şükela:  tümü | bugün soru sor
149 entry daha
  • e madem itin g.tüne sokulmuş ben de nedir ne değildir tanımı yapayım bari*
    ulaşım:
    -ana kampüse üç farklı toplu taşıma aracı ile gidebilirsiniz:
    1) dolmuş: eski usul paralı sistemle çalışmakta. genelde hızlı bir ulaşım sağlar ancak 10 kişilik minibüste 25 kişi giderken yaşam amacınızı sorgulayabilirsiniz. bunun yanında fiyatı biraz pahalı. (öğrenci fiyatı 2.50 tl)
    2) tramvay (ya da hafif raylı sistem): şu anda üniversite girişine kadar hizmet veriyor. iki eksisi var: birincisi otobüs ve dolmuşa göre çok yavaş olması; ikincisi ise samkart denen zımbırtının tramvay binişinde 3 tl kesmesi(normalde öğrenci 1.65 tl ama 3 tlniz yoksa tramvaya binemiyorsunuz.) üniversite durağında indikten sonra ring vasıtasıyla (bkz: r11) istediğiniz bölüme gidebilirsiniz ancak ringler biraz sıkışık olacak hazırlıklı olun.
    3) halk otobüsü (samulaş): dolmuş ve tramvaya göre çok daha makul olan toplu taşıma aracı. neredeyse şehrin her yerine gidebilirsiniz. fiyatları ise 1.50-1.75 arasında değişmekte ve tramvaydaki 3 tl saçmalığı yok.
    -tramvay ve halk otobüsü kartlı sistemle çalışmakta. eğer burada okuyacaksanız cumhuriyet meydanındaki samkart merkezinden (yeraltı çarşısında kendileri) samkart denilen ulaşım kartı almanız gerekiyor. kimlik fotokopisi, bir adet vesikalık fotoğraf ve 10 tl bu kart için yeterli. yok lan ne okuyacam diyorsanız iki binişlik kartları da kullanabilirsiniz. onun da fiyatı 8 tl.
    ortam:
    -öncelikle belirteyim ki samsun'da ve burada çok fazla suriyeli öğrenci var. bunlar dışında afrika-asya ağırlıklı bir yabancı öğrenci skalası var. türki cumhuriyetlerden (özbek,türkmen,azerbaycanlı) gelen öğrenciler de yok değil. bunun dışındaki öğrenciler genelde karadeniz (samsun,ordu,giresun,amasya, trabzon) ağırlıklı. eğer karadenizliyseniz hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.
    -burada okulun düzenlediği bahar şenlikleri, partiler, konserler yok. bu tür şeyler beleşe gelsin diyorsanız unutun ve sırf bu yüzden geleceksiniz gelmeyin. burası ikili insan ilişkilerinin bile neredeyse olmadığı bir okul.
    -yemekleri öğrenci kartınıza para yükleyerek yiyebilirsiniz. dört çeşit yemek 2.25 tl ve genelde doyurucu. yemekhaneler 11-13 arası ve 17.30-19.00 arası açık oluyor.
    iklim:
    -tipik karadeniz iklimi. ancak okul deniz seviyesinden biraz yüksek olduğundan ve etrafı yüksek tepelerle çevrili olduğu için şehir merkezinden hissedilir derecede soğuk oluyor. eğer karadenizden gelmiyorsanız dışarı çıkarken mutlaka şemsiye almayı unutmayın.*
    eğitim:
    -genelde fakülteden fakülteye değişmekte. tıp ve mühendislik fakülteleri gerçekten zor. tıp fakültesi hariç geçme notunuz 60. çanla birlikte bu sayı daha aşağılara düşebiliyor.
    -bilgi yönetim sisteminde genel anlamda bir sıkıntı yok ama ders kayıt döneminde elinizi çabuk tutun. sonra danışmanın kapısında yatmak zorunda kalabilirsiniz.**
    not: bu yazdıklarım kurupelit'teki ana kampüs içindir. daha fazlasını merak edenler yeşillendirebilir.
  • üstteki yazar o kadar güzel anlatmışki bir an kendimi samsun'da buldum.
    bende ekleme yapayım. kampüste mandalar, inekler görmeniz çok olası.* yemyeşil bir kampüs. merkezde hava güneşliyken kampüse yağmur yağdığı olur. kampüs soğuktur genelde.

yeni kütüphanesine yetişemedim fakat güzel olduğunu duydum. ders kayıtları cidden sıkıntılıdır ama panik olmayın bir şekilde hallediliyor. kulüp konusunda da dolu bence dağcılık kulübü, tiyatro kulübü, sivil havacılık kulübü en popüler olanları. türk sanat müziğine ilginiz varsa türk sanat müziği topluluğuna da gidebilirsiniz.( inanın çok seveceksiniz)
    bunların dışında evet malesef öyle şenlikler, konserler, festivaller filan beklemeyin ama samsun güzel bir şehir sizi tatmin edecektir.