• sistemin, insanlara fayda sağlamaktan ziyade onları otoritesi altına almayı hedeflediğini anlatan güzide bir film.
  • karamizah filmlere örnek verilecekse ilk 5 te söz edilir. şahane filmdir.
  • --- spoiler ---

hemşire ratched ve mac'in çatışmasına tanık oluruz film boyunca. mac uyumsuzdur. ve düzen uyumsuzları sevmez. uyumsuzlar ya uyum sağlamayı öğreneceklerdir ya da yok olup gideceklerdir. mac direnmeyi seçer. kendi doğasına aykırı olan hiçbir şeyi kabul etmez. ve bunu sonsuza kadar özgür olmakla öder.

--- spoiler ---
  • müthiş bir film. sonu da harika. dün film arkası programında mehmet açar'ın dediğine göre teklifi götürdükleri ilk stüdyo filmin sonunu değiştirmek istemiş. çok şaşırdım doğrusu. bence filmin sonu hikâyeyle o kadar uyumlu ki, aksi düşünülemez. yani kızılderili abimizle jack'in koşarak el ele çıkması çok saçma olurdu şüphesiz ki.
  • filmin çıkarımı 10 sayfa boyunca yapılmış,benim de sevdiğim bir film olmuştur kendileri.daha önce yazılmamış bir tanım yapmak gerekirse de şunu söylerim sanırım:
    netflix üzerinde "bir kuzu * kadar uysal" repliği " bir lamba * kadar uysal " olarak çevrilmiş filmdir.
  • bu zamana kadar erteleyip durduğum filmdi dün akşam izlemiş oldum. verilmek istenen çoğu mesajı ekşiden okuyarak anlamış oldum..
  • 1975 yapım jack nicholson başrolünde olduğu ve bizim filmin adını guguk kuşu olarak çevirdiğimiz kaliteli filmi az önce izleme şansında bulundum.

oyuncuların performansı tartışılamayacak kadar iyiydi ve filmin çekiminden yaklaşık 50 yıl sonra oyuncuların fotoğraflarını görmek nedense bir garip hissettirdi.
  • hayatımda izlediğim en anlamlı filmlerden bir tanesi. ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde ilk 10’a mutlak surette girmeli.

bu filmi izlerken daha da anlamlandırmamı sağlayan, taşları yerli yerine oturtmamı sağlayan michel foucault‘a sonsuz teşekkürler. neden mi? cevabını merak ediyorsanız eğer, deliliğin tarihi, hapishanenin doğuşu, büyük kapatılma, özne ve iktidar, büyük kapatılma gibi kitaplarını okursanız anlayacaksınız.

filmdeki mekan rastgele sıradan bir mekan değil, egemen gücün yani kendini normal addeden topluluklardan sayan insanların anormal yani kendileri gibi olmayan insanların ıslah edilmekten ziyade toplumdan tecrit edilmesini sağlamak ve üretim - tüketim endeksine çomak sokup asalak gibi yaşamalarını engellemek için oluşturdukları bir mekandır.

benzeri mekanlar okul, hapishane, hastane vs. bu mekanlar benzer, prototip insanların var olduğu ve kendi aralarında bir döngü oluşturduğu mekanlardır. fazla felsefi konulara girmemek gerek.

kısacası üzerine akademik tezler, makaleler yazılabilecek bir film. önemli bir altmetni olan, birden fazla mesajı kör göze parmak sokarcasına vermeye çalışan bir film. hayatınızı ve belli başlı şeyleri, tabuları sorgulamak istiyorsanız mutlaka izleyin.
    filmde de dediği gibi “en azından denemiş olursunuz”.
  • az önce izlediğim çok başarılı film. arkadaşlar söylenecek neredeyse her şeyi söylemişler yukarıda aklıma malesef hep biliyoruz da ne oluyor demek geliyor artık farkında olmak bile işe yaramıyor.
hesabın var mı? giriş yap