şükela:  tümü | bugün
 • bir ulusalcı/milliyetçi repliğidir. türkiye'de yükselen (çoktan yükselmiş) milliyetçilikten, kürt düşmanlığından, agresif dış politikadan rahatsız olanlara bu konuda herhangi bir eleştiri dile getirmeden evvel "önce şehit cenazesine gitmeleri" salık verilir. buna göre şehit cenazesinden icazeti aldık mıydı bu iş tamam. yanınızda nüfus cüzdanınız ve bi fotoğrafınızı da götürün, çıkışta damgayı mühürü alın.

  (bkz: ekmek kaç para)
 • misal demokrasi demeden evvel şehit cenazesine gitmeliyiz, tüm bu demokrasi geyiklerini şehit analarına anlatmalıyız.
 • tabii 80lerde pkk terörünün ilk çıktığı senelerde genelkurmay basına direktifi vermiştir, ölen askerlerden muhakkak "şehit" diye bahsedilmesi şart koşulmuştur basına. kaynak hasan cemal, kitap "kürtler". ama hasan cemal önce şehit cenazesine gitmelidir.
 • şehit cenazesine gitmek, tabii ki çatışma esnasında canını kaybetmiş bir insan ve onun yakınlarına manevi destek çıkmaktan ibaret değildir. sembolik bir eylemdir. bir onaydır. milliyetçiliğin boy gösterisine dönüşen birçok şehit cenazesi var. onlara katılmak, "şehit analarının" bir oğlu daha olsa onu da feda edeceğini duymaya, tüm bir milletin itaatkarlığını gösterme yarışına girdiği bir gösteriye gitmek, atıyorum isminiz orhan pamuk ise, bir onaydır. aksi halde kalabalığın öfkesini üzerine çekersiniz, geldiğinize göre ya bu "gösteri"de temsil edilene uyup itaat edeceksiniz demektir, ya da eğer farklı bir mesaj vermek istiyorsanız linç edileceksiniz.

  milliyetçi ideolojinin kuvvetli egolar üstüne kurulu çok basit bir algılayışı var. allah muhafaza bu algılayış bir gün sindirebileceğinden daha derin ve kompleks bazı gerçeklerle yüzyüze gelirse, beyin travması geçirir, oracıkta yığılır kalır. o sebepten dünyayı alabildiğine basit tutmaya çalışıyorlar, herşey kendi isteklerince açıklanabilsin. bu tavrı anlıyoruz da, aynı tavrın başkalarınca da kabullenilmesi için zor kullanmak, kendi iradesini başkasının üzerinde test etmek, karşısındakinden itaatkarlık, boyun bükme, sadakat ispatları bekleyip durmak, o biraz ileri gidiyor. "önce şehit cenazesine gitsinler" isteği de işte böyle bir itaatkarlık, sadakat testidir.

  ha bunun dışında tabii ki cenazeye gittikten sonra size istediğiniz eleştiriyi yapma özgürlüğü tanınmaz. şehit cenazesi bu insanların kafasında bir dönüştürücüdür. vatan hainini bile öyle duygulandırır ki o anda birden hidayete erer, gavurun, misyonerin, kürdün boğazına kabus gibi çökesi gelir diye düşünürler. o yüzden hele bi gitsinler şehit cenazesine, gerisine bakarız.
 • (ne zamandır buna benzer bir başlık açmaya niyetlenmiştim. nasıl yapsak etsek te formata uydursak diye düşünürken aklımdan çıkıvermiş. söyleyeceklerim hazır halbuki. hatta başka bir başlığa yazmış olabilirim diye aradım mamafih bulamadım)

  hayatımda duyduğum en kafa siken, en içi boş, en demagojik cümledir bu benim.

  demokrasi denen rejim, - hatta demokrasi olmak zorunda bile değil herhangi bir rejim olabilir- siviller ve askerler tarafından farklı yöntemlerle korunur. sivil halk rejimi tehdit eden unsurlara sokaklara dökülerek tepkisini gösterir, asker kahramanca savaşarak.

  bu bağlamda demokratik haklarını korumak ya da daha fazlasını talep etmek için miting düzenlemek ile şehit cenazesine katılmak işlevsel olarak aynıdır.
 • bu ülkenin evlatları bu ülke için ölüyorken, onlar için bari bu son görevi yerine getirmeyi bir görev bilen insanların, pek de öyle hissetmeyenlere seslenişi. lakin kimilerine pek batmış anlaşılan.

  orada bir anne yirmili yaşlardaki oğlu öldüğü için ağlıyorken, bari onun elini tut. ulan sen rahat uyu diye öldü o. bir değil iki değil sözlük öyle bir hal aldı ki, artık vatan için ölmek salaklık, ölenlere üzülmek aptallık oldu. ve bu ülke için şehit olanlara üzülmeyen insanlara öfkelenmek bile ayıp oldu. ayıp benim ayıbım ulan!
 • pkk pusularina hain diyememek eylemini gerçekleştirenlere salık verilen tümce.
 • transformers'daki anti militarizm propagandasına kananların alay ettiği öneridir. allah onları bildiği gibi yapsındır.
 • şehitlerimize çok üzülenlerin ağzındaki sakızdır. kendilerinden başka herkesi şehitlere üzülmemekle itham eden bu arkadaşlar o kadar üzülürler cenaze alanlarını doldururlar. adeta miting meydanları gibi. (kalabalık açısından yoksa sloganlar atıp bağırığ çağırıp şehitlere saygısızlık etmek gibi terbiyesizlik yapıyorlar demek istemiyorum).