*

şükela:  tümü | bugün
 • her önüne gelenin tanrı unvanı aldığı marvel evreninde gerçek tanrıya en yakın varlık.
 • marvel evreninde en üst seviyede bulunan ve tanrı olarak adlandırılabilecek varlık. jack kirby'nin suretinde çizildiği söylenir.

  bilgi için

  edit: link düzeltildi
 • genellikle marvel süper kahramanları için yapılan kim döver karşılaşmalarının rakipsizidir.
 • yine marvel evreninde yer alan celestial olanıyla karıştırmamak lazım.

  one-above-all
  one above all
 • hakkındaki şu teori ilginçtir mesela.
 • lobo harcar bunu.
 • oaa hakkında biraz bilgiyi resimliroman.net'te berkuralcan rumuzlu arkadaşın yazısında buldum. linki buraya bırakıyorum.

  --- alıntı ---

  üzerinden yıl geçmiş olmasına rağmen bu konuyu hortlatmayı borç biliyorum. :d

  one above all'un stan lee olarak düşünülmesi marvel çalışanları arasında da bir espri olarak görülüyor diye okumuştum bir yerde. tabi ki bu gerçek olmayabilir, ama bir "inside joke" olarak düşünüldüğü belli. zaten pek de fazla rolü olmayan bir karakter. düşündüğünüzde, stan lee'nin spider-man filmlerinde oynadığı yaşlı amca karakteri de, one above all ile aynı rolü üstleniyor.

  konuya cevap yazmamın sebebi, üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen düşüncelerimi belirtmek değil elbette, daha önceden hazırlamaya başladığım bir yazıyı koymak için çok uygun bir başlığa sahip olması.

  bu uzun süreden beri gelmiş bir geyiktir, "marvel'ın en güçlü karakteri, varlığı, tanrısı" vs. bu tartışma 30 yıl önce yapılıyor olsa, basit bir cevap verip işin içinden çıkmak gayet kolay olurdu. fakat marvel o kadar değişip gelişti ki, gelişmek kelimesini yüzde yüz iyi anlamda kullanmıyorum, artık "tek bir en güçlü varlık" seçmek çok zorlaştı. one above all bu kategoride adaylardan biri olabilir. ama en güçlüsü o mu? hayır, tek başına değil.

  öncelikle one above all'u biraz daha basite indirgeyeyim, one above all earth 616'nın yaratıcısıdır. bütün evrenlerde ve alt evrenlerde vardır, ve ancak gerektiğinde görünür. kısacası, marvel çizgi romanlarında "tanrı" karakteri olmasını istemiş, ve ona "tanrı" adını vermek istemedikleri (veya bu adın copyright'ını alamayacaklarını bildikleri için :d) böyle bir isim vermiştir.

  fakat, bu bahsettiğim "gelişme" sonucunda, "tanrı" bile tek başına en güçlü olamıyor.

  marvel universe ile sınırlı kaldığımızda bile, yani multiverse'ün içindeki alt evrenlere girmeden bile, one above all kadar güçlü, onun kadar önemli pek çok varlık bulunabilir. marvel'ın "cosmic" olarak adlandırdığı karakter grubunda da, yani uzayda ve evrende geçen olaylarda, teorik olarak sınırsıza yakın güçte pek çok karakter bulunuyor.

  bunların en popüler örneği galactus. teorik olarak sınırsız gücü var, gezegenleri yiyerek besleniyor, marvel evreni'nin kendisinden bile yaşlı, ve evren yaratılırken varolduğu için, muhteşem güçlere sahip. galactus'un güçleri, ingilizce wikipedia'da şu şekilde listelenmiş:

  " can employ it to produce nearly any effect he desires, including the molecular restructuring and transmutation of matter, the teleportation of objects — in one instance a galaxy — across space or time, size-alteration,the projection of energy with indeterminable destructive force,the erection of nearly impenetrable force fields, the creation of interdimensionaland intra-dimensional portals, telepathy, telekinesis, and a form of cosmic awareness. galactus has even shown the abilities to create sentient life, simultaneously reconstitute himself and others from complete physical disruption, resurrect his herald morg, manipulate mortal souls as well as memories and emotions, and restore dead planets along with their population"

  çevirmeme gerek olduğunu düşünmüyorum (ve üşeniyorum :oops: ) ama kısaca özetleyeyim: istediği her şeyi yapabiliyor. ayrıca, galactus'un bir başka özelliği de, kendisinden güçlü biri gerçekten olsa bile, tamamen yok edilemez olması. çünkü galactus'un ölümü, aynı zamanda evrenin de yok olması anlamına geliyor.

  yine evren için vazgeçilmez olan, ve sınırsız güce sahip olan popüler karakterlerden biri de phoenix. onun da sınırsıza yakın gücü var, yok edilmesi durumunda, evrenin dengesi bozuluyor, hatta yanlış hatırlamıyorsam aynı galactus gibi onun yok oluşu da evrenin sonunu getiriyor.

  living tribunal bunlardan bir başkası. hiyerarşik olarak one above all'dan hemen sonra geliyor, zaten güçleri de ona oaa tarafından, evreni kontrol etmesi için veriliyor. ama o da, aynı oaa gibi omnipotent. yani yapabileceklerinin sınırı yok. istediği her şeyi yapma gücüne sahip.

  bu karakterlerin yanı sıra, bir de uzay-zaman sürekliliğini sağlayan eternity ve ınfinity karakterleri bulunuyor. her ne kadar, oaa'u tanrı olarak kabul ediyor da olsak, wikipedia'da eternity için yazılan bölümde geçen bir cümle:

  "the character can also manipulate the universe to achieve virtually any effect desired, and exists everywhere simultaneously"

  yani, karakter evreni istediği herhangi bir etkiyi sağlamak için değiştirebiliyor (basit türkçe'yle istediği her şeyi yapabiliyor) ve aynı anda her yerde bulunuyor. bu tanım, size bir şeyler hatırlattı mı? ınfinity için de aynı şey geçerli:

  "like eternity, the character can manipulate the universe to achieve virtually any effect"

  ınfinity ve eternity ile aynı gruba giren, ve teknik olarak sınırsız güce sahip olan death, oblivion gibi karakterlerden uzun uzun bahsedebilirim, ama onların da altına aynı şeyleri yazmam, sanırım benim kadar sizin de canınızı sıkacaktır. çünkü hepsinin gücünün her şeye yettiğini tekrarlayıp durmuş olacağım. :)

  zaten, marvel evreninde, bu karakterlerin hepsi, "omnipotent" olarak tanımlanıyor. yani gücü her şeye yeten, sınırsız güce sahip olan karakterler. fakat, hiyerarşik olarak bunların dizilmesi şu şekikde oluyor:

  1. one above all
  2. the living tribunal
  3. eternity, ınfinity, death, oblivion, galactus, lord chaos, master order vs.
  4. beyonders, kronos, stranger vs.

  fakat, marvel evreni'nin geldiği şu an geldiği noktada, bu karakterler güç olarak sıralanmıyor, sadece hiyerarşik olarak böyle bir diziliş oluyor. çünkü baktığınız zaman, dördüncü grup hariç hepsi, istedikleri takdirde evreni yok edecek güce sahip.

  --- alıntı ---
 • adında bir abartma bulunmayan karakter.
 • ulan, bir tipe bak bir adına bak bir de yaptıklarına bak dediğim karakter.
  marvel evreninin sözde en güçlü varlığı bildiğim kadarıyla ancak tipine sıfatına baksan hiç de öyle durmuyor kerata.
  normal insan şekliyle bildiğin homeless tipiyle arzı endam ederken kostümlü tipiyle trafik ışık direği izlenimi veriyor.
  edit: bu arada tipik (hemen herkesin az bildiğinde yaptığı) bir hata yapmışım, homeless olanla kostümlü olan tip aynı karakter değil isimleri aynı olan farklı karakterler.
  bu marvel'de ikinci çocuğuna isim bulamayıp ilkine verdiği adı ikincisine de veren baba gibi yeminle. aynı isimle iki kahraman mı olur lan? bari ikinsiye onest above all filan diyeydin. (first filan diye ingiliççe dersi vermeye kalklmayın kalbinizi kırarım)
  hatırlatma ve düzeltme için @oguzhan diric e teşekkür.