• bir küçük zenci daha bulurlarsa aşağı mahalleyle maç yapabilirler.
  • biri kırmızı kart görmüş kamerun genç milli takımı...
  • bunlara hiç ama hiç güvenilmez. her arkanızı döndüğünüzde biri yok olur. bir kavgaya bir vukuata bulaşacaksanız kendi bileğinizden ötesine güvenmeyin derim.
  • radyo tiyatrosunu dinleyerek 10 bölümde bitirdiğim hikaye. harikadır, dinlemek isteyen varsa buyrunz
  • aslında çıplak bir halde sırt üstü uzanmış 10 büyük zencinin halk arasındaki ismi
  • agatha cristie romanından uyarlanmış güzel bir tiyatro oyunu. kitabı okumadım ama oyunu güzeldi. oyunda ediz hun performansı çok iyiydi.

--- spoiler ---

yargıç gezmeye çıkıyorum dediğinde aslında ipucunu veriyor. hatta izledikten sonra şahsiyet dizisi konusu sanki biraz buradan çıkmış gibi geldi

--- spoiler ---
  • altın kitaplar tarafından ismi değiştirilip on kişiydiler yapılan kült agatha christie romanı yılların on küçük zencisi oldu mu on kişiydiler! romandaki zenci adası da oldu mu asker adası! dünyadaki ırkçılığı yenmiş olduk bu değişiklikle. peh.

#romanımdaneliniçek
  • on küçük zenci yemeğe gitti,
    birinin lokması boğazına tıkandı kaldı dokuz.
    dokuz küçük zenci geç yattı,
    sabah biri uyanmadı, kaldı sekiz.
    sekiz küçük zenci adayı gezdi,
    biri geri dönmedi, kaldı yedi.
    yedi küçük zenci odun yardı,
    biri baltayı kendine vurdu, kaldı altı.
    altı küçük zenci bal aradı,
    birini arı soktu, kaldı beş.
    beş küçük zenci mahkemeye gitti,
    biri mahkum oldu, kaldı dört.
    dört küçük zenci yüzmeye gitti,
    birini balık yuttu, kaldı üç.
    üç küçük zenci ormana gitti,
    birini ayı kaptı, kaldı iki.
    iki küçük zenci güneşte oturdu,
    birini güneş çarptı, kaldı bir zenci.
    bir küçük zenci yapayalnız kaldı.
    gidip kendisini astı, kimse kalmadı.
  • bitirmeye az bir zaman kala hiç bitmesin istediğim muhteşem bir kurgu. o kadar sürükleyici, o kadar keyif verici, o kadar harika ki... tarif edemeyeceğim bir lezzet veriyor, çok güzel bir yemek yemişim gibi, harika bir film/oyun izliyormuşum gibi... bir yandan da hemen bitsin istiyorum, sonunu acayip merak ediyorum, daha fazla dayanamayacağım bu zevke.
    dünyanın en çok çevrilen yazarı agatha christie'nin en çok satan kitabıymış - ayrıca tüm zamanların en çok satılan kitaplarından biriymiş. kendisinin yazarken en çok zorlandığı kitapmış, başyapıtı kabul ediliyormuş. polisiye yazarlar derneği'nin ve amerika'nın gizemli yazarları'nın yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almış. ben kendisinin roger ackroyd cinayeti romanından çok çok çok etkilenmiş, afallamıştım ancak bu romanı belki ondan daha iyi bile olabilir. bu romanda çok daha fazla eğleniyorum, zevkten sancı çekiyorum neredeyse. daha bitirmeden, çok az kala bunları yazma ihtiyacı hissettirecek nitelikte oluşu bence kıyaslamada üstünlük veriyor...
  • savaş özdural çevirisi ve uyarlaması ile tiyatro ak'la kara sahnesinde ekim ayı içerisinde prömiyer yapmaya hazırlanan oyunun oyuncu kadrosunda ediz hun, pelin turancı, ali il, fatih gülnar, oya inci, cengiz eşiyok, özdemir çiftçioğlu, ılgın angın, berke üsdiken bulunmakta.
hesabın var mı? giriş yap