şükela:  tümü | bugün
 • her çeşmesinden su içilirdi. ev sokak farketmez.
  bir de trafk diye bir derdi yoktu.
 • orhan gazi teşkilatıyla bizans kovalardı.
 • bir zamanlar altıparmak en güzel yeriydi...
 • (bkz: gima)
 • yeşil'e akşamları yürüyerek giderdik. 10 bilemedin 12 yaşlarındaydık. mahallelerde yaz akşamları kapı önlerinde otururdu herkes. ablalar çay yapardı. mahfele giderdik okuldan sonra. sönmezin en alt katındaki kafe de soğuk kahve içerdik. zaferin orası itfaiyeydi. kültürpark'a giriş paralıydı. arap şükrüye dadandık ilk gençlik yıllarında içerdik. dolmuş bulamazdık sabaha karşı mahalleye yürürdük incirliden. santral garaja çorba içmeye gidilirdi. santral garajdan kestane şekeri alınıp, öyle çıkılırdı şehirler arası yolculuğa. kışları daha çok kar yağardı. yıldırım tarafındaki yokuşlar, taş döşenmiş yokuşlardı. asfalt sadece caddelerdeydi. burç pasajındaki gümüşçünün vitrinine bakılır, alt kattaki müzik aletleri dükkanlarının vitrinlerindeki gitarlara iç çekilirdi. hafta sonları eşkele, kumlaya kaçılırdı aileden habersiz. çok soğuk olurdu kışları. okuldan kaçılınca kızlarla özgende buluşulurdu. teleferik tarafları bomboştu. mudanya ya gelmeden geçitteki fırınlardan ekmek alınırdı. trilye'ye giderdik bayramlarda eski özen otobüsleriyle. pastaneler de buluşurdu ürkek sevgililer peşlerine takılan küçük kardeşlerini gezdirme bahanesiyle.
 • okul servisi guzergahinda görmekten mutlu olduğum bi kac yer vardı. kervansaray otelin kaplicasindaki vincli köprü mesela. her sabah mutlaka bakardim hala yerinde mi diye. o ortacag satolarina giriş koprulerini andıran tuhaf köprünün tek bir kez bile kullanildigina sahit olmadım. hala yerinde mi acaba?

  diğer bir merak unsuru da dikkaldirimdan nilufere giderken yanından gecilen su benti. tabi benim icin orasi bi baraj o yillarda. yağış durumuna gore su az ya da çok şelale gibi akardı eğilimi betondan. her sabah arttı mi azaldi mı merakla bakardim. artınca mutlu olurdum azalınca keyfim kaçardi.

  o çocuk gözleriyle dünyaya bakmak ne güzeldi. dünya nasıl da buyuleyiciydi.
 • (bkz: burç sineması)

  bursa'nın en büyük sinemasıydı. okuldan kaçtığımızda gittiğimiz ilk yerdi. artık yok. bir devir kapanmış gibi hissediyorum.