aynı isimde "one piece (dizi)" başlığı da var
  • staj arkadaşım muhammedin önermesiyle başladığım anime
    iyiki başlamışım ilk başlarda 700 bölüm gözüme çok fazla gelmişti ama o kadar akıcı ki sonrasında umursamamaya başladım
  • sabahın erken saatlerinden beri yeni bölümünü beklediğim ve bugün yayınlanmama nedenini az önce öğrenmiş bulunduğum anime.
    luffy'nin erefanto gataringu'larına gelesin inşallah kim jong un.
  • başarısında en önemli unsurlardan biri muazzam yan karakterler. buradan yola çıkarak kafamda bir süredir olan bir şeyden bahsedeceğim. bende 'skati malı istanbul'da bir türk'ten almış patron' etkisi yaratan karakterlerden.

-----dressrosa spoiler-----

kolezyumdaki dövüş müsabakasında bir ikili var hatırladığınız üzere. abdullah ve jeet. her blokta beş ila on arası 'dövüşün favorileri' olduğu için insan beynine hızlı hızlı kaydetmeye çalışıyor bu isimleri ve yüzleri. sıra bu ikiliye gelince de şu oldu bende. hemen herkeste de olmuştur diye tahmin ediyorum. abdullah lan heheheh işte şu türk (ya da arap) kılıklı esmer olan. jeet de diğeri. halbuki tam tersiymiş. diğer herifin abdullah olması beni çok güldürdü. oltaya yakalanmış gibi hissettim.

sonradan üstüne düşününce bu meselenin basit bir şey olmadığını fark ettim. sonuçta hepimiz hayatımızda birçok abdullah tanımışızdır. ve hepsi de ne kadar farklıdır. mesela abdullah ercan vardı eski fenerli sol bek. sapsarı saçları vardı, ama abdullah'tı. ama unutmuşum ve abdullah deyince direk esmer olanı beynimde eşleştirmişim. ben böyle yaparsam amerikalı veya japon ne yapacak?

bir adım daha ileri gidersek, stereotipleşmeye doğrudan maruz kalıp ayrımcılığa uğrayan kitleler var. çoğunluğa ve/ya hakim olana dahil olmayanlar. bunları şu başlıklarda toplayabilir ve one piece'in hepsine dair bir tutumu olduğunu söyleyebiliriz. ırk-tür (fishman de olsa insan insandır), cinsel yönelim (okama way!), sosyal sınıf (henüz çok net göremesek de devrim ordusu üzerinden ayak seslerini işitiyoruz bu meselenin. robin'in timeskip'te gittiği yer ve köle olarak çalıştırılan insanlar, goa adasındaki hurdalık meselesi, dressrosa'da zorla çalıştırılan oyuncaklar ve tontatta kabilesi gibi.) oda sensei böyle örneklerle kafamızdaki stereotiplere silahlanma hakisiyle girişiyor.

one piece'in asıl meseleleri bana sorarsanız iktidar, adalet ve özgürlük. ayrımcılık da bunları içeren bir konu başlığı olarak alttan alta işleniyor.
  • manga 816 spoiler
    --- spoiler ---
    oda sensei yine yaptı yapacağını. hikayeyi farklı bir yere taşıdı yine. minkler ile samuraylar dostlarmış. minklerin raizou ele vermemek için çektikleri çile arkadaşlık hatırına imiş ki bu tam da luffy tarzı bir duruş.
    bu arada kedi ve köpek krallar raizou'nun ismi anarken saygı ifade eden "dono" kullandılar. raizou'nun isminin son hecesi de zou. rastlantı mı bilemedim.
    --- spoiler ---
  • hikayenin gidişhatı ile ilgili ne kadar kafa patlatırsanız patlatın oda-sensei her seferinde güzel bir şekilde yan yatırabiliyor.

bu anime diğerlerinden çok farklı azizim, bu noktada kurgusunun ve dünyasının güzelliği oda'ya büyük avantaj sağlıyor, hikaye karakter dahil etmek çok kolaylaşıyor bu dünyada. her ada başka bir dünya, hani grandline'de daha 100 tane ada olsa 100 farklı hikayeler işlenecek, bir yandan genel hikayeyi merak etmeye devam edeceğiz ama şikayet etmeyeceğiz. tanıtılan binlerce karakter, bunların öyle ya da böyle hikayeye ilerleyen noktalarda dahil olması, olacak olduğunu kestirmemiz iyice zenginleştiriyor hikayeyi. genel hikaye kısmında dünya devleti, korsanlar, devrimciler üst noktada kapışırken (şüphesiz ki doğru okuma yapanlara büyük ibretler vardır) alt tarafta cp-0 assassins vb karanlık örgütler mevcut. daha da genelde karanlık çağ nedir? d. ailesi nedir? gibi köklü sorunlar mevcut. böylesine geniş ve derin bir dünya bu kadar güzel bir şekilde tıkır tıkır ilerleyecek şekilde tasarlamak alkışlanası bir başarıdır.

keşke gemimizi ve tayfamızı toparlayarak grandline'ye doğru yola çıkabileceğimiz bir rpg oyunu olsa animesine yakışır şekilde.
  • japonyanın game of thrones'u olacak derinliğe ve çeşitliliğe sahiptir. hatta karakter zenginliği açısından bir adım öndedir.

ama maalesef; salak yapımcıların elinde 3.sınıf bir amerikan dizisi konumuna düşmüştür. hikaye ağır işlemekte, 23 dakikalık bölümde 2-3 dakikalık gelişme yaşanmaktadır.

bölümleri ve hikayeyi uzatma çabası anime ve karakterlerini sığ ve aptal göstermektedir. bir bölüm boyunca boğanın üstünde tepeden aşağı kaymaktan başka bir şey yapmayan esas karakter mi olur?

değerini geçen süre içinde giderek kaybeden bir yapımdır. başından itibaren olaylar daha karmaşık ve derin hale gelmesine rağmen, sunulan 23 dakikalık bölümlerdeki içerik yoksunluğu nedeniyle anime basitleşmiştir.

729 bölümün ardından bugün izlemeyi bıraktım animeyi. şu son arc dan itibaren ne heyecan bırakmıştır ne de heves.

300-400 bölüm olması halinde dünyanın en iyi animesi olabilirdi belki ama maalesef vasat bir yapım olarak kalacak.
  • animesinin yapımcısı toei anination japoncayadki ucuz anime stüdyolarından biriymiş, dünyanın parasını kazanan öne pieceyi hala bu boktan stydyonun yapmasının başka bir sebebi olmalı. animesi dayanılır olmaktan çıksa da mangası güldür guldur ilerlemektedir. anime izlemeyi bıraktım çoktandır.
  • anime gerçekten izlenecek gibi değil. hani süper vuruş efektleri, şahane çizimler/ifadeler beklemiyoruz da artık. en azından mangayı biriktir, adam gibi 10 bölümden 1 bölüm çıkar yeter. bazen sadece zaman dolduruyor bölümler. 12 yıldır takipçisiyim ben bile yıldım.
  • geçen gün d&r da kitaplara bakınırken türkçe mangasını görüp şaşırdığım anime. hem de dizi dizi böyle. sadece o mu? tabii ki hayır. death note, fullmetal alchemist, tokyo ghoul serilerinin mangası da vardı. kitapları orjinaline sadık kalmak adına soldan sağa basmışlar, öyle de okumanız gerekiyor. herşey tersten, hoş, değişik olmuş.

one piece öyle bir anime ki; size her türlü duyguyu yaşatıyor. daha çok komik tabi. ben bir arc sırasında hüngür hüngür ağladığımı da çok iyi hatırlarım. o bölümleri şimdi izlesem yine ağlarım. çok üzülmüştüm ya vay anasını.
  • --- spoiler ---

- hacu sizin kaptan kaç vites?
    + 4 vites. *
    - bizim ki de otomatik fites. huehuehue http://i.imgur.com/vr53tdz.gif *
    + gomu gomu no jetto pistoru.
    - hue- aghhhhh...

--- spoiler ---

(evet her zaman bu iğrenç espiriyi yapmak istedim. linç başlasın.)
hesabın var mı? giriş yap