• geçen sene izlediğim
    bir güzel kadın filmi...

dünyada kadın erkek eşitliği hiçbir zaman kolay olmadı. bu durumu okuduğum tarih kitaplarından ve makalelerden zaten biliyordum ama bu film ile de bu konu bir kez daha perçinlenmiş oldu resmen, benim nezdimde..

ruth her şeye rağmen, yani karşısına çıkan her zorluğa rağmen, kadınla erkeğin eşitliğini isteyen, bu konuda varını yoğunu ortaya koyan, bir kadın.

biz türk kadınları başkomutan mustafa kemal atatürk sayesinde, seçme ve seçilme hakkımıza pek çok avrupa ulkesinden çok çok daha önce sahip olduk. evet bizler şu an çok da değerini bilmesek de, çok ama çok şanslı idik.

dünyada fransız devrimi dahil pek çok hak, özgürlük ve daha bir sürü demokratik kavram, insanlar tarafından kanla, terle kazanilirken, evet bizde ise tam tersi bir durum yaşanmış..

işte bu filmi izlerken, naçizane, ben, kendim, bir kadın olarak, çok ama çok mutlu olup, bir yandan da sevgili mustafa kemal 'e bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç bildim.
  • ruth bader gingsburg‘un cinsiyet eşitliği için verdiği mücadeleyi konu alan vizyondaki en gidilesi film.
    tüm kadınlar izlemeli,dur ya.aslında erkeklerin izlemeye daha çok ihtiyacı var.tüm erkekler izlemeli ve bir kadının yapabileceklerine,gücüne şahit olmalı.eğer bir erkek,cinsiyet eşitliğine inanırsa,emin olun kadınları özgürleştirdiği gibi erkekleri de özgürleştirir.

--- spoiler ---

izlediğim tüm filmler arasında en mükemmel aile gingburg çifti olabilir.martin’in kiki’ye olan aşkı,desteği ve aynı şekilde kiki’nin martin için yaptığı fedakarlıklar abartı bile gelecekken,hepsi gerçek.

ruth’a yönelen “anayasada kadın kelimesi hiç geçmiyor” cevabına karşılık,ruth’un “özgürlük kelimesi de geçmiyor” cevabı...

ve son sahne,gerçek kiki’nin merdivenleri çıkması ve ses kaydı.inanılmaz.tüm kadınlara ilham kaynağı olmalı.seni çok sevdim ruth.çok yaşa.

ve martin,ruhun şad olsun.ne güzel adamsın sen.keşke erkekler seni örnek alsa.

--- spoiler ---

izleyin.
  • natalie portman'ın amerikan yüksek mahkemesinin* ilk musevi kadın yargıcı ruth bader ginsburg'u canlandıracağı film. mimi leder, filmin yönetmenliğini yapacak. natalie portman, aynı zamanda filmin yapımcısı. 25 eylül'de çekimlerine başlanacak.

https://twitter.com/…iniz/status/885268202086969344

edit: başrol felicity jones'un olmuş.

edit 2: armie hammer, justin theroux, sam waterston, kathy bates, filmin kadrosundaki diğer isimler.
  • kadınların hukuk yoluyla haklarını tescil etmeleri üzerine nefis, son derece izlenesi, ders gibi bir film. özellikle hukukçular ve hukuk öğrencileri kaçırmamalı.
  • ruth bader ginsburg 'un hayatının bir kısmını anlatan biyografik dram filmi.

bu tür insanlara olan hayranlığımdan da dolayı da ben filmi sevdim. ayrıca gayet iyi kurgulanmış ve anlatılmış konu. özellikle biyografi filmlerinde, kişinin o filmi neden izlememize sebep olmuş olan dönüm noktalarından bir tanesini daha detaylı anlatmasını seviyorum sinemada.

ruth bader gingsburg'ü felicity jones canlandırmış ki rbg için bir belgesel izlemiştim, oradaki vücut dilini çok iyi kullanmış jones. fiziksel olarak çok benzemese de verdiği ruh kısmen olmuş. daha iyi olabilir miydi? evet. zira rbg hayatının hiçbir döneminde bu denli kırılgan görünen bir görünüşü yokmuş. eleştirilecek en önemli yanı bu filmde.

olayları ele alışı ve kritik noktaları detaylı anlatması ile de film bence iyiler arasında yer almalı. mimi leder yönetmenliği ile daha iyiye çıkmış ki bence filmin kalitesinin artmasının en önemli nedeni de kendisi. kendisi dizi yönetmenliği konusunda fazlasıyla tanınmış olmakla birlikte deep impact filminin de yönetmenidir.

filme mutlaka şans verin, geçmiş dönemde, cinsiyetçiliğin ne denli zor ve agır sartlarda yaşatıldığını gösteren bir film. bizim ülkemizde yasa olarak olmasa da pratikte hep karşılaştığımız "kadın meslek sahipleri"nin yaşadığı mobbinglerden birini oldukça iyi anlatıyor.

8,5/10
  • imdb puanı 5.6 olan fakat bunu asla ve asla hak etmediği gibi 10 üzerinden 10 verdiğim film. lütfen bu puana aldanıp önyargılı yaklaşmayın ve izleyin. sadece 918 kişi oy vermiş gerçi, çoğunun white straight male dediğimiz ayrıcalıklar içerisinde yaşayan aynı zamanda da sterotip olarak trump destekçisi butthurt kitle olduğunu düşünüyorum *

--- spoiler ---

öncelikle ginsburgler inanılmaz güzel bir aile. birbirlerine olan destekleri gözlerimi yaşartıyor. ve bütün bu gördüklerimizin uydurma olmadığını ve gerçeğe dayandığını bilmek beni fazlasıyla duygulandırdı.

ruth ginsburg’ü daha önce tanımıyordum fakat keşke tanısaymışım! en son sahnede merdivenlerden çıkarken görünce arkaplanda da kendi sesini duyunca birkaç damla göz yaşı akmadı değil.

--- spoiler ---

evet bu kadın, bu aile ve bu film beni fazlasıyla etkiledi. dünyanın onlar gibi daha çok insana ihtiyacı var.

alıntı yapıp bahsetmek istediğim çok fazla yer var fakat ruth ginsburg’ün bir röportajında söylediği şu sözün hem ilişkilerinin hem de birbirlerine olan desteğin çok güzel bir özeti olduğunu düşünüyorum: “he was the only young man i dated who cared that i had a brain.”

ayrıca ilginç bir nokta olarak karısını destekleyen koca rolünden dolayı film en başta bütçe sıkıntısı yaşamış, kimse ekonomik olarak katkı yapıp finansman olmak istememiş çünkü karısını destekleyen koca “gerçekçi” bulunmamış. eşine daha fazla kızıp bağıran, davayı bırakmadığı takdirde boşanmakla tehdit eden bir karakter olduğu zaman finansal olarak destekleyeceklerini söylemişler. o kadar şaşırmadım ki. film de tam olarak bunu anlatıyor zaten.

4 ay sonra gelen edit: imdb puanı 6.8 olmuş. yine az ama gelişme var en azından.
  • felicity jones ve justin theroux yu bir araya getirdiği için izlemeyi tercih ettiğim film. ruth bader ginsburgh ü daha önce tanımadığım için, filmde ne derece başarılı yansıtılmış fikrim yok, justin'in karakteri de lavuğun biriymiş. güzel bir filmdi film olarak bakarsak.
  • biyografi türünde yapılmış harika bir film. hukukçu kadınlara şiddetle tavsiye ediyorum, gerçek bir özgürlük savaşçısı kadının hikayesi. dünyayı yürekli insanlar kurtaracak.
  • uzun süredir izlediğim filmlerin içinde beni çok etkileyen bi film olarak hafızamda yer edecek. iyi durumda olan erkeğin, arkasında bi kadın vardır. cümlesinin kadın versiyonunu izlerken imrenmeden edemedim.

bence kesinlikle izleyin, izlettirin.
  • malum ortamlara düşmesi aylar olmuşken hala ne ingilizce ne de türkçe altyazısı bulunamayan film.
hesabın var mı? giriş yap