• silmarillion'un giriş cümlesi. yıllar boyu ağza dolanabilir.
  • alternatif erciyes üniversitesi sloganı.
  • silmarillion'un anlayabildiğim tek cümlesi. gerisi çorap söküğü gibi gelmiyor malesef. galiba gerizekalıyım.
  • bir kitabın ilk cümlesi. ama sıradan bir kitap değil. sıradan bir cümle de değil. okuyanların, o dünyayı bilenlerin içinde farklı bir duygu uyandıran farklı bir cümle.

bir anda bütün valar'ı, maiaları; elflerin, insanların, cücelerin doğuşlarını; melkor'u, sauron'u; fingolfin'i, hurin'i, galadriel'i, earendil'i, beren'i, luthien'i ve daha milyon tane karakteri hatırlayıp hüzünden hüzne atlamama sebep olan cümle.

zihnimde silmarillerin muhteşemliğini, ağaçların ışıklarını, gondolin'in ihtişamını canlandıran cümle.

niniel'le turin'in öyküsünü, finduilias'ın sonunu, akraba kıyımı gibi korkunç bir hatırayı bana kendi hayatımın bir parçasıymış gibi benimsetebildiği için muhteşem orta dünyamızın kurucusuna teşekkür etmek istiyorum.

bir gün bir varlığa tapma ihtiyacı duyarsam ilk aklıma gelecek isim sensin büyük usta!

heil tolkien!
  • silmarillion'un tamamını bitiremedim. ancak bu ilk cümlesi de hiç aklımdan çıkmamıştı. şimdi durduk yere aklıma geldi. yazmamışlarsa sözlüğe yazıyım dedim ki hiç şaşırmadım, çoktan yazılmış. ama gerçekten insanın aklından çıkmıyor. bu arada bu kitabin* yayınevi de bugünlerde kaybedenler kulübü filmiyle tekrar gündeme gelen 6 45 yayıncılıktı diye hatırlıyorum.
  • yuhanna incili'ne göz kırpmıyor değildir

başlangıçta söz vardı. söz tanrıyla birlikteydi ve söz tanrıydı
  • ardından bir dünya yaratan giriş cümlesi.
  • (bkz: illuvatar)
  • "tek olan" diye devam eden, bir kitabın ilk cümlesi. ışık olsun ile ölümüne kapışır*
hesabın var mı? giriş yap