şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rte'nin aslında one minutes şeklinde kullandığı; akıllı ol almayım aklını anlamına gelen kelimeler bütünü.
 • "van münüt" şeklindeki telaffuzu dunya lideri olma yolunda ilk adımdır.
 • malum olay sonrası muhtelif ebatlardaki tişörtlerin üzerine basılarak satışa sunulmasıyla akıl edeni kısa yoldan şöhret ve para sahibi yapacak kelime öbeği. daha yaratıcı olanlar rte telafuzuyla yazacak ve iki katı kazanım elde edecektir.
 • anlamı "bir dakika arkadaşım, bi'kere o eli indir" olan, olabilen ingilizce cümledir.
  halam ingilizce öğretmeni, o söyledi.
 • işin garip tarafı moderetörün, rte'nin gerçekten 1 dakikalığına söz istediğini sanmasıdır. yok kardeşim bizdeki "van münit"'in anlamı tamamen farklı. kavga çıkmadan önceki son dönemeçtir aslında. gene de çeviren arkadaşa da bin saygı diyesim geldi.
 • öyle bir ortamda, öyle nitelikteki bir topluluğun önünde ve öyle bir yüz ifadesi ve ses tonlamasıyla söylemiştir ki bu ifadeyi recep tayyip erdoğan, her seyrettiğimde katıla katıla gülmeme neden olmuştur, olmaktadır.

  işin nezaket, aksan vs boyutu bir yana, ki hakkaten bence o durumda "ay rezil olduk elaleme" tarzı yaklaşımların hiç bir anlamı yok, türk mizahının en klişe kalıplarından birisi ete kemiğe bürünmüş bizzat yaşanmıştır o an. turist ömer serisini bi düşünün, levent kırca'yı, cem yılmaz'ı, hatta ne kadar neresinin komik olduğunu bir türlü anlamasam da recep ivediği ve hatta ekşi sözlüğün bolca rağbet gören onyüzbinmilyon başlığını da düşünün. temelde nedir bütün bunların ortak noktası: bize has bazı özellikler vardır, bunları ne bileyim uluslararası arenaya veya uzaya falan taşısan ne komik olur lan düşüncesidir. burada da, skeç olarak değil ama bizzat gerçek olarak yaşanan, kasımpaşalı bir vatandaşımızın kendisini davosta bulması versiyonudur.

  daha önce de yazıldığı gibi: "- one minutes, one minutes - ele vur - olmaz, one minutes - ele vur"

  ha bu o davranıştan utandığım gibi anlaşılmasın. benim tespitimde ne utanç var, ne de övünme, sadece ömrüm boyunca hatırladıkça gülümseyeceğim bir anı olarak görüyorum o enstantaneyi, o kadar *.
 • one minutein devamını sözünü kesmek isteyen moderatöre dediği eskuzmi* ile getirmiştir.
 • one minute, davos 'da aşağıdaki şekilde kullanılmış ve anlaşılmıştır.

  rte'nin demek istediği,
  - bi dakka bi dakka olmaaaaz hayır bi dakka indir elini!

  moderatörün anladığı,
  - bir dakika içerisinde bitireceğim