• ara sıra bu arkadaşların entrylerine bakıyorum da, lan olum sizi o entrylerle yazar falan yapmazlar. bu yazarların %80 nin formattan haberi yok. gelişigüzel entryler döşemişler. yazık la bir de 1,5, 2 yıl bekleyecekler yazar olmak için. size tavsiye gençler o entryleri hemen düzelt butonuna basarak düzeltin. tanım yapın tanım. hee bir de online olmaya bakın, oylama yapın. şahsen ben 30 binli sıralardayken bir baktım yazar olmuşum. sebebi belli online olmam ve oylama yapmam. son şey; siz şimdi '' ah bir yazar olsam neler yazarım neler '' diyorsunuz ya. valla hiç öyle değil yazar olunca görürsünüz. hadi öptüm sizi k.i.b a.e.o. b.y.e.
  • bir şeyin boku nasil cikar ve bir şey nasıl eline yüzüne bulaştırılır sorusunun cevabi, "onay bekleyen caylak"... tabi burada yazarken caylak olanlari degil, yazarlik icin basvurdugu halde yazar olamayan kisileri kastediyorum.

sözlük yazari olmak isteyen "yakinlariniz" vardir, senelerce yazar alimlarini beklerler ve bir sekilde onlara "sözlük yazar aliyor" müjdesini verirsiniz. onlar da harala gürele sözlüge basvurur, entry girmeye baslarlar...

amina koyiim, aradan 1.5 yil gecer, girmesi gereken tüm entry'leri girmis olan bu kisiler bir türlü sözlük yazari olamaz, niye? cünkü "herkese sira verdik" zirvaliginin söylendigi günden beri 3000 küsürüncü sirada beklemektedirler, sira bir türlü ilerlemedigi halde.

yönetim;

bir boku yapabilecekseniz yapin. yapamayacaksaniz altina girmeye calismayin.

neymis, herkes eksi sözlük yazarligi icin basvurabilirmis, neymis herkes yazar olabilirmis. hadi oradan...

yapabiliyorsaniz, su caylaklari toplu halde yazar yapin, yapamiyorsaniz ya gercekten yazar olmak isteyenlerle ilgili yeni bir statu belirleyin, ya da yillardir bekleyen caylaklarin hesabini "okur"a cevirip bu sacma sapan uygulamayi sona erdirin.

ya da delikanli gibi cikip ortaya deyin ki; "arkadasim, biz caylak adi altinda sözlük kullanici sayisini yukseltip daha fazla hit almaya baktik." yahut; "biz bu isi yapariz sandik ama o kadar fazla talep oldu ki, altindan kalkamadik. gerci 6. nesil olayi vardi ama biz gecmiste olandanlardan bi ders almayi bilmedigimiz icin işin sonunu anlamayamadik."

yahut biraz daha delikanli olun; "hit alacagiz diye bir ise girdik evet, kimseyi yazar yapacagimiz da yoktu zaten. öyle ayda birkac yuz kisiyi yazar yapip bakiyoruz. zaten bu moderasyon kadrosuyla yazar yapabilecegimiz caylak sayisi belli. hicbir salak cikip da kendisine bilmemkac bininci siradan yazarlik onayi gelecek sanmasin."

haaaa agzinizdan cikti bir laf, geri de alamiyorsunuz biliyorum.

mina koyiiim, insan kaldiramayacagi şeyin altina girer mi?
  • sözlükteki trolleri yok edip, entelektüel birikime sahip çaylaklara yer açsalar bekleme süresi azalabilir trollerden biri için (bkz: gok yeleli bozkurt)
  • "caylaklar oy veremez"

'sensin caylak'

mesajiyla 2.648.769 defa karsilasip, bir anda icinde bulundugu statuyu kavrayan sözlük güruhu.
  • bu arkadaşlara altın değerinde birkaç tavsiye:

- 10'dan fazla entry girmeyin. evet defalarca söylendi ama hala daha önüme yüzlerce entry kasmış tipler geldiğinden tekrar belirtme gereği duydum.

- çaylak dönemi entry'lerinizde anket doldurmayın. 10 entry'nin en az 2'si anket başlıklara girilmiş entry'lerden oluşuyorsa, diğer entry'leriniz çok güzel olsa bile büyük ihtimalle sıranın sonuna atılıyorsunuz.

- sadece bkz'dan oluşan entry girmeyin. zaten şurada girmeniz gereken topu topu 10 tane entry, onların da formata hakim olduğunuzu anlayabileceğimiz entry'ler olmasına özen gösterin. yine ilk maddede belirttiğim gibi, entry'lerinizden 1'i bile sadece bkz'dan oluşuyorsa büyük ihtimalle sıranın sonuna atılıyorsunuz.

- çaylak dönemi entry'lerinizi başta diğer sözlükler ve wikipedia olmak üzere, herhangi bir siteden copy paste ederek girmeyin. bu entry, yazar olduğunuz başka bir sözlükte yine sizin girmiş olduğunuz bir entry olsa bile bu hareketi meşru kılmıyor. arada tesadüfen onay alabilirsiniz ancak inanın kondüktörlerin çoğu entry'lerinizin özgün olup olmadığını ilk bakışta anlayabilecek tecrübeye sahip.

- sırf onay alabilmek için uzun uzun entry'ler girmek zorunda değilsiniz. girmenizde hiçbir sakınca yok ancak iki cümlelik entry'lerle de çok rahat yazar olabileceğinizi bilin.

- bir zahmet cümlelerinizin sonuna nokta koyun. bazen format açısından bir problem olmasa bile sırf imla kurallarındaki özensizlik sıranın sonuna atılmanıza sebep olabilir.

- bol bol online olun. online süresi yüksek olan çaylakların onay sırasında daha hızlı öne geldiği söyleniyor. yine entry'leriniz beta'daki çaylaklar modülünden şans eseri bir yazar tarafından olumlu oy aldığı takdirde sıranızın olumlu yönde etkilendiği söylenmekte. kesin bilgi değil yaymayalım ama denemekte fayda var.
  • bekleyen çaylakların h2o röportajından sonra ssg'ye koli koli bira göndermesine sebep olabilecek hadise.

e: günde ortalama kaç yazar kabul ediyorsunuz?
    o günde kaç bira içtiğime bağlı.

(bkz: sözlükler savaşı)
  • bunların arasında nisan 2008'den beri bekleyenler varmış. bu azim, hırs ve istek karşısında bırak yazar yapmayı elimde olsa sözlükten hisse verirdim.
  • memur titizliğiyle entry okuyan, bıraksalar parçala behçet modunda entry kasacak insan.

(bkz: benim memurum işini bilir)
  • bu güzel insanların şunu bilmeleri şart: kolayca yazarlıklarının onaylanması için, 10 adetten fazla entry girmemeleri gerekiyor. sadece cillop gibi 10 entry. o kadar. çünkü genel olarak kondüktörler onlarca entry'yi okumuyor, ki yazarlıklarını da onaylayamıyor, sıranın en sonuna atıyor.

10'dan fazla entry'niz varsa, lütfen olmasın. salt 10 adet entry'niz olsun. ve hergün bir kez sözlük hesabınıza giriş yapın.

(bkz: kondüktör/#33630915)

seviyorum.
    yollardayım.

selamlar.
    iyi cumalar.

~

şu şarkılar çok güzel:

. (ağla halime)
    . (çukulata kız)
    . (yapma bana numara)
  • yıl 2050

-abi ne oldu senin ekşi'deki yazarlık?
    -bekliyoruz işte ya, girdik 10 entry'imizi.
    -geçen sene de bekliyordun abi, seni almayacaklar galiba.
    -olur mu öyle şey, olay kısmında bahsettiler. ab'ye girdikten sonra hızla onaylar verilecekmiş, ssg'nin torun açıklama yaptı.
hesabın var mı? giriş yap