şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en az 6 kişi ile oynanması gereken board game. oyun role playing game türünde. kurt, kahin, köylü, mason*rober*, minion ve çeşit çeşit roller* var.

  oyunu oynayabilmek için akıllı telefondan oyunun uygulamasını indirmek gerekir. herkese bir rol kartı veririr ve ortaya da 3 rol kartı kapalı biçimde yere konur.
  uygulamada, oyun için seçilen roller, uygulama üzerinden de seçilir ve süre başlatıldığında oyuncuların hepsi gözlerini kapatır. süre boyunca uygulamada rol söylediğinde rol hangi oyuncuda bulunuyorsa, gözlerini açar ve rolüne göre davranır.

  mesela kahin* rolünün özelliği ya birinin kartına bakabilmek ya da ortadan iki karta bakabilmektir. ikisinden birini yapar. rober karakteri ise, kartını ya ortadaki kartlardan biriyle ya da oyunculardan biriyle gizliden gizliye değiştirir. süre bittiğinde kim hangi rol olduğuna dair tartışma başlar. bu tartışmanın da bir süresi var haliyle. süre bittiğinde herkes birbirini gösterir ve en çok gösterilen kişi ölür.*

  oyunun amacı rollere göre değişiyor. kurtlar ve minion kötülerin tarafındayken, kötüler için amaç, kurtların hayatta kalması. iyiler için ise kurtların en az birini öldürmek. kurtlar, kendilerini öldürmemeyi çalışırken, minion ise dikkatleri kendi üzerine çekip, kendisini öldürtmeye çalışıyor.

  ayrıca tarafsız olan rol de mevcut; tanner rolü. tanner'in amacı kendisini öldürmek. kendisini öldürmeyi başalırsa, oyunu kendisi kazanmış oluyor. başka tarafsız rol, olup olmadığını hatırlamıyorum.

  tanner ile minion rollerini oynamak zor. çünkü dikkatleri üzerine çekmek kolay değil. yine de bu iki rolü oynamak epey zevkli. bunların dışında rober rolü de oynaması zevkli.

  gayet eğlenceli bir oyun. ikna edebilme ve rola girebilme yetisinde bitiyor. ayrıca doğru düzgün kişilerle oynanması gerekiyor oyunun. çünkü oyunda moderatör olabilecek bir yetkinlik bulunmuyor.