şükela:  tümü | bugün
 • milli birlik komitesi içinde çelişkilerin artması sonucunda 14 subayın ordudan uzaklaştırılarak, yurtdışına "müşavirlik" adı altında sürgüne gönderilmeleri. bu subaylar arasında alpaslan türkeş, orhan kabibay, orhan erkanlı, münir köseoğlu, mustafa kaplan, muzaffer karan, şefik soyuyüce, fazıl akkoyunlu, rıfat baykal, dündar taşer ve numan esin vardı.
 • muhteviyatı aşağıdaki şahıslardır, gönderildikleri yerlerle birlikte yazılacaktır:

  alparslan türkeş - yeni delhi
  mustafa kaplan - lizbon
  orhan kabibay - ottawa
  münir köseoğlu - stockholm
  şefik soyuyüce - kopenhag, roma
  orhan erkanlı - meksika
  numan esin - madrid
  muzaffer özdağ - tokyo
  rıfat baykal - israil
  irfan solmazer - rabat, bonn
  fazıl akkoyunlu - kabil
  dündar taşer
  muzaffer karan

  milli birlik komitesi üyelerin arasında çıkan anlaşmazlık sonucu ihraç edilip yurtdışına elçiliklere gönderilen üyelerdir.bunlara ayrıca progressistler (ilericiler) de denir. en yüksek rütbelileri albaydır.
 • 13 kasım 1960 sabahı evlerinin çevrelerine hava subayları konuşlanmış ve kendilerine şu satırların yazılı olduğu mektup sarı zarf içinde sunulmuştur:

  "komite içindeki çatışmalar yüzünden normal çalışma düzeni kurmaya imkan kalmamıştır. bu sebeple milli birkik komitesi'ni feshettim. milli birlik komitesi üyeliğinden affedildiniz ve emekliye sevkolundunuz. şerefinizle mütenasip bir dış göreve atanmak üzere evinizde bekleyiniz. imza: cemal gürsel"

  milli birlik komitesi üyelerinden haydar tunçkanat on dörtlerin yurt dışına gönderilmesini yeterli bulmamış ve kurşuna dizilmelerini talep eden bir önerge vermiştir. tasfiyenin uygulaması hava kuvvetleri komutanı irfan tansel tarafından gerçekleştirilmiştir.
 • sonradan ckmp ve mhp'nin cekirdegini teskil edecek cuntaci klik. 27 mayis'in turkiye siyasetine en buyuk armagani, surpriz yumurtadan cikan cilgin sey...

  yanlis hatirlamiyorsam, ozellikle dundar taser ve muzaffer ozdag yetmislerde mhp fasizminin ideologlugunu yapacaklar, taser komando kamplarinin, ki sonradan ulku ocaklarinin serpildigi tohum olacaktir, sorumlulugunu ustlenecektir.

  aslinda ondortler ikiye bolunmustur-en azindan gorunuste, bir yanda turkesciler, ote yanda kabibaycilar. sonradan tuncay celen dogru bir tasvirle orhan kabibay'a sahte solcu diyecektir.

  bir de attila ilhan'in yaraya tuz basmaki ondortlerin surgunu cevresinde gelisir.
 • 60 ihtilalinde, demokrasiye geçmekte gönülsüz olan, daha diktatoral bir anlayiş benimsemek isteyen, demokrasinin halka verilmeyecek kadar önemli bir şey olduğunu savunan insanlardandir ondörtler.. daha en başta asker "biz siyasetten, devlet yönetiminden anlamayız" derken (özellikle cemal madanoğlu gibileri) ondörtler "yapariz efendim, her şeyin en iyisini yapariz" dusturuyla hareket etmek istemişler, ama ismet paşa'nın "derhal demokrasiye geri dönülmeli" çıkışı ile bu ondört kişi kontra pozisyonda kalmıştır..

  sonrası malum..
 • 27 mayıs darbesi'nin kurban edilen evlatları bunlardır. esasında 27 mayıs darbesi'nin esas kahramanları, unsurları da bu adamlardır. darbe esnasında kore'de görevli olduğundan sebep komite'ye girememiş talat aydemir de olsaydı 14'lerden değil ve fakat kuvvetle muhtemeldir ki 15'lerden bahsedilecekti.
 • içlerinde bulunan muzaffer özdağ günümüzde mhp liderliğine oynayan ümit özdağ'ın babasıdır.
  içlerinde bulunan alparslan türkeş ise günümüzde mhp'den akp'ye geçen tuğrul türkeş'in babasıdır.
 • en ünlü üyesi türkeş olan, 27 mayıs sonrası sürgün yemiş grup.

  her ihtilalin ilk önce kendi çocuklarını yemesini test edenler olmuştur 14'ler. ama bence kaşındıklarından olmuş bu biraz.

  milli birlik komitesi içinde 27 mayıs sonrası iki damar çıkmıştı. birincisi cemal madanoğlu'nun 'biz siyasetten anlamayız seçime gidelim'ci grubu, diğeri ise türkeş'in 'yok biz böyle raadız kanka siyaset siyasetçilere bırakılacak bir iş değildir'ciler grubu idi. madanoğlu'nun komitenin başındaki cemal aga*'yı kafalamasıyla bu grubu ülke dışı görevler vererek uzaklaştırmışlardır.
 • içlerinde bulunan 5 darbeci asker;
  alpaslan türkeş, muzaffer özdağ, rıfat baykal, ahmet er, dündar taşer
  mhp'nin öncülü ckmp'nin kurucusudur.
 • milli birlik komitesi üyelerinden olan bu kişiler, 27 mayıs darbesinden sonra erken seçime gidilmesinin önünü kesmişlerdir. sebebi ise bu durumu iktidarı dp'den alıp chp'ye vermek gibi bir şey olarak görmeleriydi. başlarında alparslan türkeş'in bulunduğu bu 14 kişiyi, yurtdışına göndermişlerdir.

hesabın var mı? giriş yap