şükela:  tümü | bugün
  • onedio isimli popülist haber sitesinin ekşi sözlükten, çoğunlukla popüler olan başlıklarda bulunan en beğenilen entry'leri ilgi çekici başlıklar altında haber yapmak amacıyla çalması olayıdır.
    bu olayın yazarlar tarafından aşağılayıcı olarak algılanması yanlış olmaz. çünkü sözlük yazarlarının burada yazdığı ufuk açıcı bilgiler, fikirler, yaşanmışlıklar ve gündeme dair yazılar gibi içerikçe zengin ve binlerce tıklanma sayısı alabilecek potansiyele sahip birçok entry'sini haber yaparak binlerce tıklanma sayısına ulaşmak, içerik hırsızlığıdır ve yazarlar üzerinden para kazanmaktır. özet ile emek hırsızlığıdır.

içerik hırsızlığının hangi boyutlarda reklam geliri sağlayabildiği hakkında az çok bilgi edinmek amacıyla şu videoyu paylaşmakta fayda var.

bunu konuştuktan sonra çalıntı haberlere burada örnek vermek onedio.com'a tıklanma kazandıracak olsa da, sözlük yönetiminin bu hırsızlık olayına karşı bir tepki vermesini sağlamak amacıyla çalıntı içeriklerden birkaç örnek vermem gerektiğini düşünüyorum. birkaç popüler başlıktan örnekler:
    çocuklarla girilen komik diyaloglar başlığından

hayata dair gülümseten detaylar başlığından

başka bir hatıra başlığından

ekşi itiraftan

kılıçdaroğlu'nun soruları cevapladığı başlıktan

seçim ertesinde de popüler başlıklardan birini haber yaptık

tolga abi popülermiş sözlükte

dünün en tıklanan haberi

günün en kazandıran haberi

fark ettiğiniz üzere, haber başlığının hemen altına ekşi sözlük'ten çalınan entry'lerin bulunduğu başlığa yönlendiren bir link koyulmuş. işin hukuki kısmı nedir bilmiyorum ama haberde sözlüğü kaynak göstermek, yapılan hırsızlığı hiçbir koşulda aklamaz.
    yazarların entry'leri haber yapılmadan önce onlardan herhangi bir izin alındığını da hiç sanmıyorum. belki sözlük yönetiminden izin alınmış olabilir ki böyle bir ticaret olduysa, bunun hakkında ayrı bir başlık açmak gerekir.

not: konudan ayrı olarak gerçek içerik üreticilerini desteklemek için kurulmuş bir site olan patreon.comhakkında da bilgi vermek gerekir diye düşünüyorum. youtube gibi sitelerde takip ettiğiniz gerçek içerik üreticilerini desteklemek istiyorsanız paypal aracılığıyla aylık* düzenli bağışta bulunabilirsiniz.
    ama ne yazık ki ekşi sözlük yazarlarına para kazandıracak bir yöntem bulunmuyor. yani bizzat yazarın kendisine para kazandıracak bir yöntem henüz yok.

ikinci not: bu entry uzun zamandır köşede durması sebebiyle unutulmuştur fakat ekşi şeyler isimli siteden haberimin olması üzerine canlanmıştır. çağrışım yaptıysa demek ki.
  • bir çalıntı içerik de benim entry'imden hareketle hazırlanmış, üstelik herhangi bir referans olmaksızın. günlerce uğraşıp yazdığım review makalenin minik bir özetiydi o entry!

benim entry'im: 2013 yılında yazmıştım.
    (bkz: #38302312)

onedio içeriği: 2015 yılında yayınlanmış.
    çalıntı içerik

haber veren iyotsuz tuza teşekkürler.
  • bu site kadar saçma bir yer yok...
  • kurulduğu andan beri buzfeed'den geçindiklerini biliyordum ama şu yukarıda verilen olay(lar) gerçekten pes dedirtti.
  • ingilizce bilmeyen eleman çalıştırdıkları için eskiden amerikan sitelerinden yaptıkları aşırmaları, artık türkiyeden yapmaya başladıklarını gösterir başlık.
  • samimi duygularla almış twitter yazışma capslerini. inanılmaz değil mi?

http://prntscr.com/e0i8vf
    http://prntscr.com/e0ib3j
    http://prntscr.com/e0ibke
  • 9gag'den sınırsız aşırmalar yapar mesela.
  • ticari kullanıma izin verilmeyen lisansla korunan yazıyı, ticari siteye koymak suretiyle yapılan hırsızlıktır.

bir de bir şeyi koruyacağım derken yapılan şebeklik var tabii...
  • nerde beleş, oraya yerleş düsturu ile amaç parayı iç etmek olunca her şey, her yol mübah.

sonra ifşaa edince de "bırak tatavayı alla'sen" ile üste çıkıyor zeytinyağı mübarek...
    bak millete,onedio
  • onedio, sosyal paylaşım sitelerinin akp'sidir.

içerik için emek vermeyip, giflerle ve büyük punto yazılarla çok şey yapıyor görünür. bu kadar az emeği bile arak olarak edinmesi de müthiş değil mi sizce de?

ne kadar zekisin testi çözmeye gidiyorum.bay.