şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da yeni bir oluşum. şimdilik akademik düzeyde olmayan başta felsefe olmak üzere çeşitli sosyal bilimler alanında yazıların olacağı bir dergi. yazarları, türkiye'ye hakim olan kıta felsefesine karşı alternatif bir bakış açısı sunmak için kolları sıvadıklarını söylüyorlar. yani okullarda gördüğümüz klasik felsefe tarihi ya da felsefeciler şunları dedi ortaya şu fikirleri attılar gibi ezber sözlerden ziyade argümantasyon ağırlıklı ve bir fikri düşünceyi pratikte de işler hale getirmeye yönelik çalışmalarda bulunacaklar. en azından ben böyle anladım. birkaç haftaya dergi piyasada olur.
 • ankara'da kurulmuş bir analitik felsefe dergisi. manifestolarında da yazdıkları gibi amaçları türkiye'de hakim olan kıta ekolünün bir alternatifi olduğunu göstermek. başarılı olacaklarına inancım tam, verdikleri emeğin ve çabanın karşılığını alacaklardır.
 • söyleyen olmamış ama ilk sayısı çıkmış olan dergi. şuradan nasıl sipariş edilebileceğine dair bilgi edinilebilir. içinde benim de makalem olduğu için demiyorum, epey iyi bir iş oldu.
 • ankarada kurulmuş ve türkiyedeki sayılı nitelikli dergilerdendir. kurucuları türkiyede gelecek vadettiğini düşündüğüm az kişilerden.
 • ikinci sayısının çıkmasına az kalmıştır ve içeriği belli olmuştur. benim makalemin drafti şurada, dergide yayınlanacak güncel hali biraz daha iyi ama haliyle.
 • satın aldığım ve analitik felsefe ile ilgili kafamdaki soru işaretleri açısından gayet faydalı bulduğum dergi. türkiye'de analitik felesefenin yetersizliği düşünüldüğünde gerçekten öncüller.
 • evrim ağacı ile de ortak çalışmalar yürüten, ankara merkezli, analitik felsefeye odaklı dergi. youtube videolarını ara sıra takip ediyorum keza twitter'da da öyle. kıtacılardan farklı olarak; sade, yalın ve agresif olmayan bir dille argümanlarını anlatıyorlar. şimdiye değin iyi gidiyorlar, umarım daha da başarılı olurlar ve ülke felsefesine yeni bir perspektif katarlar.
 • tesadüfen görünce heyecanlandıran fakat içeriğe bakınca marksist yalaması olduğu anlaşılan, sorduğumda yok yok liboşuz da aynı zamanda şeklinde cevap veren, başka bir kendi yazdıklarını kendi okuyanlar dergisi.
 • anladığım kadarıyla kurucusu olan arkadaşlar liberal. sosyal medya hesaplarında veya yazdıklarında genel olarak bu çizgide paylaşımlar yapıyorlar.

  ancak derginin esas meselesi bu değil. türkiye'de analitik felsefe alanında bir boşluk var. o boşluğu doldurmaya aday olmuş bu ekip. eksikleri olmakla birlikte başlangıç için de gayet iyiler. kendileri ilerledikce dergi de nitelik çıtasını yükseltir umarım.

  derginin ilk iki sayısını da alıp makalelerinin aşağı yukarı yarısını okudum. yeni sayılarını da alacağım. gördüğüm kadarıyla belirli bir kitleleri de var. bu yollardan geçmeden de binler satan dergi olunmuyor hemen.

  önemli bir yola çıkan gayretli gençlerin çıkardığı bir dergi. yaptıkları iyi işleri taktirle okuyor, bunların devamını bekliyoruz.
 • kurulduğu zamanlarda ilke olarak belli bir ideolojiyi takip etmemeyi benimsemiş dergi. "marksist yalaması" demek açıkça haksızlık(ya da derginin çizgisine dair hiçbir şey bilmemek) olacaktır. kuruculardan birisi iyice açıkladı bunu.

  kitap önerilerinde(en azından türkçe önerilerde) 6 marksist 6 liberteryen öneri var. ingilizce kitaplar liberteryen ağırlıklı, liste genişletiliyor. bu halde dergiye "marksist yalaması" demek, en kibar tabirle iftiradır.