şükela:  tümü | bugün
  • histaminden 5000 kat daha güçlü enflamasyona neden olan lökotrienlerin antagonistidir. lökotrienler astım semptomlarının ortaya çıkmasına neden olan enflamatuar medyatördür. yani türkçesi, bronşlarda iltihap, ödem, mukus artışı vs.. ye bağlı olarak, göğüste sıkışma hissi, hışıltı, öksürük, dispne gibi semptomlara neden olur. onceair lökotrienlerin sisteinil lökotrien 1 reseptörlerine bağlanmasını engelleyerek astım semptomlarının oluşumunu engellemektedir. gina tedavi kılavuzunda da yer bulan onceair özellikle inhale kortikosteroidler ile beraber kullanıldığında mükemmel bir kombinasyon sağlayıp astım ataklarında kullanılan kurtarıcı ilaca ihtiyacı da %20-%30 oranında da azaltmaktadır, geceleri rahat uyuyup semptomsuz günleride gene aynı oranda artırmaktadır.. egzersize bağlı astımda da kullanılan onceair gece yatmadan önce tek doz olarak alınarak astımda 1. günden itibaren başarılı bir şekilde etkisini gösteren antienflamatuar bir ilaçtır.. çocuklar içinde 4 ve 5 mg lık çiğneme tabletlerinde kiraz aroması da bulunduğu için çocuklar tarafından da çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. ssk tarafından da ödemesi yapılan bu ilaç, montelukast sodyum etken maddesidir ve aspartam içermektedir, şeker hastalarıda kullanabilir, yan etkisi çok çok nadir olarak baş ağrısıdır.
  • uzun süre kullandığm pek bir memnun kaldığım ilaç, ekürisi olarak;
    (bkz: dalman)
  • aslen astım ilacıdır. lakin astım dediğimiz illetin alerji ile kısmen benzer işleyişe sahip olmasından dolayı alerjik rinit hastalarına da(zombilerine demek daha doğru olur) verilmektedir. etkisi bünyeden bünyeye değişmekle beraber, bir aerius değildir. çünkü aerius ne kadar non-sedatif olsa da hafif bir uyku ve nazik bir uyuşukluk yapmaktadır. onceair'ın diğer antihistamiklere kıyasla belirgin bir sedatif etkisi yoktur.
  • geceleri rahat uyumama sebep olan ilaç, bir gün içmesem uyandığımda o farkı hissedebiliyorum. o derece etkili ve güzel bir ilaçtır. aerius'la kombinasyonunda alerjiye bağlı semptomlarınızdan eser kalmaz.
  • 3 gün evvel tanıştığım ve beni yeniden hayata döndüren mükemmel bir ilaç bu. nefes alıyorum, devamlı burnum akmıyor, milyonlarca kez hapşırma krizlerim sona erdi. gözlerim akmıyor. başımdaki o korkunç ağrı bile sona erdi. kullandığım antihistaminiğe bağışıklık geliştirmiş bünyem. yaklaşık 1 aydır geçmeyen grip ve sinüzit belirtilerim vardı. alerjik olamaz diyordum o derece şiddetli ve benzer belirtiler. öyleki artık yürüyecek halin kalmamıştı tıkanıklıktan, hapşırıktan. bu ve yeni bir antihistaminik ve nazal spreyle nefis sağlıklı hissediyorum kendimi.
  • uzun süredir geçmeyen öksürük ve nefes alamama problemi nedeniyle yapılan alerji tedavime xyzal yerine devam edeceğim ilaç.
    alerjik astım olabilme ihtimalimin paniğine bile iyi geldi.
    edit. nefes darlığı ve öksürük konusunda gerçekten fayda gördüm. uyku da yapmıyor.