şükela:  tümü | bugün
  • dizlerin on tarafinda hemen diz kapaklarinin altinda bulunan ve dizlerin donme kapasitesini ayarlayan iki adet dokudan olusur. koptugu zaman ameliyat gerektirir.
  • (bkz: meniskus)
  • (bkz: acl)
  • (bkz: capraz bag)
  • kopması durumunda tedavisi menisküse göre 5 kat daha zor ve uzun süren diz bağı. ümit davala ve del piero bu sakatlığı geçirmiş isimlerdir.
  • ön capraz baglarin kopmasi durumunda (doktorlar kisaca öcb diyorlar) ameliyatla diz kisminin baska bir tarafindan ödünc bag almak suretiyle kopan yerlere monte ediyorlar. monte edilirkende platin civi,vida gibi artik ellerine ne gecerse onunla sabitliyorlar.
    ön capraz baglarin kopmasi durumunda profesyonel bir sporcu ameliyat sonrasinda 5 ay gibi bir süre zarfinda spora dönebilmekte.
    profesyonel olmayan bir sporcu da bu durum 16-18 ay sürüyor, tabi hala buna sebep olan sporu yapmaya devam etmek isteyecek kadar cesursa...

edit: gecenlerde ntv'de yayinlanan dr.mehmet öz'ün programinin tekrarina denk geldim. daha dogrusu babam bana hsber verdi. o haftaki konu ortopediydi ve konulardan biride ön capraz baglardi. dr.mehmet öz capraz baglarini sekiller üzerinde teorik olarak anlatti. sonrada bir ön capraz bag ameliyatini gösterdiler. program ameliyati göstermeye baslar baslamaz babam odadan ayrildi.
    simdi ameliyatta yapilanlari kisaca anlatayim;
    önce dizin hemen altinda sag ve sol tarafinda iki kücük kesikle artroskopi icin yer aciliyor. bu kesiklere birer steril bir celik cubuk sokuluyor ve o cubugun icine fiberoptik kamera yerlestiriliyor. bu kamera ile diz icini görüntülüyorlar. burdaki amac mr'da görülemeyen veya gözden kacmis olabilecek dizdeki hasar tekrar kontrol ediliyor.
    sonra, bu ameliyatta hastanin sol diz ön capraz baglari kopmus, dizin sol üst tarafinda bir kesik aciliyor. bununla birlikte dizin alt kisminda, kaval kemigin üst tarafinda, dikey bir kesik daha aciliyor. bu ameliyatta kullanilacak olan bag bir kadavradan alinmis. ama kadavradan alinan baglar istisnaymis. cünkü %95 oraninda doku uyusmasi sorunu oldugundan hastanin baska tarafindan bag almak süretiyle bu islem gerceklestiriliyor.
    kadavradan alinan bag el serce parmagi kalinliginda ve biraz daha uzun olarak hazirlaniyor. bagin her iki tarafina ipler gecirilip hazir hale getiriliyor. sonra dizin alt tarafindaki kesikten bir alet sokuluyor. bu alet diz etrafinda travma esnasinda etrafa sacilmis dokulari alip temizliyor. sonra bir matkap ile bagi yerlestirecekleri yerleri deliyorlar.
    sonra daha önce hazirlanmis olan bag alt taraftaki kesikten iceri sokuluyor ve daha önce bahsettigim dizin sol üst tarafindaki kesikten iplerler cekilip matkapla acilan yere yerlestirip sabitliyorlar. ameliyat görüntüleri burda bitiyor ama ben kendi ameliyatimdan edindigim tecrübeyle anlatmaya devam edeyim. yerlestirilen bag platin civi veya vida ile kemige sabitleniyor. benim ameliyatimda dört adet civi/vida kullandilar. artroskopi icin acilan kesikler normal ameliyat dikis ipi ile tek dikis atiyorlar. diger iki kesik icin ise tel zimba gibi dikisler kullaniyorlar. ameliyatimdan iki gün sonra pansuman icin dizimdeki sargilari acip bu tel dikisleri gördügümde "bu ne yaa? kagit gibi zimbalamislar her tarafi!" dedigimi hatirliyorum.

son olarak böyle bir ameliyati gecirecekler icin tavsiyeler; anestezi uzmani ameliyattan önce bana lokal mi genel anestezi mi isterim diye sordu. ben düsünmeden genel anestezi dedim. tv'den gösterilen ameliyati rahat seyrettim ama kendi dizimi ameliyat ederlerken bu görüntüleri kaldirabilecegimi sanmiyorum.
  • koptugu zaman bayıltıcı derecede bir acı veren dizin dinamosu konumunda
    bir bağdır.ayrıca başarıyla kopardıgım ve ameliyatı takip eden süreçte de
    maksimum dayanıklılıgı ogrenme konusunda yardımcı da olmuştur kendileri.
  • kopması halinde "pop" diye bir ses çıkaran, genellikle kopma anında menisküsü de yırtan, tamiri için acl reconstructive surgery gerektiren, hakan ünsal, ümit davala, ronaldo, elvir balic'in kopan bağıdır. ameliyat sonrası minimum 8 aylık fizyoterapi gerektirir.
  • vücudumda var olduğunu kopması ile anladığım bağdır.
    ne işe yaradığını da hayatımı eski gibi sürdüremeyeceğimi öğrendiğimde iyice kavradım. ancak artık herşey için çok geç, o ayrı.
  • son dönemde nihat kahvecinin de koparttığı sporcuların korkulu rüyası olan bağdır. profesyonel sporcu olmayanlar da düzenli koşu ve 6ıncı aydan sonra ağırlık çalışmaları ile yaklaşık 9-10 ay gibi bir sürede sahalara dönebilmekte, fakat hiçbir zaman eski performanslarını yakalayamamaktadırlar. bunu kopartan kişi kendini tedavi etmezse askerlikten yırtabilir, zira tüm fiziksel faaliyeti inanılmaz bir şekilde sınırlar.