şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacına yönelik, kadem ile aile ve sosyal politikalar bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü çok başarılı kampanyanın sloganı. kampanya filmlerinde kadına şiddet uygulayan erkeğe "seni adam yerine koyacağımızı mı sandın?" diyerek soruyorlar çokta iyi yapıyorlar.

  önce adam ol !
 • kadem tarafından yayınlanan bir kamu spotu. #önceadamol şeklinde birde hashtagi bulunmakta. izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=5qum6tttyai
 • derhal "önce insan ol" olarak değiştirilmesi gereken dangalaklık.

  bunun bir level üstü "ihtiyaçlarımızı namuslu kızlarla gidermiyoruz" diyen eleman ile dangalaklıkta yarışır.
 • şiddete şiddetle karşılık veren bir slogan. sümeyye erdoğan, bu sloganı üreten kadem'de yönetim kurulu'ndaymış. dikkate dahi alınmaması gerekir kısaca.
 • kadına el kaldıran erkeğin toplumda yalnızlaştırılmasına vurgu yapan kamu spotu. bir erkek tarafından seslendirilmesine rağmen aşırı kadınsıdır.
 • erkeklere biçilen toplumsal cinsiyet rollerinden nasiplenmeleri sonucu kullanılan eril dile bir örnek. çok kullanmak isteyeni varsa şunu öneriyorum : önce insan ol

  (bkz: ne gelir elimizden insan olmaktan başka)
 • islam'da kadın-erkek eşitliği varmış gibi dünya kadınlar gününden kendilerine pay çıkararak şov yapmaya çalışan islamcıların cinsiyetçi sloganı. cinsiyetçilik dediğimiz kavram zaten cinsiyetlere farklı yakıştırmalar yapılmasından ortaya çıkıyor. "adam olan şunu yapmaz" diyerek bunlar yine erkek cinsiyetinden insanlara bir şeyler yakıştırıp cinsiyetleri kalıplara sığdırıyorlar. esas şiddet bu gibi yakıştırmalarla yaratılan, beslenen ve şişirilen "erkeklik onuru" gibi abes kavramlardan doğuyor. "erkek adam"lar, bu şekilde kendilerine yüklenen misyonu yerine getirmek veya yerine getiremediğinde hatasını temizlemek için olur olmaz yollara başvurmaya itiliyor. islamcılar sözde şiddet karşıtlığı savunuculuğundan önce zihniyetlerini temizlemeli. bu haliyle sözlerinin ayrımcılığı bitirmeye hizmet etmesi mümkün değil. kadınlar gününün hedefinin önüne taş koyuyorlar sadece.