şükela:  tümü | bugün
 • özkan derindere ile birlikte türkiye'nin elon musk'u diyebileceğimiz elektrikli araç işini ülkemizde yapabilmiş gerçek bir babayiğit. dma'nın geliştirdiği teknolojiyi asla yabana atmamak lazım. sistem tesla modellerine (alüminyum şase ve kaporta) göre daha ağır bir şase ile (içten yanmalı çelik araç şasesi ve sac kaporta) benzer bir menzile sahip. işin güzel kısmı kendileri de dahil kimseyi üzmeden bu işi o kadar güzel kotarmışlar ki (araçlar önce kiralık olarak piyasa da dolaştı ve yol testleri böylece son kullanıcı kontrolünde yapılmış oldu) hayran kalmamak elde değil. her şeyiyle kendini kanıtlamış bir sistem kısacası.
  umarım yeni projeye de katkıları olur hatta ikinci bir koldan devletin kendilerine destek olmasını isterdim. çünkü kore de başta aynı anda 3 markayla dünya piyasasına giriş yaptı. bunlar hyundai, kia, ve daewo idi. ikisi dünya piyasasında yer edinebildi, biri yalan oldu. bizim de bir kaç farklı ekiple (rekabet açısından da önemli bu) bu işi götürmemiz sanırım en doğru olanı.
 • az evvel teke tek programinda dinledigim, elektrikli araclar konusunda ozgun fikirleri olan bir abimiz. yakin gelecekte muhtemelen ismini daha sik duyacagiz.
 • kendisini şurada izledikten sonra hayran kaldığım muhtemelen ülkemiz için yakın gelecekte çok kritik bir şahsiyet olacak kişi. yolları açık olsun.
 • bu kadar iş yapıp "pr" yapmaması şaşırdığım insan. dediğine göre ciddi kurumlarla çalışıyorlar. bu başlık yakında dolup taşacak, demedi demeyin.
 • elektrikli vasıta üretimi için en erken pozisyon alan vatandaşlarımızdan birisi olduğunu kabul etmek gerekir.
  tabir yerindeyse, "saçlarını bu uğurda ağartmış" bir kardeşimiz olduğunu görmeliyiz; ancak, amerika yaşantısında edindiği pek belli olan yoğun ingilizce kelimelerden dilini arındırmadığı sürece "gösterişçi ve itici" algılanacağını belirtmeliyim. yani, inandırıcılık düzeyi yüksek bir iletişimin üzerine aşırı doz ecnebi malumat midemi bulandırdı izlediğim video kapsamında.
  the link:

  yine de,
  takip edilesi ve kontrol takıntılı bir mühendis / girişimci profilidir; göreceğiz yapacaklarını...
 • her ne kadar türkiye'nin böyle enerji dolu ve özveriyle calisan, hem de amaci populer olmaktan ziyade ülkeye kazanimlar, yenilikler getirmek olan insanlara ihtiyaci olsa da kendisini cok da ileri görüslü bulamadim. evet, kulaga cok itici geliyor biliyorum, böyle yenilikci teknolojiyle ugrasan bir adam hakkinda agir bir itham, ancak demeclerinden hareketle kendisini biraz spekülatif ve de kisa vadede basarili olabilecek tarzda yatirimlarini bire bin katarak anlatan biri olarak gördüm. diger yandan da icinde bulundugu ülkeyi ve insanini düsününce cok da yanlis yapmadigi kanaatine vardim. nabza göre serbet veriyor belki de. underrated bir firmaya da sahip olsa azimle calisabilmesini ayakta alkisliyorum tabi ki, orasi ayri.

  simdi gelelim elestirimin sebebine, tabi ki bunu sosyal medyada buldugum demeclerinden hareketle yapiyorum. öncelikle tesla'dan daha iyi hatta dünyada en iyi elektrikli arac batarya sistemlerini ürettigini söylemis. teslanin 12000 batarya hücresine karsilik 400 hücreyle 400 km menzile cikabileceklerini iddia etmis. büyük ihtimal eldeki bir "fact" den hareketle spekülasyon yapiyor. tesla'nin mühendislik altyapisindan daha iyi bir altyapiya sahipsin, ondan daha uzun menzille ve daha ufak bir pil üretiyorsun ve hala underrated yoluna devam edebiliyorsun, olacak is degil.

  bir diger konu da fcev yani yakit pilli araclarda gelecek görmemesi. sebebini de hidrojen üretiminin pahali olmasina dayandiriyor. bu da kisa vadede dogru, ancak uzun vadede yanlis olacak bir önerme. tabi ki ilk yatirim maliyeti acisindan cok pahali bir alan yakit pili ve hidrojen konusu. ancak türkiye'nin buna bir yerden girmesi lazim eger ki gelecekte elektrikli araba üretecegim diyecekse. en azindan üretilecek yerli otomobil platformunu yakit pili ve batarya sistemini beraber kapsayacak sekilde tasarlamali, yani fuelcell e de yer acmali ki gelecekte daha ucuza modeller arasi gecisler yapabilsin. fuelcell teknolojisi uzun menzil ihtiyaci olan ve büyük araclar icin daha avantajlidir cünkü hafiftir, dolumu cok daha hizlidir, hidrojen üretim maliyeti azalmaktadir vs.

  benzer sekilde, pilli araclarin geleceginin büyük boyutlu segmentlerde ilerleyecegini ve pilli ufak boyutlu araclarin gelecegi olmadigini söylüyor. bu iddia da kisa vadede dogru ancak uzun vadede yanlis bir iddia. evet, pil boyutu büyüdükce uzun menzillere cikabilirsin, ve suanki trendse insanlarin büyük araclara yönelimi seklinde (suv tarzi). ancak gelecekte sehir ici ulasimda ufak boyut ve co2 emisyonsuz arac aranirken menzil problemleri de carsharing tarzi sistemlerle asilacak, yani kullan ve park et sarj olsun gibi bir bakima arac kiralama ortak kullanma. kaldi ki ufak arac icin ufak batarya üretmek daha az maliyetli, daha az enerji gereksinimli ve daha cevrecidir. asya pazarinda bu tarz ufak araclar önemli yere sahiptir, es gecilmemesi gerekir.

  tesla bir devrim yapti, otomobil firmalarini tabiri caizse atesledi, ancak amac sadece "tesla'dan daha iyi olmak" olmamali, farkli profilde kullanicilara cazip gelebilecek, türkiye'deki kullanici profiline uyarlanmis, kendine özgü bir araca uygun bir teknoloji gelistirmek olmali. sanirim derinderenin yaptigi da toyota corolla'yi alip conversion yapip üstüne kar koyarak tekrar satmak, yani toyotanin pil sistemi yerine kendi sistemlerini yerlestirmek.

  belki de daha iyi isler cikarmasi icin yerli otomobil yapacak 5'li sirket grubunun arasina girmesi gerekirdi. ya da bir sekilde girecektir bilemeyiz, görecegiz.