplerle genclerimizi zehirliyoruz potansiyelimizi cope atiyoruz. neyse bu basligi sectigimizde karsimiza icinden 2 tanesini sececegimiz oncelikler geliyor;

a. herkese eşit koşullarda iyi eğitim verilmesi
    b. ailelerin, eğitimdeki rolleri konusunda bilinçlendirilmesi
    c. okul öncesi eğitim imkânlarının artırılması
    d. öğretmen ve eğitmen niteliklerinin artırılması
    e. müfredatın, öğrenci yeteneklerini geliştirecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesi
    f. eğitimin teknolojik ve mekânsal altyapısının geliştirilmesi
    g. üniversitelerin ulusal ve yerel önceliklere göre uzmanlaşması

ben d ve e siklarini sectim. oncelikle egitimin veren kisinin kaliteli ve yeterli olmasi gerektigine inaniyorum. daha sonra da ogrencilerin dogru yola kanalize edilebilmesi gerekiyor.

arti olarak daha eklenecek secenekler var buraya bana kalirsa. ilki pozitif bilimlere, sosyal bilimlere ve bilisim bilimlerine daha fazla vakit ayrilmasi. matematik, bioloji, felsefe, cografya, tarih gibi derslere daha cok onem vermeliyiz.

ikincisi ise etik, vatandaslik, sosyal sorumluluk, toplum bilinci ve demokrasi kulturu gibi derslerimiz olmali. okullarimiz gelecegin comarlarini yontabildigi kadar yontmali. biz muhammedin 1400 yil once yasadigi hayati ogretcez diye gunumuzde lazim olan bu derslerin hic birini goremiyoruz bile. bravo.

2) teknolojiye dayalı yenilikçi ve rekabetçi üretim

turkiye bu treni kacirdi, hala kaciriyor ama nereden donersek kardir.

a. iş kurma ve yatırım yapmak için koşulların iyileştirilmesi
    b. üretken yatırımların teşvik edilmesi
    c. girişimciliğin yaygınlaştırılması
    d. finansmana erişimin kolaylaştırılması
    e. yeni teknolojiye dayalı üretimin artırılması
    f. rekabetçiliğin kaliteye dayalı geliştirilmesi
    g. tasarım ve markalaşmanın geliştirilmesi

ben e ve g seceneklerini sectim. artik yeni teknolojiyi uretmeliyiz, katma degeri olan urunler.

3) uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi

cok onemli. kendi ayagimiza sikiyoruz. sikik egomuz ve komplo teorilerimiz yuzunden kendimizi dunyadan soyutluyoruz, is yapamiyoruz, yurtdisinda degerimiz yok. halbuki bir cok sey diplomasi ile kazaniliyor. mesela fransa, adamlar cezayir'i somurmusler, soykirim yapmislar, ama baktigin zaman oyle bir diplomasi agi var ki, cezayir dahil onlara dunyada laf soyleyen yok. cezayirliler bile seviyor adamlari. bize bakiyorsun, onune gelen bizden nefret ediyor.

a. uluslararası ticari ve politik ilişkilerin güçlendirilmesi
    b. sınır komşularımızla sosyal ve ekonomik faaliyetlerimizin artırılması
    c. mazlum ve mağdur ülkelere ülkemizce sağlanan yardımların artırılması
    d. ab’ye üyelik perspektifinin sürdürülmesi

ben a ve d seceneklerini sectim. ne akdar organizasyona uye olursak o kadar iyi. acikscasi kisisel olarak avrupa birligi uyeligini cok gerekli gormuyorum ve katilmama taraftariyim. ama yolumuzun avrupa standarti ve seviyesi olmasi gerektigini dusunuyorum. yani uye olabilecek seviyeye gelip uye olmamaliyiz benim dunya gorusume gore. ama avrupa standartini ve medeniyetini kesinlikle yakalamamiz gerekiyor.

ayrica c sikki ne oyle amk. he tek derdim mazlum ve magdur ulkelere yardim etmek. mazlum ve madurun ne oldugunu da biliyrosunuzdur sanirim; sunni musluman ulke.

4) kentsel yasam

sehirlerimiz birer cehennem, hersey elimizde kaliyor.

a. tüm gelir gruplarına göre sağlıklı konut olanaklarının geliştirilmesi
    b. kentte yaşayan tüm kesimlerin güvenli bir şekilde toplumsal yaşama entegrasyonunun sağlanması
    c. kentsel ulaşımın ucuz, güvenli ve hızlı bir biçimde sağlanması
    d. geniş ve ulaşılabilir park ve dinlence alanlarının sağlanması
    e. kültürel ve sanatsal olanakların artırılması
    f. sağlıklı ve çevre dostu kentsel yaşam standartlarının sağlanması

ben e ve f siklarini sectim. aslinda butun siklar cok onemli.

5) bolgesel gelisme

artik ulke ici gocu durdurmali hatta geriye dondurmeliyiz. hepimiz 2 milyondan buyuk sekillere yigilip belasini sikiyoruz. kirsehir'i kalkindirmaliyiz, afyon'u, erzurum'u, sivas'i, of'u. yoksa bu gidisin sonu gidis degil.

a. gelişmişlik farklarını azaltmak için az gelişmiş yörelere yönelik yatırım ve programların hızlandırılması
    b. yerel ekonomilerin rekabet gücünün artırılması
    c. temel hizmetlere ülke genelinde erişilebilirliğin artırılması
    d. göçle gelen nüfusun ve dezavantajlı grupların sosyal yaşamla entegrasyonunun sağlanması
    e. yatırım önceliklerinin yerel ihtiyaçlara göre belirlenmesi

e ve a siklarini sectim.

geriye kalan konu basliklari ise soyle;

demokrasi, adalet, güvenlik
    kamu hizmet sunumu ve yönetişim
    sağlık
    gelir dağılımı
    istihdam
    ekonomik istikrar
    bilgi ve iletişim teknolojileri
    tarım ve kırsal kalkınma
    ulaştırma
    enerji
    çevre
    turizm

sonuc;

ne olursa olsun doldurun. unutmayin bir tugla ile duvar orulmez. ama herkes bir tugla koysa, ev olur.
  • katıldığım ankettir...
  • eğitim seçerken elimin titrediği anket. titredim ve seçmedim çünkü eğitim sistemi ile daha fazla uğraşmasınlar artık. zaten gün geçtikçe bakıyorum eğitim alanımızdan da fayda yok eğitilebilenimiz ise zaten çok az. adeta altın semer vurulmuş eşek benzetmesinin hakkını veren bir sürü insan bir arada yaşıyoruz.

not. eşekleri severim keşke onlar kadar çalışkan ve dirayetli olabilsek. güzel gözlü güzel bakışlı.
hesabın var mı? giriş yap