şükela:  tümü | bugün
  • milli görüş'çülerin sloganı. saadet partisi, agd, şuurlu öğretmenler derneği vs. kullanır.
  • iş bu önce ahlak ve maneviyat sloganı ile kavgamdır:

ya ahlak en büyük ahlaksızlık, ruh huzuru da kronik bir hastalıksa...

ahlak ve ruh huzuru dediğimiz şeyler hayata sırt çevirmeden başka hiçbir işe yaramıyorsa. ya cermen filozofu haklıysa...

sen neden ahlak, maneviyat diye gezersin ortada!

çünkü ahlak ve maneviyat diye vınladığınız ya da vızladığınızda, bir "ben çok ahlaklı ve huzurluyum" metni de takdim edilir muhataba...prim yapar bu da!

oysa:

ahlak dediğin güç istenci senin, başka da bir şey değil hafız!

accayip kıl olduğum başka bir slogan daha var...

-önce insan!
    -hadi len! ben okuyorum gözlerinden hep, "önce ben", "önce ben", altyazısı geçiyosun sen!
    tüm insanlar öncedir ama ben daha önceyim!

(bkz: animal farm)
  • konyada şu sırada kaldırımlarda insanın gözüne çarpan slogan. sağa sola atılan serap, leyla, burcu 0531... li numaralara tepki olarak kullanılıyor anladığım kadarıyla. bu şekilde insanları caydıracaklar herhalde. bu slogan yerine muammer, akif, rıfkı vs gibi isimler kullanıp 0531 ... li numara yazsalar daha etkili olur gibime geliyor.
  • necmettin erbakan'in son yillarinda en cok ustunde durdugu sloganiydi. erbakan'i seversiniz, sevmezsiniz; o sizin bileceginiz iş. ama rahmetli ne gormustude devamli bu slogani vurguluyordu?

simdi gunluk haberleri seyredecek gucu kendinde bulamayinca daha iyi anliyor insan neden once ahlak ve maneviyat.

ahlak yani utanma, korkma, kendini ve yanlisi ayiplama.

maneviyat yani dayanak, güç alınan çıkış noktası ve ilahi adalet dürtüsü.

işte bunlar olmayinca haberleri aciyorsun ve üstüne üstüne gelmeye başlıyor:

-cocuga tecavuz
    -kadin cinayetleri
    -trafikte vahset
    -illegal adamlarin kahraman olarak gorulmesi
    -toplumsal cinnet ve daha niceleri.

oncesini gectik artik; ne olur biraz ahlak ve maneviyat.

ilave bilgi: ahlak ve maneviyat tv'lerde boy gösteren hocalarda pek kalmadigindan; (malum adamlar matematiksel olarak sevap, günah düzenlemesi yapiyor) yanlis yerlerde degil özünde arayiniz.