şükela:  tümü | bugün
 • tim'e yol gösteren ve en ba$ta giderek tehlikeyi ilk olarak görüp, tim'i yönlendirmesi gereken, araziyi en iyi bilen ki$idir. (bkz: kılavuz) (bkz: lider)
 • birde "ali öncü" sü var
 • mustafa kemal atatürk'ün atatürk'ten önceki ilk soyadı.
 • en güzelinden bir kız ismi.` : öncü`
 • büyük bir gurup veya askeri birliğin önünüden giderek yolu,araziyi ve olası tehlikeleri arkadan gelen gurup liderine bildirmekle yükümlü kişi veya kişilere verilen ad(öncü kuvvet)
  toplumların gelişmesinde;gunluk aktivite dışına çıkarak toplumun gelişmesine hız veren kişi..;
 • öyle bir gazeteydi ki maskeli leydi kitabını övmüş bir radikal gazetesi yazarı kadına şöyle bir şekilde saldırabilmişlerdir.

  "muhabbet tellalı x'in adı birtakım fuhuş olaylarına karışmış. bu çok yönlü kadının o dönemde istanbul'da faaliyet gösteren muhabbet tellallarının en ünlülerinden olduğu kaydediliyor. x o yıllarda pek çok genç kızı fuhuş bataklığına çekmiş, telekızlık yapmaya başlamalarına neden olmuş.

  kendisi de 5 milyon lira karşılığında cinsel ilişkiye giren x, tarifesi nedeniyle ‘‘beşlik x’’ ismiyle ünlenmiş. yataktaki marifetleri sayesinde x'i o dönemde birçok genç, bu özelliklerinden dolayı tercih ediyormuş.

  yakalandığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan dolayı, birdenbire x'in işleri kesatlaşmış. hastalığı tedavi edilemez duruma gelince, işi bırakmış.

  suadiyeli gençler, x'in kalçasındaki benden, karnındaki yara izine kadar her şeyi kanıtlamaya hazır olduklarını ifade ediyorlar. ihtiyaç duyulduğu takdirde, konu hakkında bildiklerini anlatacaklarını her yerde konuşuyorlar."

  ve tekrar hatırlatalım, bu gazete türkiye'nin ilk kadın başbakanını cansiperane destekliyordu. bu yazıyı yazanlar da halen yeni efendilerine hizmet için çömlek gibi bir suratla kalem oynatmakta utanmıyor. pişkinlik bizim ata sporumuzdur çünkü.
 • marksist bir kavram. belirli toplumsal koşulların sonucu ortaya çıkan bir olgudur. esas itibariyle kitle öncüsü olarak ifade edilse de kısaltma olarak öncü kullanılır.

  o halde [kitle] öncü[sü] nasıl tanımlanmalıdır? eğer diyalektik mantığın yardımıyla tanımlamak istersek, öncünün bir varlık değil, bir fenomen olduğunu söylememiz gerekir; yani, sınıfların ve üstyapıların tersine, bütün bir dönem boyunca sürekli bir varlığa sahip değildir. mücadelede önde olan kesimler öncüdür. göreli bir kavramdır ve bizzat kendi adı, artçı bir kesimin bulunduğunu gösterir. genel anlamıyla parti, işçi sınıfının öncüsü, işçi sınıfı ise tüm toplumun öncüsüdür. eğer somut örneklerden gidecek olursak, fransa'da 1936 yılında işçi hareketi, 1968 yılında ise öğrenci hareketi öncüydü. arjantin'de 1955-1966 arasında metal işçileri, 1968'de öğrenciler, 1969'dan itibaren de otomotiv sanayisi işçileri öncüydü. peru'da hugo blanco önderliğindeki köylüler, velazco alvarado'nun başkanlığı sırasında da eğitim işçileri öncüydü.

  (...) [h]er mücadelenin kendi öncüsü vardır; bir mücadele sırasında, farklı anlarda farklı gruplar bu rolü üstlenebilir; üstelik, bugün öncü olan bir kesim ertesi gün bu rolünü yitirebilir, hatta mücadelenin gerisine düşebilir. öncünün iki geleceği vardır: ya tekrar sınıf içinde eriyecek ya da üstyapı tarafından özümsenecektir. örneğin, eğer bir öncü kesim bir ideoloji yaratarak ve bir örgüt inşa ederek faaliyetine süreklilik kazandırırsa, o zaman üstyapının bir parçası durumuna gelir. kimi zaman mevcut bazı partiler ya da kitle örgütlerince soğurulurlar. (...) öncünün diğer geniş kesimleri, mücadeleyi bırakarak kendi sınıflarının içinde erirler, dolayısıyla tekrar altyapının bir parçası olurlar.

  nahuel moreno’nun parti ve devrim adlı eserinden derlenmiştir
 • saçma bir erkek ismi. öncü ne ayol. yok artçı..
 • tavuk dönerci.