• keşan'da yayinlanan ataturkcu ve demokrat cizgide gunluk siyasi gazete.
  • (bkz: lider)
  • bir davada, fikri veya siyasi bir harekette onde giden, onayak olan, kitleyi idare eden kimse, lider, $ef. erkek ve kadin adi olarak kullanilmaktadir. turkce bir isimdir.
  • ankara'nın altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir.
  • (bkz: kender)
  • gücü, ünü ve toplumsal yeri dolayısıyla, belli zaman ve durumlar içinde, ilişkili bulunduğu küme veya toplumun tutum, davranış ve etkinliklerini değiştirip yönetme yeteneğini gösteren kimse, lider, şef.
    (bkz: tdk)

(bkz: mustafa kemal atatürk)
  • bir çocuğa verilmemesi gereken isimlerdendir; tıpkı gürbüz, yiğit vesaire benzeri iddialı isimler gibi...

adını taşıyamamak çok pistir. sen o çocuğa önder dersin, low-profile, grubun düz adamı bi tip olur çıkar. gürbüz dersin, uzun ince bi çocuk olur.

ben koymam çocuğuma böyle isimler... çocuk bana küfreder sonra...
  • karakteri en çok etkileyen isimlerden biri. ilkokulda önder isimli bir çocuğun sınıf başkanı olmak için ne kavgalar ettiğini gözümle gördüm.
  • yeni anayasaya ilişkin rapor hazırlayan ve tbmm başkanı cemil çiçek'e sunan imam hatip liseleri mezunları ve mensupları derneği.

raporda vurgulanan önerilerden bazıları şöyle;

- vatandaşlık tanımı, objektif kriterlere bağlanmalı, etnik kimlik vurgusu yapılmamalı.

- 100 türkiye milletvekilliği uygulamasına geçilmeli. dokunulmazlık kapsamından yargılama çıkarılmalı.

- mgk anayasal bir kuruluş olmaktan çıkarılmalı.

- askeri yargı ve askeri yüksek mahkemeler kapatılmalı.

- anayasanın başlangıcının yazımında inançlara saygı vurgulanmalı.

- türkiye’de çoğulcu demokratik toplumun oluşmasını engelleyen milliyetçilik ve laiklik ilkeleri, cumhuriyet’in nitelikleri arasından çıkarılmalı.

- eğitimin her aşamasında isteğe bağlı olarak ve yeterli talebin olması şartıyla ana dilde eğitim imkanı tanınmalı.

- din ve devlet ilişkileri, ayrı bir maddede açıkça düzenlenmeli.

- diyanet işleri başkanlığı özerk bir kuruluş haline getirilmeli, farklı inançların temsiline imkan tanınmalı.

- din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri, eğitimin her kademesinden, zorunlu dersler arasında yer almalıdır. belli bir din ve inanca dayalı din dersleri seçmeli ders haline getirilmeli.

- din ve inanca dayalı kılık kıyafet her bakımdan bir hak olarak tanınmalı ve serbest olmalı. kamusal alanda türban serbest bırakılmalı.

- cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için isteklerine bağlı olarak dini yemin tanınmalı. zorunlu ilk ve orta öğretim kesintili olmalı.
  • imam hatip lisesinden mezun olan kişilerin kurduğu, şu anki başbakanın 475. üyesi olduğu ve anayasanın değiştirilemez hükmü olan maddelerin değiştirilmesini isteyen oluşum. ben demiyorum sitelerinde yazıyor:

ahanda

zaten kendi içlerinde bile çelişiyorlar, ilk başta inançlara saygı vurgulanmalı derken, arkasına din dersleri mecburi olmalı, laiklik kaldırılmalı diyen insancıklar. biraz daha detaylı incelenip daha fazla çelişen nokta bulunabilir ama midem kaldırmadı.

çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.
hesabın var mı? giriş yap