şükela:  tümü | bugün
  • 26 mart'ta prömiyer yapacak olan heyecanla beklediğim nat geo belgeseli.

darren aronofsky yapımı olan belgeselin anlatıcısı will smith olacakmış. ilginç belgesellerin daimi sunucusu morgan freeman 'ın tahtına varis olabilir. yerküre'nin neden özel olduğunu ve zalım kozmik arena içinde nasıl böyle hayatla dolup taşabildiğini deneyimli astronotların perspektifinden anlatacaklarmış.

kaç haftadır teaser tadında kısa kısa görüntülerini yayınlıyorlar. tanıtım videosu da bir hayli merak uyandırıyor. olsa da yesek.
  • dün izlediğim belgesel. gerçekten efsane olmuş. ilk bölüm konusu oksijen’di. o kadar güzel açıklamışlar ki önemini. görüntüler deseniz zaten efsane.
    okullarda ders diye artık bu tarz yapımlar izletilmeli.
  • ilk bölümü itibariyle, bbc'nin efsane yapımı olan planet earth kalitesine yaklaşamayan belgesel.

evet güzel bilgiler var ama bir saati dolduracak kadar bilgi yok. bu olmadığı için de magazin ve görsele yüklenmişler malesef.

tabi bunu sevenler de çıkacaktır, ama planet earth'u izleyen ve seven birisinin, ilk bölümü sığ bulmaması çok zor. malesef national geographic'in çoğu yapımında, reyting için genele hitap etme kaygısı yüzünden bu sığlık var.

bakalım ilerki bölümleri nasıl olacak.
  • yarın akşam national geographic’te başlıyor. sunuculuk will smith’e en az morgan freeman kadar yakışacak doğrusu.
  • yamulmuyorsam 46 dakikamın güzel geçmesini sağlamış bir ilk bölüm ile arz-ı endam eden belgesel. öyle yoğun bir bilgi bombardımanına tutulmuyorsunuz... görsellik biraz daha ön plana alınmış (ki hiç şikayetçi değilim bu konuda).
    sanırım solucan deliği, cosmos yahut mavi gezegen belgesellerinden ziyade bilgi verme önceliğini gezegenimizin farkına varma olarak değiştirmiş. en azından ben öyle hissettim. izlenesidir.
  • izlerken hiç bitmesin istedim. öyle bir 1. bölüme sahip.

planet earth'ü de izledim, bu kadar nefesimi kesmedi.
  • enfes bir national geographic belgeseli. darren aronofsky harikalar yaratmış. 2. bölümde k/t yok oluşunu anlatırken chicxulub kraterinde bir lagünü, serberst dalışçı eşliğinde geziyoruz, doğal ışıkla yapılmış müthiş bir görsel şölen sunmuş.

good job darren.. *
  • ilk bölüm'ünden itibaren yaptığımızın yada işleyişin bir damlanın içindeki dünya (kendimize insan adını verdiğimiz) organizmalar olduğumuzu sürekli boğuşmalarla asıl gerçekliği kaçırdığımızı gerçekliğin aslında bir bütün olduğunu ve bu bütünün sonsuz olduğunu hissettiren muhteşem bir yapıt..
    fırtına düşmanımız değil!! ona rağmen burada değiliz! onun sayesinde buradayız!..
  • national geographic belgesellerini genellikle pek sevmeyen biri olarak aşırı beğendiğim belgesel. bbc kalitesinde iş çıkarmışlar.
  • harika bir belgesel. içinde geçen şu söz de çok hoşuma gitti:

--- spoiler ---

"kimse memleketinde memleket özlemi çekmemiştir."

--- spoiler ---