şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da yeni bir oluşum. şimdilik akademik düzeyde olmayan başta felsefe olmak üzere çeşitli sosyal bilimler alanında yazıların olacağı bir dergi. yazarları, türkiye'ye hakim olan kıta felsefesine karşı alternatif bir bakış açısı sunmak için kolları sıvadıklarını söylüyorlar. yani okullarda gördüğümüz klasik felsefe tarihi ya da felsefeciler şunları dedi ortaya şu fikirleri attılar gibi ezber sözlerden ziyade argümantasyon ağırlıklı ve bir fikri düşünceyi pratikte de işler hale getirmeye yönelik çalışmalarda bulunacaklar. en azından ben böyle anladım. birkaç haftaya dergi piyasada olur.
 • söyleyen olmamış ama ilk sayısı çıkmış olan dergi. şuradan nasıl sipariş edilebileceğine dair bilgi edinilebilir. içinde benim de makalem olduğu için demiyorum, epey iyi bir iş oldu.
 • ülkemizin en önemli ve en kaliteli felsefe girişimlerinden birisidir.

  türkiye'de felsefe gerçek anlamıyla bir şekilde yerleşecekse, başka hiç kimse sayesinde değil, bu ekip sayesinde yerleşecektir. felsefenin "felsefe tarihi" olmadığını, yerleşik ve köklü bir disiplin olduğunu bu halka birileri anlatacaksa, onlar bu ekip olacaktır. felsefenin "özlü söz" olmadığını ve işlevsiz olmadığını öğretecekse, bu ekip öğretecektir.

  korunmalı, kollanmalı, kurda kuşa yem edilmemelidirler.

  ayrıca ortaklaşa yürüttüğümüz felsefe ağacı projesinde de harikalar yaratmaktadırlar; mutlaka okunmalıdır.
 • ikinci sayısının çıkmasına az kalmıştır ve içeriği belli olmuştur. benim makalemin drafti şurada, dergide yayınlanacak güncel hali biraz daha iyi ama haliyle.
 • bazı yönlerine (kıta felsefesinin keyfiliğine dalan entelektüeller, felsefe tarihini ve belli düşünürleri okumayı felsefe yapmak zannetmenin açtığı problemler) katılsam da garip bir manifestoları olan site. ulan gören de analitik felsefe herşeye çözüm olacak sanır, ya da şöyle konuşalım analitik felsefe türkiye'de yasaklıymış, hatta hiç olmamış bu genç arkadaşlar dünyayı keşfediyorlarmış sanır.

  böyle bişey yok arkadaşlar. çünkü analitik felsefe = akademik felsefe. halka ve çok konuşan entellerimizin gündemine inememesi doğrudan bununla alakalı... akademi içinde konuşursak türkçe ders veren üniversitelerimizde merkezi olmaması da gayet normal, çünkü tüm literatür ingilizce. türkçe felsefe bölümü okuyanların hatta yüksek lisans vs. yapanların çoğunun ingilizcesi yok(abartmadan konuşuyorum). bu bu yüzden oluyor. ama ingilizce eğitim veren fakültelerde gayette analitik felsefe hakim hiç birbirimizi yemeyelim.
 • güzel bir iş yapmaktadırlar. felsefe tarihi okuyarak ve x filozofu çalışıyorum diyerek ortada dolaşan, bulanık ve anlamsız kavramlarla kendilerine felsefe bataklığı kuran ekollere karşı ufuk açıcı olmaları dileğiyle.
 • türkiye'de analitik felsefenin geniş kitlelere yayılması için olağanüstü çaba sarf eden dergi. şu anda 3 sayı çıkarmış bulunmaktalar. sitelerinde yaptıkları çevirileri, söyleşileri yayınlamaktadırlar. youtube kanallarında konuşma yapmak için çağırdıkları kişilerin konuşmalarının kayıtlarını bulabilirsiniz. ayrıca konuşmalara canlı olarak katılabilirsiniz. facebook ve instagram sayfalarında etkinlikleri paylaşıyorlar. ortamları hakikaten çok samimidir. hoşsohbet insanlardır. gidip tanışmanızı tavsiye ediyorum.
 • anladığım kadarıyla kurucusu olan arkadaşlar liberal. sosyal medya hesaplarında veya yazdıklarında genel olarak bu çizgide paylaşımlar yapıyorlar.

  ancak derginin esas meselesi bu değil. türkiye'de analitik felsefe alanında bir boşluk var. o boşluğu doldurmaya aday olmuş bu ekip. eksikleri olmakla birlikte başlangıç için de gayet iyiler. kendileri ilerledikce dergi de nitelik çıtasını yükseltir umarım.

  derginin ilk iki sayısını da alıp makalelerinin aşağı yukarı yarısını okudum. yeni sayılarını da alacağım. gördüğüm kadarıyla belirli bir kitleleri de var. bu yollardan geçmeden de binler satan dergi olunmuyor hemen.

  önemli bir yola çıkan gayretli gençlerin çıkardığı bir dergi. yaptıkları iyi işleri taktirle okuyor, bunların devamını bekliyoruz.
 • kurulduğu zamanlarda ilke olarak belli bir ideolojiyi takip etmemeyi benimsemiş dergi. "marksist yalaması" demek açıkça haksızlık(ya da derginin çizgisine dair hiçbir şey bilmemek) olacaktır. kuruculardan birisi iyice açıkladı bunu.

  kitap önerilerinde(en azından türkçe önerilerde) 6 marksist 6 liberteryen öneri var. ingilizce kitaplar liberteryen ağırlıklı, liste genişletiliyor. bu halde dergiye "marksist yalaması" demek, en kibar tabirle iftiradır.
 • ankarada kurulmuş ve türkiyedeki sayılı nitelikli dergilerdendir. kurucuları türkiyede gelecek vadettiğini düşündüğüm az kişilerden.