şükela:  tümü | bugün
 • iki elle birden tokat atıldığında çıkması muhtemel iz.
 • yanlis hatirlamiyorsam logo firmasinin cikarttigi hizli ve on parmak yazi yazmayi ogretme gayeli programin adi. bilgisayara yeni heves eden gencligin diline pelesenk olmu$, "abi on parmak var mi senin bilgisayarda" repliklerini kulagimiza i$lemi$tir..
 • genelde boşluk tuşuna iki parmakla basılmadığı için pratikte 9 parmağa dönüşür.. bilgisayarla haşır neşir olacakların ilk öğrenmesi gereken şeylerden olduğunu düşünürüm, günlerini denizde geçirenlerin gerçek serbest stil yüzme öğrenmesinin gerekmesi gibi..

  çoğu zaman 2-3 parmak yazanlar on parmak yazanlardan daha hızlı olabildiklerini iddia ederler.. oysa bu kocaman bir yalandır.. herhangi bir hız ölçme programını alarak bakabileceğiniz gibi 2-3 parmakta teoride yapılabilecek maksimum hız 70-80 sözcük/dakika iken (pratikte 60'in üstüne çıkılması ise imkansiz gibidir) bencileyin on parmak bilenler çok kasmadıkları zamanlarda dahi en aşağı 90 sözcuk/dakika* yazarlar.. büyük ödev falan yetiştirirken bu hız konsantrasyonla doğru orantılı bir şekilde 120-150'ye çıkar.. ayrıca on parmak yazarken klavyeye değil ekrana bakıldığı için hata yapma ve yazıları o anda focusu devralan başka bir pencereye yazma vs olasılıklar azalır..

  on parmak yazarken sol elin serçe parmağı a, sağ elinki ; (türkçe klavyelerde ş) üzerinde, diğer parmaklar da onların yanındaki tuşlarda durmalıdır.. üst ve alt satırlardaki harfleri yazarken parmaklar bir üst ve alt sıradaki harflere kayıp sonra tekrar eski yerlerine geri dönerler.. boşluk tuşuna her zaman baş parmaklar basar, baş parmakla da her zaman boşluk tuşuna basılır.. shift tuşları çapraz olarak çalışır, örneğin büyük a yazılacaksa sağ elin serçe parmağı shift tuşuna basarken sol elinki a'ya basar..

  başlangıçta zor geldiği, 2 parmaktan yavaş olduğu, panikle daha fazla hata yaptırdığı ve en önemlisi ilk zamanlarda günde en az yarım saat pratik gerektirdiği için acemi kullanıcılar 10 parmak öğrenmeye başlasa bile kısa sürede terkederler.. oysa biraz azim yaparsanız on parmak öğrenmek için birkaç ay boyunca harcayacağınız emek ve zaman, size daha çok boş zaman ve rahatlık olarak gani gani geri donecektir...
 • köfte mıncıklar gibi klavye kullanmak olarak da adlandırılmıştır zamanında bir sinema eleştirmeni tarafından.
 • boşluk tuşunda iki başparmaktan biri neredeyse tamamen işlevsiz hale geldiğinden*, "9 parmak klavye" olarak da tanımlanması yanlış sayılmayacak klavye yazım tekniği/yeteneği.
 • 10 parmak klavye diye bişi yoktur. test edin görün iki elinizin de baş parmakları space tuşuna gelicek şekilde durduğundan 9 parmak eder.
 • f klavye kullanıldığında yazı hızının yanında yorulmadan ve sıkılmadan uzun zaman yazı yazabilmenizi sağlayan yazım tekniğidir. isimlendirmesi konusu ise duruma göre değişebilir. her iki başparmağın space tuşu üzerinde olduğu doğrudur ama zaman zaman iki başparmaktan herhangi biri kullanılaribilir. ayrıca sol elin başparmağı alıştırılabilirse c harfi için de kullanılabilir. bu yazım tekniği ile yazıyorsaniz internet cafelerde falan o biçim havanız olur. karizma inşaatına başlarsınız.
 • (bkz: typingqueen)