şükela:  tümü | bugün
  • acıların en büyüğü. böyle bir üzüntü, hayal kırıklığı olamaz. insanı daha işe başladığı an soğutur işten. hep o güzel anıların gelir aklına. hani şu maaşının yüksek olduğu zamanlar. sigorta da full yatıyordu hani. ama maalesef ihtimal dahilinde tüm bunlar. o yüzden birden gaza gelmemek lazım.
  • size daha fazla özgürlük alanı tanıyor ve kişisel hayatınıza mesai ve saat bağlamında daha az müdahale ediyorsa acı değil gayet tatlı olabilen durum.
  • yeni bir işe girememekten yeğdir.
  • (bkz: mobbing)

(bkz: hayattan bezmek)
  • cok tanidigimin yaptigi istir.

ozellikle buyuk bir sirketten kucuk bir start-up'a ya da henuz borsaya acilmamis orta duzeyde bir sirkete giriyorsaniz normaldir bu.

misal google'dan, linkedin'den uber'e gecerken kazanclarinin yarisini masada birakti bu insanlar. hedef tabi ki de uber'in zamanla degerlenecegi ve hisselerinin kazanciyla bunu dengeleyecekleri idi. nitekim oyle de oldu. 250k geliriyle google'i birakip uber'e 120k + 80k degerinde 'private equity' ile 2014 yilinda giren arkadaslar su anda kagit uzerinde karda.

bir de bunun ideoloji icin yapilani var. bu sirketleri birakip nasa jpl'e giren arkadas var mesela, acik aca cok daha dusuk maasi var ve hisse falan da almiyor haliyle ama hep calismak istedigi kurumda oldugu icin cok mutlu.

kisacasi kotu birsey degildir.

tanim: yapilmasinin normal oldugu durumun cok oldugu is degistirme eylemi.
  • kişi sevdiği işi yapacaksa ve yeni maaşı geçimini sağlayacaksa sorun olmayacaktır. yoksa iyi maaşa çalışıp köle olmanın da insanı yorduğu ve tükettiği bilinir.
  • bazıları için eksi değerlere düşmektir.
    daha ne kadar azalacak oğlum zaten hiç tl maaşa çalışıp yok tl prim alıyoruz.
  • bir ay önce ben de yaptım bunu. maaşımın yarısından biraz fazla bir maaşa başka bir şirkete geçtim. hem de bu maaşa daha çok çalışacağım, daha stresli çalışacağım bir işe geçtim.

yeni şirketim çalışanına daha çok değer veren bir şirket olduğu için, ideolojik anlamda bir baskı olmadığı için, uzun vadede daha karlı olacağına inandığım için yaptım. eğer şirket sizi kendisine para ile bağlıyorsa orada bir şeyler yanlış demektir.
  • pazar günleri ve resmi tatillerde sürekli çalıştığım işimi bırakarak yaptığım eylem. şimdi haftasonu hep boş. aslında önceki iş yerinde fazla mesai olmadığı için maaşımı ayda yaptığım toplam mesai saatine bölünce yeni işimde oran daha iyi çıkıyor.
    (bkz: züürt tesellisi)