şükela:  tümü | bugün
198 entry daha
  • para amaç olduğu için normal bir insan parayı unutmaz diye düşünülmüş sistem. kart araç, para amaçtır. insanlar kartı unutuyor diye böyle uygun görmüşler ama parayı unutmayı nasıl becerir insan akıl sır ermez.
  • atmye para çekmek için gidip çektiği parayı almayı unutan yazarları okuduğumuz başlık. aklıma vizontele’deki meşhur kaput motor sahnesini anımsattı. (bkz: swh)
  • delikanlı atm'dir.

para çekmeye gittiğinizde, yapacağınız işlem şudur;

* bankamatik kartını atm cihazına yerleştir
    * şifreyi gir
    * menüden miktar belirleyip giriş tuşuna bas ve bekle
    * parayı ve bankamatik kartını al

son aşamada parayı ya da bankamatik kartını alış sıralamanız çok önemli değil aslında. yine de parayı almayı unutmayacağınız varsayılarak önce kartı, sonra parayı veriyor atm'ler.

unutmak insanlık hâlidir, buna lafım yok ama kardeşim sen oraya para için gelmişsin. diğer tüm ihtiyaçları kapsayan tek ihtiyaç değil midir para? bunu nasıl unutabilirsin? daha acil bir işin varsa, zaten para çekmeye de gitmezsin. en olağanüstü sebep şu olabilir, hastan vardır, acilen hastaneye gidiyorsundur. cebinde paran yoktur ve her ihtimale karşı cebinde nakit bulundurmak için o an atm'de işlem yapıyorsundur. böyle bir senaryoda kartı alıp, parayı bankamatikte bırakmayı bir miktar anlamlandırabiliyorum; fakat bu durumda bile, yola parasız çıkmamak gibi bir motivasyon varken parayı almayı nasıl unutabilirsin?

neresinden bakarsanız bakın, atm'nin kartı önce vermesi daha mantıklı. mesela ben, acil bir işim varken para çekmeye gittiğimde kart önden gelirken "hadi ulan hadi, çabuk ver şu parayı" şeklinde bir sabırsızlık sergiliyorum içten içe. kartın atm'den merasimle, milim milim çıkması da bende, unutmayı değil; hatırlamayı tetikliyor.

basit bir konuda lafı gereğinden çok uzatmış olabilirim, kusura bakmayın. sözün özü: para unutulur mu amk ya...
  • tabii doğru mantıksal sıralama, genelde para çekmeye gidiliyor atm ye
  • çok para unutmuşluğum olan atm'dir. bir süre sonra geri alır parayı ve bir sürü prosedür. kafanız dalgınsa ya da aceleniz varsa dikkat edin. "ya bi insan nasıl unutur" gibi saçma sapan şeyler söyleyenleri de iplemeyin.
  • kartı unutmamak için en son parayı veriyor çünkü parayı unutma olasılığınız daha düşük :)
  • mantıklı olan da budur. parayı çekmeye odaklandığın için onu almadan terketmiyorsun orayı. insan kartını unutur nakiti unutmaz genellikle. acil bir durumda parayı çekip kartı orada bırakıp gidebiliyorsun. en son denizbank atm'leri önce parayı veriyordu, şikayetler üzerine sanırım son dönemde önce kartı vermeye başladı
  • qr kod kullanıldığında sadece para verip kart vermemektedir.
  • bugün 150 liramı verdim dalgınlığıma, kartımı aldığım için memnunum ama.

edit: bir ihtimal kimse görmeden bankamatik yutmustur diye bankayi aradim, kontrolunu istedim. dün aksam üstü kayit olusturuldu ve az önce paramin hesabima iadesini iceren mail geldi. caanım enparam.
  • para çekme işlemini mobil uygulama üzerinden kartsız işlem ile yapabilirsiniz. böylece bankamatikten sadece parayı alacağınız için unutma ihtimaliniz olmuyor.
292 entry daha